Jump to content
Che

Cum e mai bine sa faci pentru SEO ? (situatie ciudata|intrebare intrebatoare) :D

Recommended Posts

Va dau urmatoarele exemple:

  1. paini
  2. paine prajita
  3. paine neagra
  4. paine alba
  5. paine graham
  6. paine cu secara
  7. paine cu mac

Fiecare din cuvintele cheie de mai sus au in medie cam cate 800.000 de cautari pe luna conform Google.

Cum e mai bine sa faci un site folosindu-te de cele de mai sus ?

Sa faci un site numit paine si apoi restul cuvintelor cheie "paine prajita", "paine neagra", "paine alba", "paine graham", "paine cu secara" si "paine cu mac" sa fie numele paginilor din acel site, practic sa fie in meniul sitului si omul da click si alege din meniu "paine alba" si apoi url-ul devine paine.com/painealba.html ?

Practic ai un meniu in site si acestea sunt niste articole in situl tau.

SAU

O alta varianta la care ma gandeam, sa faci pentru fiecare in parte cate un site, adica sa ai un site principal numit "paine" care are este mentionat cu cate un link (sau mai multe) in siturile "paine prajita", "paine neagra", "paine alba", "paine graham", "paine cu secara" si "paine cu mac" ?

Cum e mai bine ca sa fii cat mai sus in google ?

In cazul al doilea e clar ca in fiecare site se va vorbi doar despre ce e situl respectiv, adica daca e "paine alba" nu se va vorbi despre paine neagra ci doar de painea alba. Prin urmare si numarul de articole va fi mai mic fiindca trebuie sa scrii doar despre un singur lucru pe cand, in prima varianta practic se adunau articolele de la diferitele tipuri de paine.

In acest caz, adica in varianta a doua in care fiecare este un site separat, ce anume ar trebui sa fie scris in situl principal numit paine.com ?

Nu poti copia articolele de pe "paine prajita", "paine neagra", "paine alba", "paine graham", "paine cu secara" si "paine cu mac". Prin urmare, ce ai putea sa scrii in acest site "? Concret, va rog mult, da-ti-mi o idee ca sa vad cam cum s-ar face un astfel de site, chiar presupunand ca keywordurile de mai sus sunt reale, cu cautari, cu tot.

Multumesc mult pentru ajutor !

Link to comment
Share on other sites

Aici intra mai multi factori, comparativ cu "paine" "paine graham" este o sub-nisa sau micro-nisa.

Cum nisa de paine este una mica, este mai bine sa faci paine.com unde vei include toate sub-painile.

Intrebarea ta nu are un raspuns in variabilele date, ci in functie de competitorii pe acea nisa, cu cat mai multa competitie cu atat mai bine ar fi sa te orientezi pe micro-nise .

Link to comment
Share on other sites

Aici intra mai multi factori, comparativ cu "paine" "paine graham" este o sub-nisa sau micro-nisa.

Cum nisa de paine este una mica, este mai bine sa faci paine.com unde vei include toate sub-painile.

Intrebarea ta nu are un raspuns in variabilele date, ci in functie de competitorii pe acea nisa, cu cat mai multa competitie cu atat mai bine ar fi sa te orientezi pe micro-nise .

Prin urmare tu zici ca daca e mare concurenta sa ma axez pe micronise, adica sa fac diferite situri gen paineneagra.com paine graham.com etc. Adica varianta a doua.

Ok, si daca fac prin varianta a doua, cu micronise, daca vreau sa fac si un site principal numit paine.com, ce anume ar trebui sa scriu in el ca deja am scris la paine neagra ce era de scris si am pus pe paineneagra.com, pe asta paine.com ce sa mai pun ?

E clar ca in fiecare site se va vorbi doar despre ce e situl respectiv, adica daca e "paine alba" nu se va vorbi despre paine neagra ci doar de painea alba. Prin urmare si numarul de articole va fi mai mic fiindca trebuie sa scrii doar despre un singur lucru pe cand, in prima varianta practic se adunau articolele de la diferitele tipuri de paine.

