Jump to content
Uriasul

Progamatori de la 5 ani !

Recommended Posts

Presedintele Klaus Iohannis a participat, alaturi de mai multi copii, la o ora de programare, la Palatul Cotroceni.

http://vid1.stirileprotv.ro/2015/12/04/61748192-2.mp4

Copiii care au participat la aceasta campanie organizata la Palatul Cotroceni au varste cuprinse intre 5 si 14 ani.

"Prin organizarea acestui eveniment si sustinerea campaniei Hour of Code 2015, presedintele Romaniei doreste sa readuca in atentia opiniei publice importanta competentelor digitale si a investitiei in dezvoltarea abilitatilor de programare ale copiilor, dar si ale adultilor, in procesul de invatare pe tot parcursul vietii", arata Administratia Prezidentiala, intr-un comunicat.

Tutorialele urmate de copiii prezenti la Palatul Cotroceni sunt disponibile pe site-ul oficial: ro.code.org

"Acestea demonstreaza ca programarea reprezinta o imbinare intre logica si matematica, intre munca si perseverenta, fiind accesibila chiar si la varste mici. Performanta Romaniei in domeniul IT a dovedit fara echivoc nevoia de a stimula talentul nativ in acest domeniu in tara noastra", mai precizeaza sursa citata.

Hour of Code Romania este un eveniment organizat de Asociatia ADFABER, care, in 2014, a reusit sa implice peste 400.000 de romani in activitati de programare.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

E frumoasa initiativa, dar programarea nu se rezuma doar la a scrie cod. Eu consider ca multe persoane sustin ca sunt programatori pentru ca cunosc mai mult sau mai putin un limbaj de programare. Un limbaj il poate invata oricine. Ce e mare lucru sa inveti structurile si alte chestii de baza sau chiar si lucruri avansate. Cu ce te ajuta sa stii ce e un obiect, clasa, mostenire,polimorfism daca tu nu stii cum sa le folosesti.

Dar sa ajungi sa cunosti design patterns si aplicabilitatea lor, diverse paradigme de programare, etc. e un alt lucru.

Era o chestie despre inginieri si programatori. Inginerii o sa construiasca lucruri care o sa functioneze, programatorii o sa construiasca lucruri care nu o sa se strice.

Acum in IT sunt din ce in ce mai mult ingineri si din ce in ce mai putini programatori.

Oricum interesanta initiativa, da bine la imagine.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Sunt din ce in ce mai multe initiative de a incuraja copii sa invete cod, iar la polul opus al meseriilor, campaniile de promovare sunt foarte rare si ambigue. In acest ritm, lumea se va umple de programatori, iar in restul domeniilor, vor fi din ce in ce mai putini oameni calificati. Vreau sa incurajez oamenii sa aleaga o meserie, pe care sa o faca cu drag si sa nu fie atrasi de domeniul IT, doar din cauza salariilor de inceput. Ca sa stabilesti in ce domeniu ai interese, poti apela la un psiholog sau un test JVIS. fZBdNNR.png?1

Link to comment
Share on other sites

Multi vor sa fie programatori dar putini ajung sa programeze cu adevarat.

Daca-mi permiti sa extrapolez putin:

Multi vor sa fie oameni, dar majoritatea isi pierd demnitarea, morala si onoarea.

Asta nu inseamna ca trebuie sa-i descurajam in incercarea lor de a deveni oameni.

Noi ni-i dorim oameni.

Link to comment
Share on other sites

Daca-mi permiti sa extrapolez putin:

Multi vor sa fie oameni, dar majoritatea isi pierd demnitarea, morala si onoarea.

Asta nu inseamna ca trebuie sa-i descurajam in incercarea lor de a deveni oameni.

Noi ni-i dorim oameni.

Eu nu vroiam sa descurajez pe nimeni.Stiu cum e sa nu creada nimeni in visurile tale.Dar eu am niste prieteni care vor sa se faca programatori peste noapte,nu isi dedica deloc timpul studiind,se gandesc doar la bani si pentru asta vor sa programeze.Si la genul ala de oameni bateam eu apropoul ca nu vor ajunge programatori.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o risipa de resurse si o idee foarte tampita in acelasi timp. De unde pana unde se apuca ei sa incurajeze copii de 5 ani sa invete sa programeze? Eu la 5 ani ii spuneam mamei ca ma vreau sa ma fac astronaut... foarte rare sunt cazurile in care copii afla pana la varsta de 14 ani ce vor sa faca in viata. Intrebati si voi niste elevi de clasa a 8-a ce profile vor sa urmeze la liceu; veti constata ca nici macar atat nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...