Jump to content
jonny

CSS help

Recommended Posts

Salutare,

am cateva probleme care nu ma pricep sa le rezolv:

Taranis | Where True Quality Matters … la mijlocul paginii, la THIS SEASONS STYLE SELECTION - la mouse hover apare backgroundul portocaliu cu logoul

a) care e linia din css care trebuie modificata pt a schimba culoarea la hover ?

B) logoul din mijloc e pus de mine, inainte era ceva 20x20px, am facut eu logoul respectiv, dar l-am vrut mai mare, si l-am facut 50x50 numai ca nu mi-l mai incadra in mijloc, asa ca m-am jucat eu in css cu valorile, am reusit sa-l "centrez" pe home page, dar pe alte pagini (exemplu -> DOOR LEVER ON ROSE | Taranis) nu mai apare centrat ... ajutor ? :)

c) tot pe pagina principala, sus de tot, exact sub address bar e acea dunga alba dintr-un capat in celalalt al site-ului, la fel, ce linie trebuie modificata pt a schimba culoarea ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

a) care e linia din css care trebuie modificata pt a schimba culoarea la hover?

În fi?ierul themes/taranis/css/colors/orange.css modific? valorile marcate cu culoarea ro?ie:

.camera_commands,
.camera_prev,
.camera_next,
.flex-direction-nav a,
.lambda-featured-header-caption,
.hover-overlay {
background-color: rgb([COLOR="#FF0000"]245,93,45[/COLOR]);
background-color: rgba([COLOR="#FF0000"]245,93,45[/COLOR],0.8);
}

B) logoul din mijloc [...] nu mai apare centrat

În fi?ierul themes/taranis/style.css caut? .circle-hover{...} ?i înlocuie?te cu:

.circle-hover {
width:100%;
text-align:center;
display:block;
line-height:120px
}

.circle-hover img{
display:inline;
vertical-align:middle
}

c) acea dunga alba dintr-un capat in celalalt al site-ului, la fel, ce linie trebuie modificata pt a schimba culoarea ?

În fi?ierul themes/taranis/style.css, pentru selectorul #header modific?:

border-top: 4px solid rgb([COLOR="#FF0000"]255, 255, 255[/COLOR]);

ps. Data viitoare, încearc? s? folose?ti instrumentele browser-ului pentru a rezolva astfel de probleme: click de dreapta pe elementul dorit ?i alege „Inspecta?i elementul”.

Link to comment
Share on other sites

Salut B7ackAnge7z,

Mersi frumos - culoarea la hover am schimbat-o, doar ca logoul, tot nu e centrat bine ... Acum e taman invers - pe DOOR LEVERS ON ROSE | Taranis se vede frumos centrat, iar pe pagina principala, e un pic cam stramb :-)

Ca sa nu mai deschid alt thread, daca pot sa-ti mai rapesc inca 5 minute, as mai avea 2 chestii de care m-am lovit in seara asta:

1 - Exemplu - VERTO | Taranis - Dropdown meniu-ul de la Interior si Signature collection merge si arata frumos, dar daca intru pe DOOR LEVERS ON ROSE | Taranis dropdownul de la Interior se vede nasol, pe cand cel de la Signature se vede ok - ai idee de ce ?

2 -Tot la VERTO | Taranis , e "Previous" si "Next", le-as putea pune jos, sub "Dimensions" si "Specifications"?

Cat despre "Inspectati elementul" - daca e ceva mai complicat de modificat un cod de culoare (asta daca si gasesc unde e), sau chestii micute, cu parere de rau, ma depaseste.

Mersi inca o data pt ajutorul acordat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...