Jump to content
DrPsychO

sfat pentru cei tentati sa deschida abonament

Recommended Posts

Off topic

Te rog, dezvolta putin subiectul.

Unde ai vazut tu asa ceva si mai ales cu ce modele de telefoane se procedeaza asa?

Nokia? Blackberry?Samsung?Alcatel? Sagem?....

Chiar sunt interesat de acesta "latura" a convesatiei...

Parerea mea: Vorbesti.......

On topic

Huawey este un telefon bun, bine construit, net superior din anumite puncte de vedere, in comparatie cu alte branduri "consacrate" gen: Nokia...

Dar de banii aia...... atat poate, nu ai cei cere...

Ex: Nu poti cumpara Mercedes la pret de Dacie... clar.

Ps. Mi-am permis sa-mi dau cu parerea in urma experientei acumulate de-a lungul celor 8-9 ani de service gsm(hardware si software) dintre care 3-4 ani la Vodafone....

Br. Dixon

Am vazut cu ochii mei pe nokia si sony-ericsson.

M-am ocupat de sony-ericsson. Telefoanele folosite vin de afara adunate din diverse surse. Un tehnician - de obicei o pizda ca are rabdare face un test functional si trimite telefonul in functie de defect la alt tehnician care ii face reparatie pe placa daca este cazul - daca se inrosesc martorii din ele nu se mai repara sau daca prezinta defecte fizice - se face poza si se noteaza in programul de management. Voi parca lipeati niste buline rosii pe displayuri.La schimbat piese prea mai merge cu suflanta ca se vede imediat, se face cu infrarosu acum - daca e nevoie de stoc mare merge si cu suflanta la repezeala, schimb de piese - tot daca este cazul(speaker, display, etc). Apoi se recarcaseaza si se resofteaza. Se testeaza reteaua. Daca spui ca ai lucrat la vodafone mai mult ca sigur aveti scule pentru testat reteaua si probabil pe willtek 4400.Se schimba eticheta cu imei si in functie de culoare, model, versiune de software si reteaua in care se va folosi se schimba product code-ul. Imeiul nu se poate schimba. Se trimite la quality control si de acolo ori inapoi la tehnician daca nu iese testul(de exemplu daca prinde praf intre display si carcasa) ori la shipping. Cam acelasi lucruri se face si la gps-uri(tom-tom),

Link to comment
Share on other sites

Desi sunt la curent cu "unele nereguli" care se practica in acest domeniu, dupa ce am citit afirmatile facute de tine, nu pot spune decat:WOW

daca se inrosesc martorii din ele nu se mai repara sau daca prezinta defecte fizice

Acei senzori de umiditate se pot inlocui daca e cazul.

Voi parca lipeati niste buline rosii pe displayuri

Nu am habar de asa ceva, terminalele veneau absolut noi si nu operam in ele decat daca se intorceau in garantie.

La schimbat piese prea mai merge cu suflanta ca se vede imediat, se face cu infrarosu acum

Te asigur ca se vede cu orice ai lucra in telefon, fie cu suflanta sau cu IRDA... excludem acele piese mici si banale cum ar fi: siguranta fuzibila de pe ramura de incarcare sau acele Esda-uri(filtre) ptr taste, sim, mmc, sau lcd...

Se schimba eticheta cu imei

Imeiul nu se poate schimba

Atunci cum se vindeau acele telefoane, daca pe eticheta era trecut un imei si in aparat altul???

Chiar crezi ca nimeni nu si-ar fi dat seama ca este o neregula!!!?

In fine sa concluzionam. Se pare ca stii tu ceva doar ca nu se c-am potrivesc anumite treburi.

Ceea ce ai afirmat tu mai sus se petrecea acum 11-12 ani, cand piata gsm era la inceput, si Sony Ericson era defapt Ericson...sau ma rog, prin acea perioada "se nastea"

DA, pe vremurile acelea se faceau cele mai marsave manevre, chiar eu am fost patit cu 2 telefoane luate la abonament(Dialogul actualul Orange era tatic la astfel de manevre). Pe vremea aceea nici nu visam ca voi ajunge sa depanez telefoane, deci eram "plop" in acest domeniu si tot mi-am dat seama ca telefoanele nu sunt noi...Se vedea imediat, la o examinare atenta a carcasei, tastelor...de acumulator nu mai vb.

