Jump to content
MR. 69

Intrebare despre wireless

Recommended Posts

Am un calculator si un laptop.

Calculatorul are un router HG520b de la Romtelecom care are capabilitati de wireless.Laptopul are capacitatea de a se conecta la internet printr-o retea wireless.

Ca sa fac configurarile necesare pentru ca laptopul sa se conecteze la internet prin intermediul wireless-ului de la router, trebuie sa am o placa de retea wireless montata la calculator, sau toata conexiunile se fac doar prin intermediul router-ului?

Ma scuzati daca asceasta intrebare pare prosteasca dar in acest domeniu am cunostinte foarte putine.

Link to comment
Share on other sites

@bubu2005

am urmat instructiunile din manualul pe care l-am primit cu routerul si acolo spune ca dupa ce activez Wireless Zero Configuration sa dau click pe o iconita care apare in taskbar, dar mie nu imi apare iconita si nu am gasit nimic pe google despre aceasta problema(nici in manual).asa ca am presupus ca este din cauza ca nu am o placa de retea wireless la calculator.

Din ghidul pe care l-ai postat se pare ca nu as avea nevoie de placa de retea wireless, dar apare acolo un pas(la sectiunea wireless):

"2.Deschideti aplicatia Wi-Fi a computerului."

Ce "aplicatie Wi-Fi"?

@lafurat

vreau ca laptopul "sa-si ia netu" de la router prin wireless.

Link to comment
Share on other sites

Laptopul are capacitatea de a se conecta la internet printr-o retea wireless.

Ca sa fac configurarile necesare pentru ca laptopul sa se conecteze la internet prin intermediul wireless-ului de la router, trebuie sa am o placa de retea wireless montata la calculator, sau toata conexiunile se fac doar prin intermediul router-ului?

.

Cand spui ca laptopul are capacitatea de a se conecta la internet printr-o retea wireless inseamna ca are placa de retea wireless montata .

Daca laptopul nu are o placa de retea montata nu ai cum sa te conectezi la o retea wireless. Exista stick-uri usb care au placa montata si pot fi colegate la laptop.

Pe ce baza ai declarat ca laptopul tau are capacitatea de a se conecta la internet prin intermediul unei retele wireless?

Ori are placa ori nu are . Daca are merge daca nu are nu merge.

Tie daca iti lipsesc picioarele te poti plimba linistit pe strada?Probabil cu ajutorul unui suport extern precum scaunul cu rotile.

Link to comment
Share on other sites

@bubu2005

am urmat instructiunile din manualul pe care l-am primit cu routerul si acolo spune ca dupa ce activez Wireless Zero Configuration sa dau click pe o iconita care apare in taskbar, dar mie nu imi apare iconita si nu am gasit nimic pe google despre aceasta problema(nici in manual).asa ca am presupus ca este din cauza ca nu am o placa de retea wireless la calculator.

Din ghidul pe care l-ai postat se pare ca nu as avea nevoie de placa de retea wireless, dar apare acolo un pas(la sectiunea wireless):

"2.Deschideti aplicatia Wi-Fi a computerului."

Ce "aplicatie Wi-Fi"?

@lafurat

vreau ca laptopul "sa-si ia netu" de la router prin wireless.

Este tasta FN si in combinatie cu o tasta F unde e icoana wirless la mine e F1 deci FN+F1 activez placa wirless

Link to comment
Share on other sites

Sau, daca ai vreun model mai vechi de wifi, e chiar buton sa-ti activezi wirelessul la laptop. Nu ai nevoie de placa de retea wireless la calculator, setarile din router sunt suficiente.

Pai si butonul ce crezi ca face ?

Butonul face un unblock la placa de retea care exista deja in calculator asadar driverul poate sa o piloteze. ON

Cand e inchis inseamna ca placa de retea este blocata si nu poate fi accesata de catre driver. OFF

O placa de retea trebuie sa existe in calculator cu suport pentru wireless ca sa functioneze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...