Jump to content
NCMircea

Salutare, sunt nou si vreau sa invat

Recommended Posts

Dupa cum se vede si din nickname ma numesc Mircea, am 25 de ani, si de abia m am inregistrat pe rst.

Nu am cunostinte despre ce inseamna IT, nu s aici sa sparg vreun cont de fb sau vreo banca :D , dar vreau sa invat pe partea software cam tot ce mi sta in putinta.

Inainte de rst am fost membru pe hackpedia, aveam 14,15 ani si ma chioram in monitor la ce coduri si alte nebunii postau oamenii de acolo dar nu pricepeam nimic, ideea e ca vreau sa invat, intai as vrea sa stiu mai indetaliat in ce se impartea partea software din IT, adica, programare, stiu ca sunt mai multe limbaje de programare, am auzit ca cel mai complex ar fi C++ , as vrea sa stiu de unde sa incep, am auzit de web designeri, as vrea sa ma informez ce inseamna asta,daca nu cer prea mult, as vrea niste linkuri catre ceva materiale unde cineva povesteste cat mai indetaliat despre inceput, baze si ... intelegeti voi.Sper sa nu fiu catalogat drept lenes ca n am cautat, dar cred ca ce gasesc eu aici ma depaseste cu mult, si nu stiu de unde sa incep, asa ca niste indicatii de la unii care au trecut deja prin asta ar fi .... priceless ...

Cu engleza stau binisor, cu matematica sunt varza,deocamdata lucrez in Germania, dar .... de o perioada am un vis, si sper sa nu ramana doar atat, as vrea sa incerc sa dau la facultatea de IT din Nurnberg in 1,2 ani, si fiind aici, as vrea sa incep sa inteleg macar cu ce se mananca treaba asta.

Sper sa aveti chef sa cititi tot ce am scris, si astept ceva indrumari pt un n00b :)

Link to comment
Share on other sites

C++ nu e un limbaj de programare extraordinar de greu, dar daca inveti C++ nu o sa vezi rezultate imediate in "munca ta', pe langa limbaj trebuie sa inveti multe alte lucruri. Daca esti fixat pe C++ sunt pe filelist manualele de informatica ale lui Tudor Sorin pentru clasa a IX-a si a X-a daca nu ma insel. In manuale o sa te ia de la zero, adica iti va explica exact ca la un copil de 14 ani.

Daca vrei sa inveti ceva in care poti sa te "mandresti" cu ceea ce ai facut poti sa te orientezi spre domeniul WEB. Aici ai CSS, HTML si Javascript pentru inceput. Cred ca o sa fii mai bucuros de modul in care evolueaza procesul de invatare atunci cand vezi o fereastra web cu imagini, text si cateva butoane decat atunci cand vezi o consola cu text.

Eu iti recomand sa incepi cu partea de Web pentru ca o sa fii mult mai motivat, mai ales ca nu iti place matematica.

Daca chiar iti doresti sa inveti utilizeaza google-ul cat mai mult si incearca sa faci ceva, orice idee ai avea, orice, incearca sa o pui in practica. Inveti mult mai usor atunci cand faci practic decat atunci cand citesti zeci de carti.

Gasesti peste tot informatii despre baze, doar o cautare pe google iti va returna sute de rezultate. Nu conteaza de unde iti iei informatiile, conteaza doar sa le pui in practica.

Mult succes.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Salut Mircea din Germania. Bine-ai venit pe RST.

Poti incepe in urmatoarea ordine:

- inveti sa gandesti analitic, structurat

- incepi cu ceva probleme de matematica elementara

- iti alegi un domeniu in care te vezi lucrand peste x ani ( web / desktop apps / automation etc )

- in functie de punctul de mai sus alegi un limbaj de programare si aplici problemele elementare de la pct 2

- dupa ce ai invatat sintaxa de baza a limbajului respectiv, creezi o aplicatie usoara, pentru a cunoaste alte librarii/module specifice limbajului respectiv

- mai tarziu, poti folosi si un framework

Ca si documentatie, cele de pe site-urile limbajului ales ar trebui sa fie de-ajuns.

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de sfat, cand ai spus aici presupun ca te ai referit la forumul rst.nu am.prea mult timp la dispozitie acum sa caut dar in wekend clar asta voi face. Daca mai sunt si alte pareri sfaturi, le astept cu mare bucurie :)

La "aici" m-am referit la "materialul de lucru" cel mai frecvent intalnit in domeniul web si anume: HTML, CSS si Javascript.

