Jump to content
playftw

CrackMe~2

Recommended Posts

Ce cheie si parola ,man???L-am rulat din linux si e un fel de winap.Nu cerea nimic .Inca nu ti l-am decompilat.Daca tot doreai sa dai ceva istet ,dadeai un exe care-ti cerea parola ca sa ruleze ,dar asa daca nu cere nu e .Nu mi-a aparut nici macar trial version.Doresti cumva poate altceva??Eu banuiesc ,dar nu merita efortul.Versiunea unu mi s-a parut o provocare civilizata ,asta a ta e aiurea.Si crackuitu este ilegal my friend si este ilegal pentru ca este furt intelectual.

Link to comment
Share on other sites

wlx74l.jpg

Acelasi sistem ca si la versiunea 1 (aflarea cheiei pentru afisarea parolei), dar de data aceasta am incercat sa ascund cheia mai bine.

Imi pare rau daca tu vezi altceva, eu nu vad niciun winamp, vad un simplu programel facut in VB si nu este nimic ilegal.

Versiunea unu mi s-a parut o provocare civilizata ,asta a ta e aiurea.

Versiunea 1 este tot a mea. (este logic)

Hint: Cheia este un numar.

Edited by playftw
Link to comment
Share on other sites

Eu vad ceea ce tu ceri 'CRACK ME'.Am downloudat si eu ala si mie asa imi apare.La tine vad altceva,dar eu am urmat calea intocmai.Chiar spartul parolei se cheama crackuire ,pentru ca un programator nu face un astfel de lucru fara un scop.Deobicei e f folosita cheia la programele gen trial cand tu ca un om care respecta munca altuia care a ajuns sa fac programelul ala il cumperi sau daca esti atat de istet iti faci si tu unu.Primu crack mi s-a parut civilizat deoarece apela la cunostiinte stricte de programare ,codul sursa fiind practic dat. Acela care stia ce fac functiile respective intalnite in mai toate limbajele de programare de high level sau cum functioneaza un bloc de if-else afla cheia.

Link to comment
Share on other sites

Primu crack mi s-a parut civilizat deoarece apela la cunostiinte stricte de programare ...

Imi poti arata diferenta dintre versiunea 1 si aceasta? Imi poti arata diferenta dintre challenge-ul meu si celelalte? Nu pot sa te inteleg. Difera doar dificultatea de aflare a cheiei (si design-ul care nu are nicio importanta).

Cat timp eu am facut acest program, am drepturi de autor si va permit sa faceti ce vreti cu el (inclusiv crackuire, spargere de parole etc.), nu vad nimic ilegal.

Link to comment
Share on other sites

Da .Insasi numele CRACK ME.Daca l-ai facut tu e ok .Si inca ceva:ma mai duce capul ca sa observ ca scopul acestei competitii propuse de tine este .. si nu e greu.Da si la inchisoare la fel te invata aia sa furi si practica o faci tot pe buzunarul "profesorului",dar scopul e clar .Primu post era o provocare pentru un programator care se respecta al doilea se adreseaza explicit asupra altei clase de asa zis programatori incurajand practici ilegale .Ca sa nu mai spun ca majoritatea competitiilor au ca tema :aflarea cheii,spargerea parolei.Totul duce spre furt intelectual ,iar aceste competitii nu fac decat sa sporeasca numarul acelora care vor purta haine in dungi.Pentru ca orice programator care se respecta stie astfel de lucruri ,dar nu le practica.Omul isi pune o cheie pe soft pentru ca oricine doreste sa foloseasca acel soft sa plateasca ,nu sa-l crackuiasca.Si e normal sa plateasca pentru ca acel programator a prestat o munca ,poate de cativa ani necesitand studii de altii 10-15 ani .

Edited by linux2009
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos daca este a lui,dar am o intrebare ?De ce si-ar da cineva programul lui sa vada daca poate fi crackuit??Pentru a vedea daca se pricepe cineva la ASM??(fiind cea mai raspandita tehnica de crackuit (adica furt)????Da suntem in Romania si???Trebuie sa invatam sa furam sub motivul jalnic ca suntem saraci???De ce mi s-au parut celalalte scripturi si cel cu codul afisat mai civilizat ,pentru ca :unu din motive, respectiva persoana a cerut celor care participa la competitie sa nu faca crack ci pur si simplu sa posteze solutia .Acest lucru se realiza daca concurentu stia vb sau notiuni de programare cum ar fi intelegerea blocului if-else.Eu am si postat la rubrica respectiva algoritmul de aflare a parolei,tocmai pentru a invata pe cei care sunt interesati sa gandeasca si nu sa foloseasca tot felul de programe facute de altii cu scopul expres de a fura.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...