Jump to content
lelapte

Pentru cunoscatorii de Ptesting.

Recommended Posts

Ar fi foarte frumos daca cineva mi-ar putea raspunde la niste intrebari cum ar fi:

-Ce e ala SQL si unde as putea gasi info despre asa ceva?

-La ce imi foloseste sa stiu PHP?

-Ce limbaje de programare ar trebui sa invat ca si incepator ?

-Ce programe se utilizeaza pentru a hack-ui un site/server/baza de date?

Stiu ca pentru majoritatea sunt niste intrebari idioate , dar nimeni nu s-a nasut invatat si m-am gandit ca aici o sa gasesc materialele necesare pentru a-mi insusi cat mai multe cunostinte despre Ptesting. Multumesc anticipat. :D

Sunt inginer in domeniul auto , deci va dati seama cam cat si ce stiu... :))

Link to comment
Share on other sites

1) SQL injection - Wikipedia, the free encyclopedia

2) Atacurile SQL INJECTION

3) depinde , php , js (html- desi nu e considerat limbaj de programare)

4) e o intrebare extrem de stupida ...

dar pentru inceput renunta la windows baga-ti linux de referat kali ...

http://www.kali.org/downloads/

http://www.offensive-security.com/

Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

Ar fi foarte frumos daca cineva mi-ar putea raspunde la niste intrebari cum ar fi:

-Ce e ala SQL si unde as putea gasi info despre asa ceva?

-La ce imi foloseste sa stiu PHP?

-Ce limbaje de programare ar trebui sa invat ca si incepator ?

-Ce programe se utilizeaza pentru a hack-ui un site/server/baza de date?

Stiu ca pentru majoritatea sunt niste intrebari idioate , dar nimeni nu s-a nasut invatat si m-am gandit ca aici o sa gasesc materialele necesare pentru a-mi insusi cat mai multe cunostinte despre Ptesting. Multumesc anticipat. :D

Sunt inginer in domeniul auto , deci va dati seama cam cat si ce stiu... :))

Ar fi foarte frumos daca cineva mi-ar putea raspunde la niste intrebari cum ar fi:

-Ce e ala SQL si unde as putea gasi info despre asa ceva?

-La ce imi foloseste sa stiu PHP?

-Ce limbaje de programare ar trebui sa invat ca si incepator ?

-Ce programe se utilizeaza pentru a hack-ui un site/server/baza de date?

Stiu ca pentru majoritatea sunt niste intrebari idioate , dar nimeni nu s-a nasut invatat si m-am gandit ca aici o sa gasesc materialele necesare pentru a-mi insusi cat mai multe cunostinte despre Ptesting. Multumesc anticipat. :D

Sunt inginer in domeniul auto , deci va dati seama cam cat si ce stiu... :))

SQL e limbajul folosit la unele baze de date.

PHP te ajuta in domeniul web/baze de date. De exemplu cand ai o pagina web in spatele careia ai o baza de date se foloseste PHP.

Ai o sumedenie de limbaje. Java, Ruby, C# ... Eu recomand Java.

La ultima intrebare te las pe tine sa descoperi :)

Si ar fi o idee buna cum a zis Aerosol sa renunti la Windows si sa incepi sa inveti Linux :)

Faptul ca esti inginer ar putea sa te ajute. In retelistica sunt aspecte care provin din inginerie gen VLSM schemes dar o dam deja in detalii si prea multe informatii intr-o zi strica.

Succes

Link to comment
Share on other sites

SQL vine de la Structured Query Language, mai pe scurt interogari intr-o baza de date.Poti sa afli mai multe chair de la ei de pe site, interogarile SQL au anumite functii ca NOW() [returneaza timpul actual/curent], SUM() [calculeaza suma unor numere], COUNT() [numara randurile dintr-o tabela].

Ex: "SELECT `rand`,`rand` FROM `tabel` WHERE `rand` = 'valoare' ORDER BY `rand` [sau RAND() rezultate la intamplare]"

Ce face interogarea? Selecteaza cateva row-uri(randuri) dintr-un tabel WHERE fiind o clauza, desigur se poate si fara sa folosesti clauze.Aceste interogari pot avea si sub-queries (sub interogari).

PHP? Iti foloseste la `construirea` de site-uri dinamice, momentan multi folosesc framework-uri (Zend, Yii, Symfony, CodeIgniter, CakePHP, Laravel s.a.m.d).Framework-ul este un set de clase, librarii care te ajuta sa dezvolti un site mult mai repede decat ai scrie cod procedural.

Ce limbaje de programare ar trebui sa invat ca si incepator ?

PHP pentru inceput este ok, se poate si Pawn deoarece este folosit la SA-MP si Counter-Strike 1.6.Acum depinde de ce iti place tie.

-Ce programe se utilizeaza pentru a hack-ui un site/server/baza de date?

CREIERUL, trebuie sa iti pui mintea la contributie.

Daca am gresit cu ceva puteti sa ma corectati..

Link to comment
Share on other sites

Cred ca din cauza unei greseli de exprimare nu s-a inteles la ce ma refeream cand am spus ce programe se folosesc la hacking.

Ma refeream la programe cum ar fi N-map din kali linux , genul de programe pt adunare de informatii despre tinta , exploatare ...In nici un caz nu ma refeream la vreun "program minune" care sa sparga site-uri sau cine mai stie ce...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...