Jump to content
Silviu

[Urgent] Implementare mobilpay pe Osclass

Recommended Posts

salut! Sistemul de care vorbesc e deja implementat in site-ul unui client.

Scriptul iti pune la dispozitie mai multe gateway-uri (configurate de tine), prin care poti face plati.

Procedeul initiarii unei plati este dupa cum urmeaza:

Din site-ul tau faci un request catre server, continand suma si url-ul de intoarcere.

Serverul iti raspunde cu un URL catre care tu vei redirectiona clientul sa faca plata.

Clientul face plata in mod obisnuit (mobilpay,paypal ce o fi).

Dupa plata, clientul se intoarce in URL-ul de intoarcere, alaturi de un token unic platii.

Tu dupa interoghezi serverul cu acel token, si vezi daca totul a mers bine sau nu.

Sistemul asta l-am facut doar ca sa simplific implementarea platilor in proiectele ce le am. In forma actuala nu este destinat consumului public (chiar daca teoretic poti face rapid o interfata prin care cineva sa isi adauge contul de mobilpay sau paypal si mai apoi sa faca plati prin server).

suport: paypal, mobilpay, mobilpay sms. dar implementarea oricarei metode de plata este triviala

Edited by endemic
Link to comment
Share on other sites

uite aici exact cum se face

Merci pentru inten?ie, dar nu e nimic relevant acolo. G?sisem ?i eu clipul pân? s? postez pe forum ?i ni?te articole. Am contactat oamenii, chiar ?i pe cel ce a f?cut clipul ?i mi-a spus c? nu mai merge scriptul pentru c? au f?cut modific?ri cei de la mobilpay.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...