Jump to content
Sdicky

Youtube scoate functia de Video Response. Apar hashtagurile?

Recommended Posts

YouTube-Hashtag.png

YouTube a anuntat ca din data de 12 Septembrie va scoate o functie care ajuta conectarea videoclipurilor intre ele. Video response, caci despre aceasta functie este vorba, va fi inlocuita cu alte functii noi la care echipa de la Google lucreaza. Motivatia este una cat se poate de simpla si logica: accesarea videoclipurilor lasate ca raspuns este foarte scazuta, de numai 0.0004% (adica doar 4 oameni dintr-un milion acceseaza un video lasat ca raspuns la un alt videoclip). Asta inseamna ca functia nu isi indeplineste scopul, fiind nevoie de inlocuirea ei cu alte functii care vor putea conecta creatorii de continut intre ei.

Este posibil sa vedem o integrare mai mare a retelei Google+ in YouTube decat am vazut pana acum (sa nu uitam ca YouTube incurajeaza utilizatorii sa isi conecteze contul de YouTube la contul de Google+). Aceasta tendinta spre a uni cele 2 retele, cat si exprimare dintr-un post de pe blogul lor ma face sa cred ca in viitorul nu foarte departat, YouTube va introduce #Hashtag-urile in titlurile videoclipurilor postate (lucru care poate reprezenta o unealta de spam destul de enervanta la un moment dat).

In the meantime, you can continue to encourage fans to upload videos with specific titles, hashtags or descriptions.

Pana cand vor aparea functii noi, exista deja o functie numita “InVideo Programming” care permite afisarea unui videoclip ales in timpul rularii altui videoclip. Aceasta functie este un tip de adnotare un pic mai stilizata care in anumite conditii poate genera trafic substantial.

PAREREA MEA: Imi placea ideea de Video Response pentru ca asta era una din functiile importante ale unui site de video sharing. Dar se pare ca YouTube se intreapta spre o combinatie intre un site de social media si un site de video sharing. O struto-camila dupa mine. Dar poate o sa iasa ceva bun din treaba asta, desi nu vad cum.

Sursa: gric.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...