Jump to content
DarkPanda

[YT]DiscreetTutorials - Sugestii

Recommended Posts

Untitled-1.png

Nume canal: DiscreetTutorials

Abonati: 20+

Video-uri: 2 Momentan

Ce se posteaza: Vrem sa postam toate felurile de tutoriale,review-uri,gameplay,giveaway-uri,programe,servere,etc.

Detin canalul: DA

Alte detalii: DiscreetTutorials este un canal de YouTube fondat de curand de mine si de inca 3 prieteni. Vrem sa postam toate felurile de tutoriale,review-uri,gameplay,giveaway-uri,programe,servere,etc.

Momentan am inceput cu 2 videoclipuri pentru incepatori. Cu timpul poate vom deschide si un vlog cu intrebari & raspunsuri sau provocari.

Contact detinator: darkpanda54@gmail.com

http://www.youtube.com/watch?v=Hm9cvd_6jIk

Link to comment
Share on other sites

Prea multe domenii, eventual faceti mai multe canale/va separati in functie de domeniu;

Gandeste-te ca userii se aboneaza in functie de domeniul pe care il vizioneaza; Tu ai asa: Entertainment, E-learning &"Gaming".

O alta idee (parca desprinsa dupa "Vlog-erii" din Romania) e cea cu provocarile , Q/A , etc; Orice youtuber care are Q/A videos pe canalul sau are cel PUTIN 3-4 ani vechime.(sau un numar ridicat de abonati)

Sa nu mai vorbim de penibilele video-uri cu provocari; Nu exista modelul video-urilor de provocari, doar Pranks ( si sunt putini dar BUNI cei care o fac) , uita-te la : steve-O, Vitalyzdtv, RomanAtwood, etc.

In gameplays sa aveti un limbaj adecvat ( ma refer la denumiri specifice ). internet-ul ( in special YT ) e locul unde te duci ca "un miel la injunghiat" ca sa-ti iei reprosuri/comentarii negative/etc.

Inca un sfat ar fi sa nu va axati pe "butonul de subscribe" , oamenii stiu ca se primeste bani in functie de asta, iar cum fiecare are tendinta de a vrea raul aproapelui, mai mult ca sigur se va instala psihologia inversa.Dupa ce (daca ) veti avea cel putin 60-70K subs veti putea interactiona cu subs pe retelele de socializare, va veti putea extinde prin mai multe canale cu scopul de a atrage aceeasi subs pe diferite domenii.

Invatati Sony Vegas ( e cel mai recomandat pentru video-uri youtube ) , After Effects e prea greu ( si inutil as zice pentru ce va trebuie ) , nu prinde "bine la ochi" desktop-ul cu pictogramele diferitelor aplicatii.

Mai tarziu a-ti vrea sa colaborati cu oameni care se ocupa cu muzica "ambientala" pentru youtube, ca sa nu aveti probleme cu drepturile de autor.(De obicei pasu asta ar trebuii sa-l atingeti dupa ce ati incheiat un Parteneriat cu YT)

Nu stiu daca pot sa le numesc sfaturi, "trend"-urile de pe YT se schimba mai ceva ca vremea iar stupizenia e la prima mana;Doar tine cont de ele, am avut in "vizor" canale dinainte sa fie Youtube cumparat de Google. ( Blestemata sa fie ziua aceea)

GL

PS:Ce intelegi prin servere?SA:MP, metin, si alte copilarisme?(Daca da, renuntati la idee - parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Scoate muzica si nu mai scrie in word, foloseste vocea.

  • Muzica am pus-o pe fundal pentru ambianta si in word am scris ca sa pot da un exemplu la ce foloseste acel site. Momentan am un microfon cam pff....Pana o sa achizitionez unul cat de cat performant raman la muzica de fundal :-S

Prea multe domenii, eventual faceti mai multe canale/va separati in functie de domeniu;

Gandeste-te ca userii se aboneaza in functie de domeniul pe care il vizioneaza; Tu ai asa: Entertainment, E-learning &"Gaming".

  • Atunci voi renunta la entertainment si voi incerca sa ma bazez pe celelalte 2.

O alta idee (parca desprinsa dupa "Vlog-erii" din Romania) e cea cu provocarile , Q/A , etc; Orice youtuber care are Q/A videos pe canalul sau are cel PUTIN 3-4 ani vechime.(sau un numar ridicat de abonati)

Sa nu mai vorbim de penibilele video-uri cu provocari; Nu exista modelul video-urilor de provocari, doar Pranks ( si sunt putini dar BUNI cei care o fac) , uita-te la : steve-O, Vitalyzdtv, RomanAtwood, etc.

  • Nu intentionam sa incep de acum cu Q&A deoarece inca nu avem abonati destui incat sa primim intrebari. Iar faza cu provocarile era doar o idee...

In gameplays sa aveti un limbaj adecvat ( ma refer la denumiri specifice ). internet-ul ( in special YT ) e locul unde te duci ca "un miel la injunghiat" ca sa-ti iei reprosuri/comentarii negative/etc.

  • Da sunt total de acord cu tine,astept orice fel de critici & sugestii.

Inca un sfat ar fi sa nu va axati pe "butonul de subscribe" , oamenii stiu ca se primeste bani in functie de asta, iar cum fiecare are tendinta de a vrea raul aproapelui, mai mult ca sigur se va instala psihologia inversa.Dupa ce (daca ) veti avea cel putin 60-70K subs veti putea interactiona cu subs pe retelele de socializare, va veti putea extinde prin mai multe canale cu scopul de a atrage aceeasi subs pe diferite domenii.

  • Mersi de acest sfat...asta cu psihologia inversa chiar nu mi-a trecut prin cap

Invatati Sony Vegas ( e cel mai recomandat pentru video-uri youtube ) , After Effects e prea greu ( si inutil as zice pentru ce va trebuie ) , nu prinde "bine la ochi" desktop-ul cu pictogramele diferitelor aplicatii.

  • Momentan montajele le fac cu Camtasia Studio 8,deoarece este destul de util si usor de folosit pentru incepatori. In legatura cu desktopul nu stiam daca sa ascund acele pictograme sau nu asa ca am zis sa incerc.

Mai tarziu a-ti vrea sa colaborati cu oameni care se ocupa cu muzica "ambientala" pentru youtube, ca sa nu aveti probleme cu drepturile de autor.(De obicei pasu asta ar trebuii sa-l atingeti dupa ce ati incheiat un Parteneriat cu YT)

  • Cred ca pana in acel pas va fi un drum destul de lung ;;)

GL

  • Mersi, si mersi inca odata si pentru sfaturile oferite :)

PS:Ce intelegi prin servere?SA:MP, metin, si alte copilarisme?(Daca da, renuntati la idee - parerea mea)

  • Da la Sa:Mp,Metin,etc.... La genul acesta de servere ma gandeam si nu as renunta deoarece sunt foarte multi copii care cauta genurile astea de videoclipuri... Ramane de vazut >:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...