Jump to content
MazaBoY

9 metode de link building

Recommended Posts

Link building ajuta intotdeauna un site, care cauta sa isi mareasca audienta, asa ca am decis azi sa va prezint 9 metode de link building, care prezinta riscuri mici, sau inexistente. Utilizati-le cu cap!

1 - Internal links

Multi developeri nu pun mare pret pe linkurile interne, dar trebuie sa stiti ca o navigare bine pusa la punct, ajuta la indexarea mai rapida a site-urilor, dar cel mai important, ajuta spiderii sa indexeze mai usor informatiile noi.

Risc de penalizare - nici unul.

2 - Directoare de linkuri

Aici totul este problematic. Inafara de Yahoo, DMOZ si inca putine altele, puteti avea rezultate uneori mai proaste, daca introduceti site-ul in directoare care sunt categorizate ca si spam. Cateva teste facute, au rezultat in 2 site-uri personale sa scada in ranks, iar site-urile inscrise doar in Yahoo si DMOZ, sa creasca.

Risc de penalizare - moderat / inalt

3 - Linkuri in comentarii

E simplu nu ? Gasiti site-uri de nisa, postati comentarii cu linkuri, si merge. Well, nu e chiar atat de simplu, pentru ca drumul spre a fi categorizat ca si spammer e destul de scurt, mai ales daca mesajele postate sunt tipice spam. Ce se poate intampla ? Veti primi renume de spammer.

Risc de penalizare - moderat / inalt

4 - Linkuri platite / posturi sponsorizate

Cand se poate ... se poate. Este o metoda valida, nu implica spam, dar trebuie sa fiti foarte atenti pe cine platiti sa va faca reclama prin posturi platite. Faptul ca platesti un spammer, care isi creste traficul prin spam nu te va ajuta deloc.

Risc de penalizare - moderat / inalt

5 - .gov / .edu

Daca pui mana pe asa ceva ... da un backlink de pe .edu sau .gov valoreaza mult.

Risc de penalizare - nul

6 - Social bookmarking

Digg/Reddit/Twitter - sunt multe sisteme de promovare, si am facut un test cand aveam timp de frecat menta - am reusit in 1 saptamana sa aduc 1500 unici pe blog - cu o singura conditie - scriam articole faine, scriam cam 10 pe zi, toate le faceam submit, si oamenilor le placea si ramaneau pe site.

Am abandonat, pentru ca m-am plictisit, desi era o metoda faina, dar ... pentru continut de calitate e munca multa.

Risc de penalizare - mic/nul ( e mic daca nu te apuci sa spamezi )

7 - Link baiting

Cam asta se adauga la punctul 6. Continut de calitate. Un articol scris bine, un videoclip original, un material bine pus la punct, nu ramane niciodata neobservat, si te poate trasforma in vedeta peste noapte. Singura problema e ... dupa ce devii vedeta, esti in stare sa te mentii la acelasi nivel, si sa scrii tot aceleasi materiale geniale ? Pentru ca daca nu ... statutul de vedeta iti va fi revocat foarte rapid.

Risc de penalizare - nul

8 - Press release

Cand ai un produs care consideri ca merita promovat, press releases ajuta. Ofera link backs, si trafic, dar si o acoperire mai mare, cat si atingerea unui public diferit.

Risc de penalizare - nul

9 - Linkuri reciproce

Nu e nimic de adaugat aici - "facem link exchange sefule ?" Primim zilnic mailuri de genul. Aici trebuie doar sa fiti atenti cu cine faceti link exchange, si sa verificati atent continutul, si cat de des este updatat site-ul care doreste sa faca link exchange.

Risc de penalizare - mic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...