Jump to content
YceFire

Internet explorer pierde teren

Recommended Posts

Se pare ca IE pierde teren , fata de celelate browsere(cred si eu (am stat juma' de ora pe IE si dupa ce am dat un restart eram full de spyware))

Numarul navigatorilor pe Net care folosesc Internet Explorer al Microsoft a scazut sub 90%, afirma analistii Web.



OneStat.com care monitorizeaza traficul net raporteaza ca browserul open-source Firefox 1.0, lansat pe 9 noiembrie, atrage multi utilizatorii IE.

Cota de piata a IE a scazut cu 5% din mai, la 88.9%, iar browserele Mozilla, inclusiv Firefox, au inregistrat o crestere de 5%.

Firefox este creat de Mozilla Foundation, care a fost fondata de creatorul browserului Netscape in 1998.

Desi au existat si alte versiuni ale Firefox, versiunea 1.0 este primul program oficial, complet.

Cifrele arata ca browserele Mozilla, inclusiv Firefox 1.0 detin actualmente 7.4% din piata. Conform Mozilla, peste cinci milioane de utilizatori au descarcat software-ul gratuit de la data lansarii oficiale. Suporterii softwarelor open-source in SUA au reusit sa adune 250,000 USD pentru campania de promovare a Firefox 1.0 in The New York Times si pentru suportul Mozilla Foundation.



Microsoft IE a dominat piata browserelor dupa ce a depasit Netscape, iar cota de piata detinuta s-a mentinut continuu in jurul cifrei de 95%. Firefox este atractiv pentru utilizatori deoarece este open-source. Aceasta inseamna ca utilizatorii pot adapta codul software-ului pentru a crea trasaturi inovative, extensii sau add-ons.

Au fost descoperite mai putine scapari in Firefox decat in IE.

Firefox doreste sa obtina 10% din piata pana la sfarsitul anului 2005. Alte software browser precum Opera si Safari al Apple concureaza, de asemena, cu Microsoft. Opera va lansa versiunea 7.60 pana la sfarsitul anului.



Topul po*censored*ritatii:

1 - Microsoft IE 6.0: 80.95%

2 - Microsoft IE 5.0: 4.18%

3 - Microsoft IE 5.5: 3.66%

4 - Mozilla Firefox 0.1: 2.79%

5 - Mozilla 1.x: 2.77%

6 - Mozilla Firefox 1.0: 1.79%

7 - Opera 7.x: 1.29%

sursa : 1337.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...