Jump to content
LaurB

Penalizare Google sau greseli promovare?

Recommended Posts

Va salut!

In urma cu aproximativ o saptamana am deschis un site de prezentare servicii folosind wordpress. Am incercat sa fiu atent cu gestionarea cuvintelor cheie si a continutului. Imediat am trimis cererea pentru inscrierea site-ului in google. Am folosit pluginul Google XML Sitemaps si am trimis un Sitemap (in Google Search Console). Nu stiu cum, dar, in a doua zi site-ul se afla pe pagina 15 dupa o cautare de cuvinte cheie cu o competitie destul de mare, in conditiile in care nu am facut decat on page Seo (destul de stangaci). Vazand potentialul puternic de a aduce site-ul in primele pagini, am inceput sa il inscriu in site-uri de tip director..(vreo 5-6 la numar, nu multe). Intre timp, am mai luat un plugin Seo pentru wordpress, dar imi aparea o instiintare ca acesta din ultima nu e compatibil cu Google XML Sitemaps pentru ca genereaza 2 Sitemap-uri.. Am incercat sa dezactivez optiunea de genereare Sitemap din ultimul plugin luat, dar instiintarea era tot acolo, asa ca am dezactivat Google XML Sitemap. Dupa 3 zile, site-ul nu mai este nici in primele 120 de pagini dupa cautari ale acelorasi cuvinte.

Am 2 ipoteze acum, referitor la pasul unde am gresit. Prima ar fi ca am un continut mic, si doar vreo 2-3 pagini, asa ca m-ar fi sanctionat Panda (de la Google).

Cea de-a doua ipoteza se refera la dezactivarea Google XML sitemaps..

Are cineva idee unde am gresit?

Link to comment
Share on other sites

Va salut!

In urma cu aproximativ o saptamana am deschis un site de prezentare servicii folosind wordpress. Am incercat sa fiu atent cu gestionarea cuvintelor cheie si a continutului. Imediat am trimis cererea pentru inscrierea site-ului in google. Am folosit pluginul Google XML Sitemaps si am trimis un Sitemap (in Google Search Console). Nu stiu cum, dar, in a doua zi site-ul se afla pe pagina 15 dupa o cautare de cuvinte cheie cu o competitie destul de mare, in conditiile in care nu am facut decat on page Seo (destul de stangaci). Vazand potentialul puternic de a aduce site-ul in primele pagini, am inceput sa il inscriu in site-uri de tip director..(vreo 5-6 la numar, nu multe). Intre timp, am mai luat un plugin Seo pentru wordpress, dar imi aparea o instiintare ca acesta din ultima nu e compatibil cu Google XML Sitemaps pentru ca genereaza 2 Sitemap-uri.. Am incercat sa dezactivez optiunea de genereare Sitemap din ultimul plugin luat, dar instiintarea era tot acolo, asa ca am dezactivat Google XML Sitemap. Dupa 3 zile, site-ul nu mai este nici in primele 120 de pagini dupa cautari ale acelorasi cuvinte.

Am 2 ipoteze acum, referitor la pasul unde am gresit. Prima ar fi ca am un continut mic, si doar vreo 2-3 pagini, asa ca m-ar fi sanctionat Panda (de la Google).

Cea de-a doua ipoteza se refera la dezactivarea Google XML sitemaps..

Are cineva idee unde am gresit?

Eu cred ca a fost doar un spike de moment, pana s-a "stabilizat" rankingul real al site-ului.

Link to comment
Share on other sites

Deci a fost doar o iluzie ce s-a intamplat in prima zi..

In tabloul de bord de la Search Console, la Starea indexarii, apar 0 pagini indexate, deci nu a fost nici macar indexat in Google. Am destule sectiuni in Search Console unde nu pot vedea statistici, deoarece "Google nu a procesat înc? site-ul dvs".

Aveti idee cam cat dureaza un proces de genul asta? Eu l'am inscris tot acum o saptamana..

Ideea este ca acum, dupa cautarea respectivelor cuvinte cheie, site-ul apare pe pagina 80. Inseamna ca este indexat? Daca da, de ce la Starea indexarii am tot 0 pagini indexate?

