Jump to content
nacks

Probleme semnal dupa decodare

Recommended Posts

Salut,

asa cum spune si titlul, dupa ce am decodat un Samsung i9195 (codat Orange) au aparut problemele de semnal care se manifesta prin intreruperea apelurilor sau in timpul apelului se aude ca si cum se pierde semnalul.

Se poate face ceva in acest sens ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

e vorba de modemul care il foloseste rom-ul folosit de tine :), cauta alt modem. look it up

ideea e ca folosesti un rom dezvoltat de vreun indian, care are un modem optim pentru o retea de pe la mama dracului si nu pentru retele de la noi din tara.

modemurile pentru retelele de la noi din tara sunt de regula out-of-date, de asta noi nu primim niciodata update la android 4.4 & shitz like that.

Link to comment
Share on other sites

Problema cred ca are legatura si cu asta: zilele trecute am facut update la 4.4.2 (Product Code: PRO, PDA: I9195XXUCNE6, CSC: I9195YPRCNE2, MODEM: I9195XXUCNE6), iar acum vreau sa fac downgrade la 4.2.2

Este posibil sa fac acest downgrade ?

L.E: am incercat sa fac downgrade la (Version: Android 4.2.2, Changelist: 2449229, Build date: Sat, 18 Jan 2014 13:54:44 +0000, Product Code: CNX, PDA: I9195XXUBNA2, CSC: I9195YFRBNB2, MODEM: I9195XXUBNA2) si am primit o eroare de genul "sw rev check fail fused 3 binary 2"

Edited by nacks
Link to comment
Share on other sites

Salut,

am avut aceeasi problema cu g4 blocat in Orange (a venit direct cu 4.4.2) si a fost rezolvata astfel:

Am rescris tot tele pe 442 cu Odin bifa pe repartitie, cu pit, cu tot (exact cum a spus black_death_c4t)

NU MERGE SA FACI DOWNGRADE !!!! sau merge dar este destul de complicat ...:)

Recomand sa pui flashul ori standard de Ro sau cel al retelei in care se autentifica cartela (Cosmorom Conex sau Dialog :) sa nu zica lumea ca fac reclama)

Am testat si eu mai multe flashul de Germania Uk si Olanda si s-au dovedit instabile in unele aplicatii plus ca uneori busea semnalul ;ramaneam fara semnal in momentul in care il blocam sau purs si simplu uneori aleatoriu

Specifica ca tel avea root si fusese decodat si de atunci au inceput problemele.

Toate testele le-am facut cu Android 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Un hard reset ai incercat? Daca e android cauta cum se face un hard reset, daca e java dai revenire la setarile din fabrica. M-am intalnit cu problema asta de ceva vreme, la fel, intrerupere convorbiri, semnal si conexiune date, am dat un hard reset rapid si n-am mai avut probleme, doar n uita sa salvezi orice ai in memoria telefonului. Spor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...