Jump to content
chechebog

Webdesign

Recommended Posts

Salut. As vrea si eu sa invat webdesign, sa fac o pagina web, etc. Ce mi-ati putea recomanda ca am auzit ca se pot face in html, php, java. Adica sunt unele mai invechite? Ca in ziua de azi sunt multe site-uri si programe unde dai 2-3 click-uri si gata pagina. Eu vreau sa o fac de la 0. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

WebDesign, inseamna ca tu faci *numai* design-ul in photoshop, si dupa aia vine un programator de frontEnd si "ti-l taie" si il face frumos cu js si css, nu are nici o legatura cu php nici uan dintre ele, doar frontEnd, ca implica si html logic.Php,python si etc fac programatorii de BackEnd.Si cam asa ar fii schema

Design-erul face design da la programator de frontend, si programatorul de front end da la programatorul de backend..si gata

Link to comment
Share on other sites

WebDesign, inseamna ca tu faci *numai* design-ul in photoshop, si dupa aia vine un programator de frontEnd si "ti-l taie" si il face frumos cu js si css, nu are nici o legatura cu php nici uan dintre ele, doar frontEnd, ca implica si html logic.Php,python si etc fac programatorii de BackEnd.Si cam asa ar fii schema

Design-erul face design da la programator de frontend, si programatorul de front end da la programatorul de backend..si gata

ma dar chiar trebuie sa fiu cineva cu capul mare si sa se subestimeze ?

Daca vrei sa iese ceva cat de cat frumos :

- baza html

- baza php

- adobe photosop cs2/cs3

- sau iei un template si il modifici dar dca faci ceva gresit si nu sti HTML sau PHP ca sa repari ... va trebui s-o iei de la inceput

asta trebuie sa sti :)

take care :) si studiere placuta

Link to comment
Share on other sites

@gopo nu ma subestimez draguta, dar fa o comparatie intre cunostintele ce le-am enumarat eu si ce ai spus tu, IMI SPUI SI MIE CE LEGATURA ARE PHP-UL cu subiectul nostru?Nu de alta da sa nu mor prost, ca prin cate firme am umblat, nu am vazut un programator de frontEnd/Webdesigner, sa aiba treaba cu php, si imi zici si mie cum vrei sa faci tu un layout fara css?aa da stim, iei imaginea si ii pui un alternate text, geniala idee, suntem uimiti.Imi zici si mie ca programator de fronEnd, daca eu iti dau un layout ce are content cu dragg, cum il faci fara Javascript?sau efectele si etc?macar nu mai zice ca ma subestimez..

Link to comment
Share on other sites

amice lasa`ma te rog .. nu vorbi offtopic .. fara css/html nu ai cum sa`l codezi .. dar poate omul vroia si alt limbaj ... si am zis php ... acum te rog ramai cu experienta ta dobandita si poti sa te speli pe cap cu ea :X ... nu`mi da reply ca nu e nevoie ... stay tune

Link to comment
Share on other sites

Mai bine o pun pe mata, sa ma spele pe capu` lu` ala micu cu ea?ce zic :wink: .Ce sa faci asa e cand esti "invins" si la teoretic si la fizic, arunci cu cuvinte.Tu ai inceput sa arunci cu cuvinte grele, nu eu :roll: .

in viata am invatat cand cineva nu are argumente si nu cunoaste pe omul cu care urmeaza sa vb sau sa injure in cazul asta ... aduce injurii catre mama acestuia ... mi`am dat seama ... orienteaza`te in spatiu amice sau cauti anturaj cu japca ... hai te rog .... uite eu cedez .. nu cunosc nimic ... multumesc pentru mesajul prin care ai dat dovada de multa stiinta .

"ca prin cate firme am umblat, nu am vazut un programator de frontEnd/Webdesigner, sa aiba treaba cu php" auzi ... pot sa iau ban dar ...

PISA-TE PE PRIZA, FA-TI ANALIZELE . esti umblat .. no comment :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...