Link to comment
Share on other sites

Deci a fost doar o iluzie ce s-a intamplat in prima zi..

In tabloul de bord de la Search Console, la Starea indexarii, apar 0 pagini indexate, deci nu a fost nici macar indexat in Google. Am destule sectiuni in Search Console unde nu pot vedea statistici, deoarece "Google nu a procesat înc? site-ul dvs".

Aveti idee cam cat dureaza un proces de genul asta? Eu l'am inscris tot acum o saptamana..

Ideea este ca acum, dupa cautarea respectivelor cuvinte cheie, site-ul apare pe pagina 80. Inseamna ca este indexat? Daca da, de ce la Starea indexarii am tot 0 pagini indexate?

Pentru ca informatiile nu sunt actualizate in timp real. Daca ai facut cautarea din acelasi browser sau de pe acelasi IP si ti-ai si accesat site-ul in urma cautarii, e posibil sa ai rezultate false in legatura cu pozitia reala a site-ului pe Google. Incearca sa folosesti un serp checker cum ar fi asta.

Link to comment
Share on other sites

Mai vin cu o intrebare acum, deoarece sunt nelamurit. Am cautat cu monitorbacklinks o statistica pentru site-urile langa care as vrea sa ajung in google. Imi arata 7k backlinks de la 3 domenii unice. Intrebarea este: daca ajung la 2k backlinks de la 20 de domenii unice, il pot intrece? (ipotetic vorbind). Care este relevanta sau eficienta raportului backlinks/domeniu unic?

Link to comment
Share on other sites

Da-mi voie sa fac o presupunere. Ai deschis situl de o saptamana. Presupun ca e cam golas, vis-a-vis de content. Prima prioritate ar trebui sa fie dezvoltarea continutului, nici macar optimizarea lui. Intai scrii continutul pentru site, apoi cand prima faza e gata, te apuci si il optimizezi.

Treaba asta cu statisticile o face toata lumea la inceput. O greseala mare, si o risipa de timp. De statistici eu spun sa te ocupi putin mai incolo, atata timp cat nu stai foarte bine cu continulul. De ce? Pentru ca siturile vechi au avantajul vechimii, a linkurilor facute natural, si in mod cert si al continutului. Tu vrei sa construiesti casa sarind peste fundatie, arunci niste ciment acolo si las ca e bine, punem peretii, si de fundatie ne mai ocupam noi ca avem timp. Linkuri naturale sau de calitate ma indoiesc ca poti sa aduci rapid, pentru ca ar insemna sa ai buget sau experienta. Daca ai avea experienta, nu ai chema vizitatori intr-o casa fara acoperis, niste fotolii, un televizor, un bar cu un spritz, etc. Asa ca incepe cu inceputul si nu iti sapa groapa singur.

Acum de linkuri. Practic vorbind, am avut situri si cu linkuri create natural, si cu zeci de mii de linkuri facute cu GSA SER si alte cateva softuri. Ce intrebi tu are ca raspuns o carte intreaga. Care isi schimba continutul periodic :) Daca nu tot timpul.

Nu conteaza numarul linkurilor atat de mult cat calitatea lor. Poti sa pui 1 milion de linkuri sa te bage mr. G in sandbox sau sa te inece de tot. Poti sa pui 5k sa patesti la fel, sau sa fie totul lapte si miere. Poti sa pui alea 2k de care zici, si degeaba le pui daca nu sunt de calitate.

Poti sa pui 5 linkuri, si sa rupi tot cu ele. De ce? Cum ziceam, raspunsul e o carte, si depinde de multi factori.

Nu exista raport backlinks/domeniu unic. Cu atat mai multe linkuri de calitate, cu atat mai bine. Nu exista numar exact de linkuri, pentru ca depinde de competitie, de algoritmii Google, care sunt imbunatatiti perpetuu, de soare, de luna, de cartea aia.

Si daca vrei raspunsuri utile, elaboreaza mai mult intrebarile.