Cat sa fi tinut perioada acesta nu am habar insa in momentul de fata(2011) te asigur ca nu se mai practica astfel manevre... Magarii mari se fac in perioada de garantie(daca e cazul), dar asta e alta poveste.

De ce nu se mai fac?

Un simplu motiv ar fi ca fapta acesta este infractiune si se pedepseste ca atare (nu stau sa caut articolul de lege);)

Nu cred ca mai este cineva bolnav la cap,ca ptr un castig de 20-50 ron/de aparat sa isi riste libertatea(e prea mult spus) sau vreo amenda de cateva zeci/sute de milioane...

Inainte erau greu de procurat acele telefone, si mai greu era sa castigi ceva la ele(erau importate scump, cele noi) dar acum de cand cu Chinezi si manuta lor fermecata.... totul este "eftin" si de proasta calitate(ptr tari sarace cum ar fi Romania , evident)

Ar fi multe de zis pe tema asta dar nu isi are rostul.

Br. Dixon

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

la schimbatul imeiului ma refeream ca se schimba doar eticheta, nu imeiul din telefon.

se schimba eticheta pe urmatoarele motive:

1. s-a deteriorat cand s-a umblat la placa - cazul etichetei lipite pe placa

2.trebuie alt product code pt ca s-a softat pt un anumit provider. pentru hutchinson am facut( aia cu 3)

3.product code pentru carcasa+soft pe alta culoare

etichetele se printeaza cu imprimate termice, eu am printat pe alea marca zebra.

magaria asta te asigur ca s-a facut pana acum 3 ani si nu ajunge nimeni la inchisoare pt ca este legal sa vinzi produse refurbished.

singurul lucru care nu se schimba este procesorul - motivul imeiul este acolo, din cauza asta nu se puteau face telefoanele care nu luau soft pt ca au flashul pe acelasi chip cu procesorul, in rest se inlocuia cam tot.

uite aici Vodafone - Mobile Phone Recycling

se schimba pana si modulul bluetooth daca nu merge radio fm - majoritatea au chipul comun

Link to comment
Share on other sites

singurul lucru care nu se schimba este procesorul - motivul imeiul este acolo

Am schimbat zeci/sute de procesoare la diferite branduri... si imeiul a fost acelasi. Imei-ul este stocat in flash. In cazul lui Nokia flash-ul(fizic...la piesa ma refer) facea pereche cu sursa(UEM). Acum ca s-a renuntat la acel uem(omap la bb5) fiind inlocuit de retu & tahvo sau la cele mai noi de bety si avilma... se poate inlocui flasul sau cpu-ul daca salvezi certificatele inainte.....

magaria asta te asigur ca s-a facut pana acum 3 ani si nu ajunge nimeni la inchisoare pt ca este legal sa vinzi produse refurbished.

Perfect deacord cu tine, insa era vb de produse "recarosate" vandute ca fiind noi.

Tu ai afirmat ca telefoanele care se dau la abonamente, sunt refurbished nicidecum noi.

Cati dintre cei care si-au facut abonament la un anumit provider de gsm au fost atentionati ca acel telefon care i s-a dat la abonamentul respectiv este refurbished??? Iti spun sigur ca nici unul , si asta din motivul ca acele telefoane sunt noi .

In acest caz daca ar fi cum spui tu, telefoanele fiind refurbished si vandute ca fiind noi...se incalca grav legea. Daca tii neaparat caut acea lege. NU AI VOIE SA VINZI UN LUCRU CARE ESTE REFURBISHED CA FIIND NOU.Este infractiune...

Deci revin, cati din care si-au facut abonamente au scris in contract ca aparatul este reconditionat!!!!!??

LE. Acele etichete ...sunt lipite de regula pe carcasa.... fff putine cazuri sa le mai gasesti pe pbc. Sau sa fie puse in asa fel incat la desfacerea aparatului sa se deterioreze...dar ma rog.

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

singurul lucru care nu se schimba este procesorul - motivul imeiul este acolo

Am schimbat zeci/sute de procesoare la diferite branduri... si imeiul a fost acelasi. Imei-ul este stocat in flash. In cazul lui Nokia flash-ul(fizic...la piesa ma refer) facea pereche cu sursa(UEM). Acum ca s-a renuntat la acel uem(omap la bb5) fiind inlocuit de retu & tahvo sau la cele mai noi de bety si avilma... se poate inlocui flasul sau cpu-ul daca salvezi certificatele inainte.....

