Jump to content
ActionBoy

Update firmware routere Netgear

Recommended Posts

detin 2 routere wireless, un Netgear DGN1000 si Netgear CG3101D, problema care o am consta in configurarea lor , in ceea ce priveste 2 conexiuni la internet RDS si o retea de cartier ( configurare pe baza MAC).

Nici unul din routere nu are o intrare de WAN RJ45 : unul are o intrare de modem iar celalalt o intrare de cablu coaxial.

ambele routere sunt "branduite" sub VirginMedia, fiecare avand 4 intrari de lan .

NETGear DGN1000 are firmware : V2.1.00.25_VG

NETGear CG3101D : V5.5.2R30

nu am reusit sa configurez nici unul dintre ele :

pt reteaua de cartier : am setat mac-ul pe router , insa imi ia ca o conexiune de WAN, intrarea de modem (consider sertizarea cablului utp cu o mufa modem - 4 fire, care ar putea rezolva aceasta problema). Nu am nici o optiune in care pot seta mac-ul pe unul din intrarile de LAN.Am facut upgrade la firmware considerand ca pot seta unul din porturile de LAN ca intrare de WAN, insa nu am reusit.

iar pt celalalt router , aceeasi problema cu portul de WAN - care este coaxial.

intrebarea mea este daca un upgrade al firmware-ului m-ar putea ajuta la setarea unui port lan ca intrare de wan. sau ce alte recomandari ati avea .

Multumesc anticipat.

PS: sper ca am postat in topic-ul care trebuie , rog mutarea acest thread in caz contrar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...