Jump to content
soldier896

Vulnerability+Exploit

Recommended Posts

Buna seara RST. Imi cer scuze fata de admini in cazul in care am postat in sectiunea nepotrivita,este primul meu post pe forum. Ce pot folosi pentru a detecta vulnerabilitatile unui server pentru ca mai apoi sa ii pot face exploit la acele vulnerabilitati? Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

depinde ce si cum cauti sa iti faci treaba ... poti incepe prin a scana porturile, indentifica servicile , eventual versionea, cauti exploit pt versiunea aia si gata, sau pt web application inveti SQL, XSS. Si ai mascatzii in maxim 1 an la usa (nu fac misto)

2) nu respecti regulile forumului, dai un search chiar face minuni

Bafta la haxing

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

daca iti bagi BT ai o gramada de scannere, foloseste nmap

si nu te lua dupa recomandari ...e un sfat degeaba folosesti ce folosesc eu, nu inseamna ca vei avea si acelasi rezultat, si nu exista nici tutorial ce garanteaza cum sa exploatezi servere.

conteaza doar imaginatia ta si cunostintele, sunt o tona de situri care sunt updatate cu ultimele vulerabilitati aparute, te informezi inveti, si dupaia dabea ataci un server...

ia'o ca un sfat si mai dai cu searchul pe google putin pana vrei sa faci ceva serios

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca pentru a patrunde in serverul respectiv, ai nevoie de ceva vulnerabilitati in serviciile care ruleaza pe server.

Serviciile astea folosesc un anume port, ca sa spun asa. Pentru a scana porturile deschise pe un server, poti folosi 'nmap'. Alt tool foarte bun pentru scanarea unui server este si 'nikto'.

Dupa ce-ai aflat serviciile care ruleaza pe server poti incepe sa cauti 'exploit'-uri pentru ele.

Link to comment
Share on other sites

soldier896 acuma serios... informeaza-te mai intai despre ce ti'am zis eu si alecseu, si dupaia mai vi si mai vorbim ca e doar o pierdere de timp.... si pt tine ca nu inveti asa chestile rapid, si pt alti sa iti raspunda la intrebari care le gasesti deja raspunse pe forum pt ca daca te uiti la sectiunea Tutoriale sunt o gramada pe romaneste ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...