Jump to content
staticwater

The Linux challnege

Recommended Posts

Link: LinuxChallenge download - 2shared

Imagine:

Linux_Challenge_Small_zpsfdb5be7f.png

Nivel: Easy

Descriere: Din plictiseala am trecut pe linux... Aplicatia afiseaza "bursa RST" intre anii 1950-2014. Ce se va intampla in anul 2015? Solutia e mult mai usoara decat pare la prima vedere.

Versiuni: L-am testat pe Ubuntu 14.04 LTS, Mint cinnamon, Fedora 19. Pe unele sisteme de 64 de biti s-ar putea sa aveti nevoie de 32 bit compatibility mode. Dupa ce ati downloadat fisierul:

Click drepta-->Properties-->Permissions-->Click pe "Allow this file to run as a program"

Permissions_zps4b7a2a8d.png

Hint Random crap + binary + reverse.

Solutia: Trimiteti prin pm.

Versiunea OS X: OSXChallenge.app.zip"]OSXChallenge

//Solvers:

-Sulea

Edited by staticwater
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@sulea

Ce spui tu e corect, dar nu te ajuta cu nimic. Spinedit-ul are din default un Min si Max value, in cazul nostru 1950 respectiv 2014. Normal ca nu poti sa introduci o data mai mica sau mai mare.

Sunt doua coloane:

1. Insignificant(rosu)

2. Significant(verde)

Concetrati-va pe al doilea.

Link to comment
Share on other sites

@sulea

Ce spui tu e corect, dar nu te ajuta cu nimic. Spinedit-ul are din default un Min si Max value, in cazul nostru 1950 respectiv 2014. Normal ca nu poti sa introduci o data mai mica sau mai mare.

Sunt doua coloane:

1. Insignificant(rosu)

2. Significant(verde)

Concetrati-va pe al doilea.

banuiesc ca ti-ai dat seama ca doar am afisat schema, si nu am mai stat sa scriu ca: "se ia un hexeditor, se modifica valoarea maxima din 2014 in 3014, se ruleaza programul patchuit, se observa rezultatul pt 2015 si se face screenshot". :) in caz ca varianta asta nu merge, se urmareste unde acceseaza programul valoarea din dropdown si se studiaza algoritmul(in cazul in care valorile sunt calculate si nu citite dintr-o baza de date pt fiecare an in parte); ori mai este varianta de a se urmari celelalte comparatii cu maximul(am vazut ca ar mai fi vreo 2). asta a fost my best shot la challengeul asta pt ca nu pot rula programul neavand linux. si imi cer scuze daca sunt pe langa subiect :)

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca ti-ai dat seama ca doar am afisat schema, si nu am mai stat sa scriu ca: "se ia un hexeditor, se modifica valoarea maxima din 2014 in 3014, se ruleaza programul patchuit, se observa rezultatul pt 2015 si se face screenshot".

Nu exista valori pt. 2015 doar pt. [1950, 2014].

in caz ca varianta asta nu merge, se urmareste unde acceseaza programul valoarea din dropdown si se studiaza algoritmul(in cazul in care valorile sunt calculate si nu citite dintr-o baza de date pt fiecare an in parte);

Corect!

 asta a fost my best shot la challengeul asta pt ca nu pot rula programul neavand linux. si imi cer scuze daca sunt pe langa subiect 

Cand e vb. de reversing, tu niciodata nu esti pe langa subiect.

Citeste hint-ul din primul post + al treilea post + LinuxChallenge

Dupa care trimite-mi solutia prin pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...