In acest caz, adica in varianta a doua in care fiecare este un site separat, ce anume ar trebui sa fie scris in situl principal numit paine.com ?

Nu poti copia articolele de pe "paine prajita", "paine neagra", "paine alba", "paine graham", "paine cu secara" si "paine cu mac". Prin urmare, ce ai putea sa scrii in acest site "? Concret, va rog mult, da-ti-mi o idee ca sa vad cam cum s-ar face un astfel de site, chiar presupunand ca keywordurile de mai sus sunt reale, cu cautari, cu tot.

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Prin urmare tu zici ca daca e mare concurenta sa ma axez pe micronise, adica sa fac diferite situri gen paineneagra.com paine graham.com etc. Adica varianta a doua.

Ok, si daca fac prin varianta a doua, cu micronise, daca vreau sa fac si un site principal numit paine.com, ce anume ar trebui sa scriu in el ca deja am scris la paine neagra ce era de scris si am pus pe paineneagra.com, pe asta paine.com ce sa mai pun ?

E clar ca in fiecare site se va vorbi doar despre ce e situl respectiv, adica daca e "paine alba" nu se va vorbi despre paine neagra ci doar de painea alba. Prin urmare si numarul de articole va fi mai mic fiindca trebuie sa scrii doar despre un singur lucru pe cand, in prima varianta practic se adunau articolele de la diferitele tipuri de paine.

In acest caz, adica in varianta a doua in care fiecare este un site separat, ce anume ar trebui sa fie scris in situl principal numit paine.com ?

Nu poti copia articolele de pe "paine prajita", "paine neagra", "paine alba", "paine graham", "paine cu secara" si "paine cu mac". Prin urmare, ce ai putea sa scrii in acest site "? Concret, va rog mult, da-ti-mi o idee ca sa vad cam cum s-ar face un astfel de site, chiar presupunand ca keywordurile de mai sus sunt reale, cu cautari, cu tot.

Multumesc mult !

Intrebarea ta e legata de creativitate. Cand spui micronisa trebuie sa te gandesti fix pe subiectul respectiv si pe nimic altceva. In exemplul tau, pentru "paineneagra" poti gasi informatii numai despre painea neagra. Avand site-uri specializate pe asta, poti avea un site de referinta. Pentru idei, poti traduce putin diferit articolele din engleza, poti aborda orice subiect legat de respectiva paine, de la cum ii ajuta pe diabetici pana la cum ar putea trata cancerul. Atat timp cat cauti informatii, video-uri si alte lucruri pe care sa-ti bazezi articolele, nu vad necesitatea unui site broad cum ar fi paine.com, o poti duce super bine cu site-uri nisate. Dar, cum a zis si sandabot, depinde foarte mult de concurenta.

Link to comment
Share on other sites

My Point off view:)

Ambele variante, fie paine si subdomenii neagra/graHamham sau un semi PBN de paini sunt corecte atata timp cat toate duc spre paine.

In momentul de fata nu se mai tine seama de pr, backlinking samd, [cum se tinea odata]. Acum domain autority primeaza asta daca vrei sa iesi pe .com si nu ramai local unde am observat ca la noi totul se misca mai greu.

Sugestia mea:

Paine site principal - pagini/subdomenii paine neagra [chiar daca nu este cel mai relevant exemplu pentru ca pe paineneagra scrii 100 de articole sau 10000 ]

Nu iti cunosc abilitatile de a gestiona un site mai mare, dar daca faci micronishe paini*** ar trebuii sa scrii destul de bine.

Si degeaba faci continut ok, pt ca mai trebuiesc si backlinkuri catre ele.

Cheia acum ar fii backlinkuri relevante catre fiecare domeniu.

Nu stiu daca m-am facut inteles, dar orice abordare ai avea vezi sa nu ai concurenta mare [la 800k ma indoiesc ca e mica], studiaza-ti concurenta, furale backlinkurile si scrie content de calitate [unic].

Spor la treaba de chinez:)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Cum a-si face eu :

Siteul principal .com/ .ro cu pagini cu celelalte tipuri de paine.

Apoi..

