Jump to content
!_30

Realitatea virtuala

Recommended Posts

Am citit in cursul zilei de azi un articol care m-a dat pur si simplu pe spate ( la figurat :shock: ) . Realitatile virtuale devin din ce in ce mai raspandite . Acum circa 3 saptamani citeam ca se foloseste tehnologia realitatii virtuale de armata SUA pentru a "rezolva" diverse temeri/boli ale unor soldati .

Cred ca treaba asta are sa ia o conotatie foarte serioasa atat timp cat unul dintre oamenii de stiinta de mentioneaza clar : " If we can project people into a virtual character, so they feel and respond as if they were really in a virtual version of themselves, just imagine the implications " .

Ideea mi se pare fascinanta , insa implicatiile ce noanta ar avea ?

Scientists recreate out-of-body experiences : Asta-i interesant . S-a reusit "mutarea" constiintei unui om real intr-un corp virtual "avatar" . Suna ciudat , e ciudat , e adevarat ( freaky ). "Iluzia" a fost atat de puternica incat voluntarii au reactionat cu frica cand "avatarele lor" au fost "atacate" cu forta fizica .

Am ajuns sa ne privim constienti corpul din afara corpului si sa ne miram ce se intampla oare doctore ?

Is Matrix concept real ? Cam asta era ideea si acolo . :roll: Dupa parerea mea dezvoltarea unei astfel de tehnologii [ desi cred ca e mai mult decat se arata ] poate transforma conceptul Matrix in pura realitate . Ma gandesc numai daca ar fi o moda sa "traiesti" in "Matrix" , cum e moda sa fii "cool" in ziua de azi . Zeci ori chiar sute de milioane de orbi ar pasii pe portile virtualitatii . Si este doar inceputul .

Daca voluntarii acestui proiect nu au avut nici cea mai mica idee [ in momentul proiectului ] ca nu sunt reali , cum putem fi noi sigur ca suntem reali si nu doar o proiectie virtuala a propiei noastre persoane reale ? Ca nu-i totul o iluzie pe care noi doar o percepem a fi reala [ nu noi , cat creierul nostru scump si drag ] . Ajungem iar la mecanica cuantica ori paradoxul EPR [ foarte interesant de citit ].

Sa stea oare aceste idei la baza unor raspunsuri ca : " Big-Bang , ce a fost inainte de Big-Bang , infinitatea , realitatea ? " . Ori doar alte teze "temporare" , credule pe o anumita perioada , apoi "batute" de altele si mai si , pana cand ne vom distruge intr-o buna zi .

Si nu in ultimul rand , revenind la conceptul suflet . Daca in intermediul corpului virtual proiectat "din" realitate am aceleasi posibilitati ca in cel real unde dispare conceptul de "suflet" asa de mult disputat ? Eu consider ca al nostru creier are un rol "predefinit" si tot ce se intampla [ fie normal ori paranormal ] are un rost implicit .

Totusi intrebarea ramane : " Exista posibilitatatea sa traim deja intr-o realitate virtuala ? " ( aberant , nu , dar am impresia ca viitorul suna bine ). :mrgreen: :P

Astept idei :wink:

Link to comment
Share on other sites

Daca stam bine sa ne gandim deja traim in spatiu virtual crea de jocuri si ne simtim acolo si chiar ne transpunem, incetu cu incetu devenim si noi o altfel de lume din vie in virtuala, poate deja o traim dar nu stim care este poate traim realitatea din oglinda, oricum nu v-om sti nicodata cum inceput viata si ce a fost "dincolo de inceputuri" asa cum nu v-o sti niciodata in ce lume traim virtual reala.

Daca ne referim stric la calculator excluzand alte ipoteze, am putea spune cum am zis si mai sus ca incetu cu incetu prin darruire si prin lumea jocurilor intram in lumea virtuala :lol:

Link to comment
Share on other sites

frumos articol ... ar trebui sa dai si sursa pt a ne convinge ca e de incredere .

parerea mea ? oricum actiunile si realizarile omului sunt mai mici decat nimic avand in vedere magnitudinea spatziului (infinit) deci nu prea ma intereseaza aceste "descoperiri" .

cea mai mare frica a mea e ca suntem rodul imaginatziei cuiva.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea ca daca pot crea acestor "umanoizi" sau nu stiu cum sa-i chem pe aceste "finte" , sentimente inseamna ca au ajuns la un stagiu foarte "inalt". Aici e vorba si de imaginatie , o imaginatie care sper eu sa nu se intoarca impotriva oameniilor .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...