Perfect deacord cu tine, insa era vb de produse "recarosate" vandute ca fiind noi.

Tu ai afirmat ca telefoanele care se dau la abonamente, sunt refurbished nicidecum noi.

Cati dintre cei care si-au facut abonament la un anumit provider de gsm au fost atentionati ca acel telefon care i s-a dat la abonamentul respectiv este refurbished??? Iti spun sigur ca nici unul , si asta din motivul ca acele telefoane sunt noi .

In acest caz daca ar fi cum spui tu, telefoanele fiind refurbished si vandute ca fiind noi...se incalca grav legea. Daca tii neaparat caut acea lege. NU AI VOIE SA VINZI UN LUCRU CARE ESTE REFURBISHED CA FIIND NOU.Este infractiune...

Deci revin, cati din care si-au facut abonamente au scris in contract ca aparatul este reconditionat!!!!!??

LE. Acele etichete ...sunt lipite de regula pe carcasa.... fff putine cazuri sa le mai gasesti pe pbc. Sau sa fie puse in asa fel incat la desfacerea aparatului sa se deterioreze...dar ma rog.

Am schimbat zeci/sute de procesoare la diferite branduri... si imeiul a fost acelasi. Imei-ul este stocat in flash. In cazul lui Nokia flash-ul(fizic...la piesa ma refer) facea pereche cu sursa(UEM). Acum ca s-a renuntat la acel uem(omap la bb5) fiind inlocuit de retu & tahvo sau la cele mai noi de bety si avilma... se poate inlocui flasul sau cpu-ul daca salvezi certificatele inainte.....

pe sony=ericsson (modelele vechi putin mai vechi) imeiul este in procesor care ori este pe acelasi chip cu flashul, ori este singur.acum este vorba de procesoare mult mai performante si este si normal sa se poata schimba usor, gen qualcommurile care crapa la condens.

am o intrebare. la vodafone scoateti din garantie doar daca s-a inrosit martorul si nu exista semne de apa pe pcb?astea sunt cazuri de condens care se formeaza cand tii telefonul in baie sau il scoti iarna din buzunar.

Tu ai afirmat ca telefoanele care se dau la abonamente, sunt refurbished nicidecum noi.

telefoanele de la abonament nu sunt vandute, exista contract care trebuie respectat si nu se specifica daca telefonul este nou sau refurbished. unde crezi ca ajung telefoanele din show-roomuri?direct la reciclat in nici un caz.sau unde crezi ca ajung telefoanele refurbished softate custom pe o anumita retea?nu faci profit daca il vinzi ca refurbished blocat pe reteaua x, il dai cu un ron la abonament si 2 ani ai clientul care isi respecta abonamentul si care poate si face cost pentru servicii suplimentare.

LE. si e foarte ieftin sa faci refurb, telefoanele folosite le iei foarte iefin, ca englezul dupa ce s-a plictisit de el il duce la operator si nu il vinde ca romanul la mana a 5-a in targ, piesele sunt ieftine pentru ca nu esti service din rahova sa comanzi 1 sursa pt modelul x si 2 duplexoare pt modelul y, tehnicienii din romania, congo si china sunt ieftini si daca au mai reparat fierul de calcat cu patentul sigur pot sa schimbe un display.

Edited by caii
Link to comment
Share on other sites


am o intrebare. la vodafone scoateti din garantie doar daca s-a inrosit martorul si nu exista semne de apa pe pcb?astea sunt cazuri de condens care se formeaza cand tii telefonul in baie sau il scoti iarna din buzunar.

Sa lamurim cateva aspecte:

- 1. la Vodafone eram angajat, nu era firma lui tata

- 2. nu vorbi la timpul prezent, nu mai lucrez de aproximativ 1,5-2 ani la Vd...

- 3. telefonul care se intoarcea in service, era diagnosticat, iar hotararea de-al repara in garantie, contra cost sau deloc nu imi apartinea mie

Referitor la conditiile de garantie, sincer nu ma privesc, inainte de-a vorbi de rau un anumit provider ca ptr orice chichita iti scoate din garantie incerca sa te pui in situatia lui. Romanul nu este serios de fel, nu ar recunoste nici in ruptul capului adevarul.