- cam 10 web 2.0 pentru fiecare cu 4-5 articole cu link catre paginile tale

- studiezi competitia - vezi unde au backlinkuri ei si iti faci si tu.

- aproximativ 20-30 de articole pe site-ul principal (domain autority)

- semnale sociale - 100 + bookmarkuri

- ceva linkuri pe forumuri.

Asta e doar in teorie.

Link to comment
Share on other sites

Che uite cum zic eu, lasa un singur domeniu si fa asa cum ai zis tu la prima varianta dar foloseste la maxim Data Highlighter (gasesti si in webmastertools la search appearance), vei avea superioritate credema.

Ai avea:

Paine.com

- Paine alba - Paine de secara

- Paine neagra - Paine de casa

etc...

Bineinteles foloseste si structuri integrate de pana la 1 la 4 cuvinte ca sa te distantezi de concurenta, nu cred ca, concurenta a tinut cont de structurile acestea.

Primele 6 luni nu schimba IP-ul gazduirii !

Acest sfat l-am dat tinand cont ca mergi doar pe nisa din romania

Google-Highlighter-preview.jpg

Edited by hoax
Link to comment
Share on other sites

@albertynos

Eu ma gandeam sa fac asa. Sa-mi zici ce parere ai, te rog.

Avand in vedere ca pentru fiecare paine neagra, paine prajita, paine graham etc. sunt cate 800.000 de cautari iar pentru paine.com sunt si mai multe (logic) dar concurenta este si mai mare, ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa fac pentru fiecare in parte cate un site optimizat SEO la maximum si sa trimit linkuri catre situl mare, principal, care sa fie paine.com care "trateaza" si despre paine neagra si despre paine alba si despre paine prajita etc. si prin urmare are articole pe fiecare.

Ma gandesc ca astfel paine.com ar urca in google si mai tare avand in vedere ca trimit linkuri catre el de la niste situri cu vizite multe, optimizate la maxim.

Acuma, din toata aceasta "organizare" se isca o singura si foarte mare problema:

Daca pe paineneagra.com am articole optimizate la maxim, top keywords, long tail keywords si toate cele, pe paineprajita.com la fel, pe painegraham.com la fel s.a.m.d. eu daca trimit linkuri de pe astea pe situl principal paine.com, acesta din urma nu ar trebui sa fie optimizat seo la maxim si el ? Nu ar fi aiurea sa trimit linkuri de pe niste situri optimizate la maxim catre un site care se cam clatina din acest punct de vedere ?

Si problema e ca daca vreau sa-l optimizez seo si pe paine.com cum o sa fac din moment ce articolele alea strong, cu keyworduri bune, cu LTK si asa mai departe, optimizate seo foarte bine, sunt pe siturile de care tocmai am zis ? Practic ar trebui sa dau copy paste la articole, ceea ce nu e bun ptr. google, nu ? Si atunci, cum altfel sa fac ?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca te-ar ajuta subdomeniile , cel mai simplu ar fi

paine.com/ro/paineneagra

/it

/es

/fr

trebuie doar sa ai traducerile in baza de date si scripturile de geolocation pe fiecare pagina ce contine si face parte din Data Highlighter , sau sa folosesti api-urile de la google .

Cred ca ar mai fi de discutat aici .

Edited by hoax
Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea micuta pot spune asta.

Paine este nisa principala iar restul sunt subnise.In locul tau as cumpara paine.com dupa care as incepea sa scriu articole targhetate pentru paine graham si restul.

Dupa care faci ce a spus @albertynos (frumos ghid seo off si on page, scurt si la obiect.Ar mai trebui sa spui ca trebuie sa ai densitate si in primele 3 randuri de 2-3 ori cuvantul cheie vizat) si in felul asta te alegi poate chiar cu domeniul paine.com in a 2-a pagina datorita traficului venit de la nisele secundare+linkurile primite. Daca ai articole calumea e posibil ca siteul tau sa fie un punct de referinta, deoarece abordezi toate categoriile de paine bine si lumea o sa imprastie poate si alti care au site-uri.

Bafta!

EDIT: Sa nu uiti de poze si videoclipuri ca sunt si alea importante

Edited by zeroabsolut
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...