Jump to content
vLaDdO96

Detalii Backtrack

Recommended Posts

Peste tot pe unde am citit, pana si pe site-ul lor, am citit ca este cel mai bun OS pentru pentesting. Ok, linux oricum e mai bun la security/hacking, dar CE il face pe nea Backtrack sa fie cel mai bun ? Ce are schimbat / in plus/minus fata de alte distributii de linux ? Daca se poate, as dori sa explicati ca unui incepator in lumea linux-ului. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce e mai bun windows 7 ca Vista de exemplu ?!

Gandeste-te din prisma stabilitatii ... imbunatatirilor pe care le are ...

Si chestia cu cel mai bun e relativa ... pentru mine e bun Ubuntu ... pentru altul Backtrack

La fel si pe windows ... am prieteni fani XP care nu l-ar schimba pe un windows 7 ... sincer nici eu nu as schimba XP :D

Ca sa vezi de ce ar fi mai bun ar trebui sa il rulezi fie live cd fie instalat si sa te joci cu el sa vezi ce face si apoi ai sa intelegi diferenta intre el si alte linuxuri :D

Parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca are toate tool-urile necesare efectuarii unui pentest instalate direct. Distributiile standard de Linux suporta aceste tool-uri, dar nu vin cu ele direct instalate. Daca vrei sa instalezi un Linux normal si apoi sa il configurezi cu aceleasi tool-uri pe care backtrack le are deja, o sa pierzi cateva zile bune. In rest, backtrack e bazat pe Ubuntu, iar momentan nu suporta decat 32b.

Acum, nu vreau sa te jignesc in vreun fel, ci doar iti spun sa ai mai multa rabdare. Zilele trecute ti-am raspuns la cum sa faci un dual-boot cu Windows7 si Ubuntu, iar acum vad ca vrei sa faci penetration testing. Daca vrei sa fii mai mult decat un script-kiddie, ramai pe Ubuntu, incearca sa te obisnuiesti cu sistemul, si, incet-incet incepi si instalezi si cate un program de pentesting. Sincer, daca te trezesti cu o consola de BT in fata ochilor acum, nu cred ca stii nici sa dai drumul la metasploit.

P.S.: Daca vrei sa faci pen-testing, pune-ti niste masini virtuale (iti recomand [1] - e facut special pentru a-i descoperi vulnerabilitati), si incepi si fa-ti testele pe masina locala.

[1] Damn Vulnerable Linux - The most vulnerable and exploitable operating system ever!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca are toate tool-urile necesare efectuarii unui pentest instalate direct. Distributiile standard de Linux suporta aceste tool-uri, dar nu vin cu ele direct instalate. Daca vrei sa instalezi un Linux normal si apoi sa il configurezi cu aceleasi tool-uri pe care backtrack le are deja, o sa pierzi cateva zile bune. In rest, backtrack e bazat pe Ubuntu, iar momentan nu suporta decat 32b.

Acum, nu vreau sa te jignesc in vreun fel, ci doar iti spun sa ai mai multa rabdare. Zilele trecute ti-am raspuns la cum sa faci un dual-boot cu Windows7 si Ubuntu, iar acum vad ca vrei sa faci penetration testing. Daca vrei sa fii mai mult decat un script-kiddie, ramai pe Ubuntu, incearca sa te obisnuiesti cu sistemul, si, incet-incet incepi si instalezi si cate un program de pentesting. Sincer, daca te trezesti cu o consola de BT in fata ochilor acum, nu cred ca stii nici sa dai drumul la metasploit.

P.S.: Daca vrei sa faci pen-testing, pune-ti niste masini virtuale (iti recomand [1] - e facut special pentru a-i descoperi vulnerabilitati), si incepi si fa-ti testele pe masina locala.

[1] Damn Vulnerable Linux - The most vulnerable and exploitable operating system ever!

cat despre curiozitatea ta, nu vreau sa ma apuc de pentesting. da, sunt inca nou in domeniul linux-ului, vreau sa ma obisnuiesc cu el. cat despre topic-ul acesta, era o curiozitate de-a mea inca de la aparitia BT-ului :)

Link to comment
Share on other sites

am inteles faptul ca este mai stabil, (probabile) bug-uri rezolvate, etc. dar eu am pus o intrebare cat de cat simpla : de ce este cel mai bun la pentest ?

Faptul ca este stabil:

Versiunea 4 de Backtrack este de fapt Ubuntu 8.10 deci cat de stabil este ubuntu atît va fi ?i backtrack (pt ca e tot una )

Desi în privin?a bug-urilor cred ca are o gr?mad? , mai multe decît Ubuntu deoarece la multe pachete nu vine f?cut update

Ce folos ca are multe tool-uri daca spre exemplu nu vin folosite ?

Iar in rest , spre exemplu dac? careva încarc? multe tool-uri intro alta distribu?ie ca Debian, Fedora, Mandriva , etc pot spune intrade-var ca a creat o distribu?ie foarte tare pt pentesting si probabil cu mai pu?ine bug-uri decît backtrack

Oricum tine cont ca backtrack vine folosit ca live cd pt pentesting, u?ureaz? munca deoarece are o umplutura de tool-uri ?i atît (de?i eu unul as prefera sa ma joc cu jucariile mele si nu ale altora )

Desi cînd am spus ca u?ureaz? munca ma refeream la to?i cei care au studiat tool-urile din backtrack

In rest nu e nimic special decat un produs care aduce bani celor pe care l-au f?cut

Vrei sa înve?i sa il folose?ti , ei au cursuri care costa

Deci te vor înv??a sa folose?ti tool-urile nu sa devii un expert in pentesting

[Avînd în vedere faptul ca oricum vorbim despre sisteme operative mut topicul în Sisteme de Operare]

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...