Jump to content
eu_si_cu_mine

ScanBar(PhotoShop)

Recommended Posts

1.Deschidem o imagine careia vrem sa-i punem un scan bar.Eu am ales asta:

banknote1015rp5.jpg

2.Facem un nou layer(Shitf+Ctrl+N),iar cu Polygonal Lasso Tool facem un dreptunghi la baza imaginii.

a50d00c6cb.jpg

3.Acum vom seta culoarea de la foreground.Eu am ales #6D9D27 si coloram portiunea(Fill>Foreground color)

d16496211a.jpg

4.In panoul de layere alegem Layer Option>Color

b337d536a6.jpg

Ar trebui sa arate cam asa:

9d2cdfd67c.jpg

5.Acum mergem la Layer>Layer Style>Stroke si punem valoarea 1 px si alegem culoarea neagru.

6.Merge sa editam imaginea in Image Ready(in tabloul cu ustensile din stanga vom gasi un buton,penultimul butom,pe care vom da click)

Acum mergem in Windows>Animation(asta facem doar daca nu ne-a aparut o fereastra pentru animatie)

Facem un nou frame(penultimul buton de la stanga la dreapta).

8810fe29ff.jpg

Selectam unealta Move Tool(sageata care este asemanatoarea cu cea a mouse-ului-Primul buton din tabloul de ustensile din randul din dreapta).Si apasam de cinci ori pe butonul de sus de directie de pe tastatura.Si apoi facem un nou frame si tot asa pana linia(scan bar-ul)va ajunge in susul paginii.Cand ajunge acolo facem nou frame si apasam butonul de jos si repetam pana linia ajunge la pozitia initiala.

7.Se salveaza(Save Optimazed)si uite rezultatul meu:

wmhnzwmolt5eqo2tlyzj.gif

Daca vreti sa adaugati un text pe imagine,asta trebuie sa o faceti inainte de a deschide imaginea si sa incepeti sa-i puneti scan bar(adica deschideti imaginea,puneti textul,salvati si dupa aia deschideti imaginea ca sa-i puneti scan bar)

Imaginea mea nu a avut o calitate asa de buna ca a fost redusa de la marime unui wallpaper. :P

o versiune tradusa si mai explicita a lui Young GE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...