HTML Tutorial

CSS Tutorial

Javascript Tutorial

Nu astepta sa vina cineva cu o solutie magica, sunt zeci chiar sute de astfel de topicuri pe forum, dar daca vrei sa intri in acest domeniu trebuie sa te murdaresti pe maini nu sa astepti o solutie miraculoasa.

Oricum mult succes.

Link to comment
Share on other sites

e durere daca vrei sa incepi a invata limbaj la varsta aia , nu oricine intra in lumea asta a programari , au apucat astia cu situatie mai buna avand pc de LA 8 ani si au invatat deoarece aveau scolii bune datorita parintiilor

straduiestete s? înve?i ?i tu php,html,java,css sunt bune ?i astea pentru ca nai ?anse la c++

Link to comment
Share on other sites

e durere daca vrei sa incepi a invata limbaj la varsta aia , nu oricine intra in lumea asta a programari , au apucat astia cu situatie mai buna avand pc de LA 8 ani si au invatat deoarece aveau scolii bune datorita parintiilor

straduiestete s? înve?i ?i tu php,html,java,css sunt bune ?i astea pentru ca nai ?anse la c++

Iar te trezesti vorbind tampenii? Asa de bun cunoscator esti al psihologiei umane? Pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii cretinoide?

@NCMircea - Salutare. Ar fi frumos mai intai sa ai grija la gramatica, punctuatie, etc. Sta putin cam urat sa citesti astfel de texte de la flacai mari.

Edited by aa7670
Link to comment
Share on other sites

e durere daca vrei sa incepi a invata limbaj la varsta aia , nu oricine intra in lumea asta a programari , au apucat astia cu situatie mai buna avand pc de LA 8 ani si au invatat deoarece aveau scolii bune datorita parintiilor

straduiestete s? înve?i ?i tu php,html,java,css sunt bune ?i astea pentru ca nai ?anse la c++

Varsta nu are nicio relevanta. In anumite circumstante e chiar mai avantajos sa ai peste 25 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Categoria tutoriale e a ta, violeaz-o! ON

Ai grija cu cea ce vrei sa faci... faptul ca ai mentionat spartul de conturi de fb si banca, mi-a atras atentia chiar daca nu practici.

e durere daca vrei sa incepi a invata limbaj la varsta aia , nu oricine intra in lumea asta a programari , au apucat astia cu situatie mai buna avand pc de LA 8 ani si au invatat deoarece aveau scolii bune datorita parintiilor

straduiestete s? înve?i ?i tu php,html,java,css sunt bune ?i astea pentru ca nai ?anse la c++

Fara suparare, cred ca are mai multe sanse ca tine..

Edited by Cifre
Link to comment
Share on other sites

pai cand esti mic prinzi repede ?i ai timp destul ,vorbind de varsta aia CA vrei sa incepi LA 25 ani nu cred CA ai timp asta e varsta in care trebuie deja s?-?i g?se?ti deja servici

Asta e momentul ca tu sa inveti sa scrii, nu cred ca esti tu in masura sa dai lectii la alti atat timp cat nu stapanesti bine arta comunicarii. Numa'bine

ON: Salut Mircea, poti incerca prin ati lua tutoriale dupa FL, sau poti sa cauti in sectiunea TUTORIALE, cum ti-a sugerat cineva mai sus. Mult succes

Link to comment
Share on other sites

NCMircea, ca si incurajare, si coincidenta poate, stiu un tip, il cheama Mircea, nu glumesc :). La 31 de ani i s-a urat cu binele, si a zis nevestei pisi, un an de zile nu mai lucru nimic, ca eu invat java, se saturase sa fie agent comercial. Si dupa aproximativ un an de zile, in care intr-adevar si-a dedicat timpul full time, si-a gasit un job excelent in domeniu, domeniu in care profeseaza si acum dupa 4 5 ani de la eveniment cu tot mai mult succes. Depinde de tine, si de timpul care il ai la dispozitie.

Daca esti din Cluj cumva, da-mi un PM, este o scoala perfecta pentru un incepator. Si nu te costa nimic, dar doar la anul poti sa incepi.

Si ca o mica paranteza, stiu destula lume care a terminat facultatea de matematica si informatica de la Babes in Cluj, si degeaba au pierdut ani intregi acolo, ca nu au ce cauta in domeniu, si drept urmare, lucreaza in general ca agenti comercial, profesori sau sotii de programatori :))

Edited by PlTlCU
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...