Jump to content
CyberneticGOD

Ma ajuta si pe mine careva?:))

Recommended Posts

Salut, am pentru joi o "Tema" de casa, ma ajuta si pe mine cu o idee careva? sunt anul 1:))

Logic? ?i structuri discrete - Tema 1

Tema se pred? la începutul orei de laborator

Exerci?iul 1: Rotunjirea numerelor

Ocaml dispune de func?ia standard truncate : float -> int (nume echivalent: int_of_float) care trunchiaz? partea zecimal? a unui num?r real.

a) Scrie?i o func?ie round : float -> int care rotunje?te un real la cel mai apropiat întreg.

Dac? partea zecimal? e 0.5, rotunji?i num?rul în direc?ia opus? lui zero: round (-. 0.5) = -1, round 1.5 = 2

B) Scrie?i o func?ie care rotunje?te un num?r real la a doua zecimal?, folosind defini?ia de mai sus.

Exerci?iul 2

Câte func?ii de pe o mul?ime cu 3 elemente pe o mul?ime cu 3 elemente nu sunt injective ? Argumenta?i cât mai simplu r?spunsul.

Exerci?iul 3: Compunerea func?iilor

La curs, am definit

let comp f g x = f (g x) (* compunerea functiilor *)

let appl2 f = comp f f (* f compus? cu ea îns??i *)

?i am ar?tat, expandând defini?ia, c? appl2 appl2 reprezint? compunerea de 4 ori:

appl2 appl2 f x = f (f (f (f x)))

Considera?i urm?toarele defini?ii:

let appl3 f = comp f (appl2 f)

let appl23c = comp appl2 appl3

let appl32c = comp appl3 appl2

Explica?i, expandând defini?iile (pe hârtie) ce reprezint? fiecare din func?iile definite.

Verifica?i pe calculator rezultatul, aplicând fiecare din ele func?iei f(x)=2*x+1 în punctul x=0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...