Jump to content
gdfgdsf344

PS4 sau Xbox one?????

Recommended Posts

12 minutes ago, gdfgdsf344 said:

Am o intrebare.

Ce se merita mai mult un Playstation 4 sau un Xbox one??????

Dar un pc???

 

Experienta multimedia - Xbox, iar Kinect-ul bate detasat Move-ul de la PS

Experienta gaming - PS4

N-ai cum sa compari 2 console cu un PC, acum serios, dar ca sa-ti raspund, un PC serios pentru gaming se ridica la cu totul alte costuri fata de console.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum te-ai putea juca pe un controller PS4 cu 1 deget jos si 1 sus...

Ca sa imi pot pune muzica in timp ce ma joc Fifa trebuie sa ies din joc, pe langa asta nici nu-l mai pot deschide.

Daca ies din NFS sa fac altceva, spre exemplu sa ma joc Mario, trebuie sa inchid NFS. 

Eu iti recomand Xbox One, ma joc cu mai multi prieteni care au PS4 si au facut alegerea gresita cu el, acum le pare rau ca n-au Xbox.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, .Breacker said:

Nu inteleg cum te-ai putea juca pe un controller PS4 cu 1 deget jos si 1 sus...

Ca sa imi pot pune muzica in timp ce ma joc Fifa trebuie sa ies din joc, pe langa asta nici nu-l mai pot deschide.

Daca ies din NFS sa fac altceva, spre exemplu sa ma joc Mario, trebuie sa inchid NFS. 

Eu iti recomand Xbox One, ma joc cu mai multi prieteni care au PS4 si au facut alegerea gresita cu el, acum le pare rau ca n-au Xbox.

 

Pai tu intri in categoria multimedia.

Nu e nevoie sa fii atat de categoric...fiecare consola e cu plusurile si minusurile ei, iar controller-ul tine de obisnuinta/preferinta.

Consola o cumperi pentru a te juca, simplu. Filme, muzica, oua prajite...

 

Daca vrei intram si-n detalii tehnice, am lucrat in domeniu, dar nu cred ca are vreo relevanta aici.

 

Edited by ARUBA
Link to comment
Share on other sites

Eu în locul tău aș aștepta, la începutul anului viitor AMD va anunța procesoare și plăci video noi, ce au fost făcute cu PS5 în minte (Sony e unul dintre cei mai importanți clienți pentru AMD), și se zvonește că o să fie foarte bune, deci ar trebui ca acest PS5 să fie bun în 4K.

 

Dacă nu poți să ai răbdare, eu aș lua Xbox.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, aismen said:

Eu în locul tău aș aștepta, la începutul anului viitor AMD va anunța procesoare și plăci video noi, ce au fost făcute cu PS5 în minte (Sony e unul dintre cei mai importanți clienți pentru AMD), și se zvonește că o să fie foarte bune, deci ar trebui ca acest PS5 să fie bun în 4K.

 

Dacă nu poți să ai răbdare, eu aș lua Xbox.

Da si nu. :) 4k-ul la televizoare si console este precum AI-ul la software: marketing. 4k-ul transforma un produs mai ieftin intr-unul foarte scump.

 

Nu sunt fan PS4, dar nu-ti cumperi consola pentru filme, muzica, cartofi prajiti. O iei pentru jocuri.

 

Pe Xbox n-o sa ai niciodata acces la jocurile God of War, The Last Of Us, Uncharted, Insidious, Infamous, Final Fantasy, Street Fighter, King of Fighters, pentru cei mai mici Spiderman.

 

Sunt multe titluri exclusive si pentru Xbox One, Halo, Gears of War, Titanfall, Quantum Break, platformer-ul ala Ori, Forza Horizon (curse de masini) mi se pare destul de shitty.

 

In materie de jocuri chiar nu le poti compara pe cele doua, PS4 bate la cur Xbox.

 

Eu mi-as cumpara Xbox doar pentru Kinect care e ceva f f smecher, s-a investit enorm aici si pentru controller-ul mai ergonomic.

 

Daca e s-o luam asa Xbox are 8GB RAM DD3, PS4 are 8GM RAM GDDR5.

PS4 a rulat intotdeauna titlurile la o rezolutie mai buna, iar culorile sunt naturale, Xbox are doar culori mai calde care pacalesc ochiul. Cand intri in Battlefield si vezi pixels pe Xbox, vei intelege.

Pe Xbox sunt dropped frames la greu (la o explozie, spre exemplu, pe PS4 nu este asa drastic, eg. pe Xbox scade la 38-40 fps, la PS4 la 50 fps).

PS4 are un mai bun anti-aliasing, Xbox sunt foarte smecheri pe lighting (chiar sunt buni, aici), problemele de grafica le rezolva cu zone mai intunecate :)) - sunt rautacios.

Rendering-ul pe Xbox se face la 720p si apoi e upscaled...

 

Inca o chestie, daca esti Windowsar desavarsit si mare fan Microsoft, iti iei Xbox :) .

 

Ar fi multe de discutat si dezbatut. Poate revin diseara...

 

Ca si concluzie si sfat, nu va cumparati console pentru 4k sau softuri pentru AI. O sa mai treaca multa apa pe Siret pana ce marketing-ul se va transforma in realitate.

Daca iti cumperi consola 4k, apoi iti trebuie si TV 4k. Titlul care ruleaza pe consola trebuie sa fi fost dezvoltat si el pentru 4k. Credeti ca o sa renunte toata lumea la tehnologiile actuale si o sa treaca toti la 4k? Sau ca dezvoltatorii de jocuri vor incepe sa scoata numai titluri 4k asa peste noapte?

Edited by ARUBA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...