Jump to content
suri

Cum se alege titlul unui topic

Recommended Posts

In IT cautarea este una dintre cele mai importante actiuni (de la Knuth citire)

Cautarea se face dupa cuvinte cheie (keywords). Aceste keywords ar trebui sa se regaseasca in titlul topicului pentru a facilita recunoasterea continutului.

In titlul topicului NU trebuie sa apara cuvinte care nu spun nimic si bruiaza recunoasterea, ca "help", "please", "va rog", "ajutor", "urgent", "spuneti-mi", sau altele de acelasi calibru. Ca sa nu mai vorbim de topicuri cu nume formate numai din astfel de cuvinte.

Exemplu: cineva a instalat Linux si nu mai poate boota in Windows. Numele topicului nu va fi "Urgent help, please !" ci "Am instalat FC5 si nu mai pot boota in WinXP". Aici "FC5", "WinXP" si "boota" sunt keywords. Este de dorit sa se dea maximum de informatie intr-un titlu cat mai scurt, in exemplul de mai sus "FC5" si "WinXP" ofera mai multa informatie decat "Linux", respectiv "Windows", "instalat" indica contextul si "boota" problema :D

====

Eu zic sa mutati acest topic la "Anunturi" sau sa ma faceti mod, sa-l pot muta singur :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...