Jump to content
tawdarky

Antena router wireless

Recommended Posts

fiecare metru in plus scade cu 1 db incearca sa folosesti un caplu cat mai scurt intre antena si adaptor, dar nicaieri nu scrie ca daca prelungesti cablul intre adaptor si pc scade.

Eu am folosit 15cm cablu dintre adaptor si antena, iar intre adaptor si pc am un cablu de circa 10 m, usb - usb . Gasesti in comert.

Link to comment
Share on other sites

Complementar la ce a spus Eric: intre antena si adaptor ai un semnal analogic. Semnalele analogice sunt destul de sensibile la zgomot (zgomot in sensul de perturbatie, nu in sensul de galagie). Daca firul tau de 10 metri trece pe langa vreo bobina, priza sau orice altceva ce poate induce un camp electromagnetic perturbator, atunci caderea de semnal va fi mult mai mare. Deci incearca sa tii firul departe de echipamente electrice sau magnetice.

Pe de alta parte, semnalul dintre adaptor si PC este unul digital. Este mult mai putin sensibil la zgomot, dar asta nu inseamna ca poate fi transmis la orice distanta. Depinde mult de puterea adaptorului, nu mai stiu exact unde citisem ca un stick primit de la romtelecom nu poate fi folosit cu un prelungitor mai lung de 5m. Depinde de la adaptor la adaptor. Alfa al tau e destul de bun incat sa nu ai astfel de probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...