Pentru ca nu stim daca vorbim de mere, pere, masini, caini, daca vorbim de situri in limba romana, sau engleza, sau germana, de asemenea, nu stim ce consideri tu concurenta mare, vis-a-vis de pozitia ta in cautarea respectiva, etc, etc, etc, etc. Si in functie de raspunsul tau, daca sunt caini, mere, pere, limba, si alti multi factori, numarul de linkuri, calitatea lor, minimum requirements pentru continut, optimizarea off si on page, poate sa difere enorm.

Daca e pe limba engleza, sau alte limbi de circulatie internationala, iti recomand semrush.com sa il folosesti in paralel cu google account. Acum intamplator este pe forumul acesta o oferta cu 30 de zile gratis semrush pro. Apoi, daca nu iti permiti taxa lunara, dai 5 dolari pe fiverr.com in fiecare luna, si primesti varianta de 30 de zile fully working. Pe romana nu stiu daca e in regula, google.ro nu au in mod cert.

Cum ziceam la inceput. Daca vrei sa mearga situl, si nu e un proiect temporar, intai fa continutul. Si apoi lasa numerele si rapoartele de linkuri, si invata baza. Fa eventual un case study daca are forumul asta asa ceva, si acolo lumea poate pune sfaturi. Asta daca e ok sa fie situl online pe forum, eu sunt mai reticent vis-a-vis de lucrurile astea.

PS: Spune-mi te rog daca websitul ofera cumva servicii de marketing online sau webdevelopment :D

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru timpul acordat. Nu, site-ul nu ofera serviciile de care m-ai intrebat. Ofera servicii, dar nu din acest domeniu. Cam asta este problema, ca daca site-ul ofera anumite servicii (transport spre exemplu), eu nu am prea multe variante referitor la continut. Dupa ce prezint serviciile oferite si toate detaliile necesare, nu prea am sansa sa adaug continut sau sa il modific periodic.

PS: De curiozitate intreb, doar: am facut inscrierea in mai multe directoare si acum, dupa cateva saptamani am tot 0 backlink-uri.. Am primit confirmari si am cautat site-ul meu in directoarele respective si se afla acolo.. e o problema de timp? e nevoie de mai mult timp pentru asta?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista vreun subiect pe lumea asta pe care sa nu il poti trata in carti intregi. Pe un site de servicii nu trebuie sa scrii doar despre serviciile care le oferi, poti sa scrii despre ce probleme abordezi, situatii potentiale, clienti, instrumente folosite, noutati din domeniu, statistici luate de pe situri de statistici, sfaturi, etc etc etc.

La backlinks, ai 2 optiuni. 1, inca nu a ajuns crawlerul de google acolo, ca presupun ca la google backlinks te referi. Sau 2. Nici nu o sa ajunga in curand, pentru ca pagina respectiva pe care e postat situl tau ori nu e indexata in google, ori e penalizata, ori e considerata de doi lei, etc.

Revin la continut. Daca vrei sa te axezi pe situl tau pe strategii de spam, continutul nu e important asa mult, dar conteaza, desi tu ai urmari un hit and run. Daca e ceva serios, cum am impresia ca vrei sa fie, stand si urmarind statistici, si asteptand sa iti apara backlinkuri o sa pierzi din vedere partile cu adevarat importante.

Desi multi din prietenii mei de exemplu ma contrazic cand e vorba de urmarit statisticile, ei sustinand contrariul, eu consider ca atata timp cat nu ai trafic de referinta de volum mediu, dupa care sa poti crea niste patternuri si sa iti faci idei clare despre diverse obiective atinse sau potentiale, nici macar nu merita sa deschizi o pagina de statistici mai mult de o data pe zi, 10 secunde. Unde la statistici includ de unde am backlinkuri, cat trafic am, ce locatie, ce face individu pe site, bla bla, bla bla.

Cand ai trafic putin, tu vei formula concluzii bazate pe evenimente izolate, nu pe reguli generale, si s-ar putea sa iti faci mai mult rau decat bine, judecand copacul dupa frunza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...