Jump to content

Recommended Posts

Buna seara, vreau sa invat mult mai multe, asa ca am bagat linux ubuntu, (am vazut ca multi de pe forum au linux :)) ) , si doresc niste tutoriale de inceput, romana , engleza , s-au niste indrumari niste sfaturi , va rog frumos.

EDIT: Astept sfaturi acum despre ubuntu nu debian

Edited by Oust
Link to comment
Share on other sites

Scrii in consola flashplayer, flash, flashplugin sau flash-plugin (vezi care merge) si iti returneaza un mesaj in care spune in ce pachet se gaseste flashul. Apoi scrii: sudo apt-get install numelePachetuluiInCareAFostGasit. o sa iti ceara parola, ce cu care te loghezi pe contul tau de root. Eu ti-as fi recomandat ubuntu.

ceva pt citit:

ubuntu ebook torrent search

Link to comment
Share on other sites

Este un sistem operativ user friendly , dac? nu ai mai folosit Linux bine ai venit în Ubuntu

Ceea ce ai deja în Ubuntu în Debian trebuie sa î?i faci manual , decizi tu sistemul care crezi ca iti place mai mult

Ce pot sa mai adaug ar fi :

Note : Ai deschis un topic cu numele Debian , ?i începem sa vorbim despre altceva , ia o decizie in privin?a numelui

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

@Oust Ai zis ca ai trecut la Ubuntu , (Fedora 14 VS Ubuntu 10.10: Death Match se refera la Ubuntu ?i Fedora , mi-am dat ?i eu o p?rere cînd ?i-am r?spuns )

In rest m-am referit ca ai deschis un topic în leg?tur? cu debian ?i ai trecut la ubuntu , poate vrei sa îl nume?ti Debian OR Ubuntu avînd în vedere faptul ca în primele mesaje întrebi anumite lucruri despre Debian dup? care vorbe?ti despre Ubuntu

Eu ?i-am r?spuns la ambele :

In leg?tur? cu Debian ?i In leg?tur? cu Ubuntu (Aici am ad?ugat Fedora ca sa fac o compara?ie )

Sper ca sunt destul de clar

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza mai mult securitatea, vreau sa imi ascund ip-ul pentru conectare pe servere vnc si rdp

securitate !=[divers de] sa imi ascund ip-ul pentru conectare pe servere vnc si rdp

Punctul 1

Nu se poate sa fi anonim

Punctul 2

Po?i deveni doar transparent

Punctul 3

Respecta punctul 1 ?i 2

@Oust eu tot nu în?eleg ce rost are conectarea la un server vnc sau rdp f?r? nici un obiectiv

Insa mai ?tiu un lucru cu cat cunosc mai bine strada cu atît conduc mai bine ma?ina pe strada în care merg

Presupun ca conectarea la un server VNC sau RDP are treaba cu protocoalele de re?ea TCP/IP

(Nu te apuca sa conduci un camion dac? nu ai permis de categoria C pt ca sar putea sa faci vreun accident)

Link to comment
Share on other sites

Multe distro linux se aseamana din motivul ca interfata grafica la aceste distrouri linux este aceeasi in cele mai multe cazuri: Gnome, KDE, Fluxbox, Blackbox etc. deoarece sunt cele mai populare interfete. De fapt sunt niste programe care iti overa o interfata prietenoasa... De fapt, toate distrourile linux sunt "la fel" deoarece sta pe acelasi kernel Linux.... diferenta o face pachetul de programe oferit si mici adjustari la kernel, deoarece kernelul linux este cel mai tare din parcare si e inutil sa reinventezi roata... poate doar in cazul Mac-ului, ca sistemul lor de operare este de fapt bazat pe kernelul Linux, modificat asa de mult, incat poate fi numit kernelul lor.... Partea amuzanta mi se pare ca multa lume nu stie de linux, dar cam toata lumea se bazeaza pe Linux( marea majoritate a serverelor are running Linux, Android OS e linux based, supercomputerele are running linux, linux distros are starting to conquer the user world) deci.... welcome to the party :)) Apropo, iti recomand sa uiti de Windows, nu stiu de ce lumea inca foloseste Windows....( in afara ca merg jocuri pe el din cauza ca asa au vrut producatorii mituiti de microsoft :)) )

Apropo, ordinea de evolutie pentru tine in domeniul de OS primar pe hddul tau in decursul timpului: Mint, Ubuntu, Debian, Fedora, Slackware, Gentoo( aici te opresti fiindca realizezi ca cel mai tare distro linux este Gentoo) si in final kernelul linux in sine :)) . Poate intre timp folosesti si Backtrack :D

Edited by adonisslanic
Link to comment
Share on other sites

Mac-ului, ca sistemul lor de operare este de fapt bazat pe kernelul Linux, modificat asa de mult, incat poate fi numit kernelul lor.... k :D

Computer Systems Research Group -> Berkeley Software Distribution -> FreeBSD UNIX->The GNU-Darwin Distribution -> XNU Kernel + Monolithic FreeBSD Kernel + Aqua User Interface = Mac OSX

UNIX { MINIX clone -> Linux clone

Linux is similar To UNIX

Linux is Not UNIX

Unix is Not Linux

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...