Nu de putine ori veneau cu fel si fel "teorii" ca i s-a stins telefonul pe masa, ca lui nu ia scapat in apa , sau mai stiu eu ce, si cand se trecea la desfacerea acelui aparat te minunai de ce gaseai in el.

Odata un destept a bagat in cuptorul cu microunde sa usuce telefonul care zicea el ca cazuse un pic de suc pe el....Vroia inlocuirea lui...ca ii in garantie vb aia..

Ma rog despre seriozitatea unora putem putem vorbi tot anul si tot ar mai fi de povestit.

Ca sa nu o mai lungesc, cand ti se vinde un aparat de orice fel, ti se specifica conditile in care aparatul respectiv nu mai face obiectul garantiei.

telefoanele de la abonament nu sunt vandute, exista contract care trebuie respectat

Corect, nu sunt vandute, APARENT.

Sa nu ne mai lungim: Telefonul dat la abonament ptr care platesti fie 1 leu fie 1000 lei TREBUIE sa fie absolut nou. In caz contrar trebuie specificat in certificatul de garantie al aparatului.

De ce!!! Simplu. Fiind vorba de un produs refurbished, clientul se poate prezenta in alt oras la un alt centru de garantii, si acel tehnician care face constatarea nu are de unde sa stie ca acel telefon s-a vandut de catre provider in alta stare decat nou.(recarosat)

Sau altfel, clientul ia telefonul refurbished(aranjat, lucrat, recarosat) si merge ptr al depana in alt service, altul decat cel autorizat... Acolo se lucreaza pe el, nu reusesc sa il readuca in starea de functionare, iar in sfarsit ajunge la garantie cu el juranduse ca altcineva nu a umblat in el.

Cum il poti contrazice??? din moment ce lui din start nu i s-a dat un telefon "virgin"!!! Si mai ales nu scrie nicaieri ca acel telefon ESTE/NU ESTE NOU!!!

In cazul acesta tu ce faci, nu ai repari telefonul deoarece dai vina pe client, sau ai spui ca il repari contra cost. El nefiind deacord cu plata reparatiei...poate spune ca nu isi respecta termeni contractuali in ceea ce priveste abonamentul pe motiv ca nu se poate folosi de cartela deorece nu are telefon. Iar telefonul care i s-a dat a decedat subit, el exploatandu-l in cele mai bune conditii.

Acesta fiind doar unul dintre motivele ptr care providerii au ales sa de-a telefoane noi...ptr a inlatura orice discutie...

Si stai linistit, ei nu au de pierdut nimic, chiar daca iti da telefonul de pomana(fara acel 1 ron) el este inclus in abonament si il platesti de cel putin 2 ori, doar ca nu sti. In acest caz, nu vad nici un motiv sa recurga la astfel de metode din moment ce "paguba" se recupereaza in timpul periodei contractuale(din abonament). Cu "recarcasarea" si alte elea se complica si iese mult mai scump.

Fa un calcul simplu: Cat costa acel telefon refurbished + carcasa completa originala( nu facaturile care se vand la la "magazinele online") + mana de lucru/ timpul pirdut s.a.m.d si vei vedea ca iesi la acelasi pret de telefon nou, daca nu si mai mult.

Astept comentarii si din partea altor colegi, cooforumisti care au primit la abonament un telefon la 1-10000000 lei si nu a fost nou.

Ps. Schimba tu flash-ul(fizic) de pe un S-E pe altul si vei avea surprize...in ceea ce priveste imei-ul, crede-ma.(defapt nu ma crede, incerca, apoi revin-o cu pareri):)

Br. Dixon

Edited by dixongsm
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dixongsm nu stiam daca lucrezi sau lucrai la vdf, eram curios cum merge treaba acolo.

2. despre telefoanele refurb stiu asta pana acum 3 ani si am facut pentru danemarca si suedia operatorul tre(3) care se duceau la abonament.

3. corect, nu au nimic de pierdut daca ti-l dau la abonament

4.intradevar, carcasele erau originale

5. am sa incerc sa fac swap de procesoare la 2 modele identice si revin, nu am irda, doar aer cald momentan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...