Jump to content
yceman

sfaturi os x el capitan

Recommended Posts

Mai toata treaba depinde si de doza personala de paranoia :D Tot pe El Capitan sunt si eu - 10.11.1. Folosesc si recomand https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/sophos-antivirus-for-mac-home-edition.aspx ca AV. Am dat enable si la FileVault sa faca encrypt automat la toate fisierele. Mi-am lasat un backdoor pe el ascuns bine in caz ca cineva mi-l ciordeste (Air e si al meu si foarte usor de suflat :) ) sa am remote login si ai si optiune sa dai enable la location services sa il gasesti pe harta (la fel cum ai si cu find my iPhone). Cat despre pastrarea datelor in siguranta, pe langa back-up-ul in Google Drive unde e 2FA + this computer only (necesita pin prin sms), folosesc si un Lexar de 128GB ca hdd secundar portabil care il pot distruge/ascunde destul de usor. Ah, da - si majoritatea folderelor cu documente care nu le accesez in mod regulat dar sunt importante si vreau sa le pastrez, le tin in encrypted zips cu un sistem de parole diferit in functie de lunile anului insa usor de tinut minte pentru mine. Astfel, daca am 12 arhive din anul 2014, parolele sunt destul de lungi, complexe si diferite unele fata de celelalte insa usor de tinut minte pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

am devenit destul de paranoia acum 2 zile cand brusc pe birou a inceput sa miste remote. cu toate ca il tin criptat, parola lui este destul complexa, aveam si remote login. bitdefender proaspat cumparat. am cateva documente extrem de importante si mina de aur pt concurenta. mentionez ca la laptop doar eu am acces pana in seara cand am patit asta. am schimbat orice parola, am mutat totul pe un hard extern. nu pricep cum de a prins cineva remote control cand nici mail-urile nu le descarc in el. fireste reinstall la sistem.

paranoia e high level acum.

Link to comment
Share on other sites

am devenit destul de paranoia acum 2 zile cand brusc pe birou a inceput sa miste remote. cu toate ca il tin criptat, parola lui este destul complexa, aveam si remote login. bitdefender proaspat cumparat. am cateva documente extrem de importante si mina de aur pt concurenta. mentionez ca la laptop doar eu am acces pana in seara cand am patit asta. am schimbat orice parola, am mutat totul pe un hard extern. nu pricep cum de a prins cineva remote control cand nici mail-urile nu le descarc in el. fireste reinstall la sistem.

paranoia e high level acum.

Cumva ai mouse?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...