Jump to content
puskin

rezolvat se poate sterge....

Recommended Posts

Ce s-ar intampla daca toATE FISIERELE DE PE hdd AR SUPORTA UN "sELECT aLL" ? Ma refer la globalizarea comenzilor in kernel(sys, folosind versiune de DOS pe care ruleaza sistemul) si efectul lor asupra sistemelor.....ce urmeaza nu vreau sa zic....

astept exemple de instructiuni globalizate in sistem ul windows indiferent de limbaj de programare: ex:

-crearea unui director "con" pe toate partitile in DOS (inclsv. STARTUP) SI REACTIILE SISTEMULUI DE OPERARE LA ELE....MULT NOROC SI GOD HELLP US!..cine face asa ceva poate trece direct la unificarea instructiunilor intr-un sistem de operare...

P.S:hai sa o dau putin in s.f-uri...ce s-ar intampla daca in lumea virtuala ar fi reprodus experimentul philadelphia (rainbow project) adica sa se ia in calcul fiecare molecula de materie existenta (masa vaporului , a apei, oamenilor...etc), ciclul de miscare a bobinelor, efectul electromagnetic...tot de la a la z ....si sa se scrie intr0un program gen reality game...ar dura cca. 30 de ani de munca dar ce s-ar intampla?????

Link to comment
Share on other sites

P.S:hai sa o dau putin in s.f-uri...ce s-ar intampla daca in lumea virtuala ar fi reprodus experimentul philadelphia (rainbow project) adica sa se ia in calcul fiecare molecula de materie existenta (masa vaporului , a apei, oamenilor...etc), ciclul de miscare a bobinelor, efectul electromagnetic...tot de la a la z ....si sa se scrie intr0un program gen reality game...ar dura cca. 30 de ani de munca dar ce s-ar intampla?????

m-as caca pe mine de frica, m-as pisa pe el de ras.

Cine ar sta 30 de ani sa faca asta. sa zicem se apuca de la 18 ani...deja la 48 de ani...in 30 de ani astia tehnologia avanseaza enorm. e ca si cum ai zice cum ar fi sa se fi apucat unu sa faca un joc pe televizor(Nintendo NES) acu 30 de ani si azi sa il termine...ar fi un cacat! sa fim seriosi... un joc pe televizor pe langa crysis sau bioshock.. uite la crysis au stat 3 ani.. pt ca au avut conceptie de viitor si jocul e cat se poate de realist (are si gaini :X )

Link to comment
Share on other sites

Ndrey:

Daca gandeam asa nu treceam de epoca de piatra .

Inca din anchitate se muncea la un proiect ani de zile , gandeste-te la piramide , palate , si alte monumente ..

Nu e vorba ca se apuca Georgica si scrie un program 30 ani , e vorba de un proiect mai multe generatii lucreaza .

Link to comment
Share on other sites

se stie ca electronii (bitzii..informatia ) trece prin porti logice I/O din config. tranzistoarelor din care sunt formate CPU-rile (straturile de metale) oare daca se creaza un cerc virtual electroni trec prin stratul de metal (portile logice I/O) tot in forma de cerc sau linear?????

Link to comment
Share on other sites

WTF are you talking about?

Ce legatura are experimentul Philadelphia(in care s-a incercat "indoirea" luminii pentru a creea iluzia de invizibilitate) cu toata treaba asta?

Ideea asta(destul de veche de altfel) este practic imposibila din mai multe motive(presupunem ca te referi doar la planeta noastra pentru ca restul universului este in mare parte necunoscut pentru noi):

1: Pamantul nu este un sistem izolat, este influentat intr-o foarte mare masura de factori externi (soare, planete etc)

2: Reproducerea virtuala ar trebui sa dureze doar o cuanta de timp(30 de ani? lol)

3: Memorarea atator informatii este imposibila. Daca pentru memorarea fiecarui atom real este nevoie de cel putin inca un atom atunci avem nevoie de un hard disk cel putin la fel de mare ca planeta noastra.

....

....(sunt prea multe si mi-e prea lene sa scriu)

....

Presupunand totusi ca am reusi sa facem o copie virtuala a pamantului am avea doua utilizari(de fapt trei, dar calcularea trecutui implica un cu totul alt sistem care sa afle cauza cunoscand efectul):

1: Vom putea calcula matematic viitorul exact(practic imposibil pentru ca nu cunoastem cum functioneaza si reactioneaza fiecare sistem in parte)

2: Vom putea calcula cu un anumit grad de probabilitate un viitor posibil(un infinit de variante)

In oricare din aceste doua variante simpla cunoastere a viitorului va duce inevitabil la modificarea acestuia.

Daca ai creea un cerc virtual de porti logice vei avea un flux circular(la fel de virtual) de electroni, dar nu vor fi aceeasi. Curentul electric va circula tot liniar si chiar daca vei avea un cerc de electroni acesta va fi format din electronii care se deplaseaza intre doua porti.

Despre aberatiile cu "globalizarea comenzilor" si "unificarea instructiunilor" nici nu ma obosesc pentru ca nici tu nu sti ce ai vrut sa spui.( "Select All" nu e nici macar o comanda sau o intructiune, este o utilitate a shell'ului si nu are treaba cu DOS'ul)

Link to comment
Share on other sites

ca sa ma bag si la chestia asta cu

Presupunand totusi ca am reusi sa facem o copie virtuala a pamantului am avea doua utilizari(de fapt trei, dar calcularea trecutui implica un cu totul alt sistem care sa afle cauza cunoscand efectul):

mai bine ar incerca modelarea unui lucru mult mai mic ca dimensiuni si cu o utilitate mai mare.....de ce nu incearca sa creeze o copie a unui creer uman...eu zic ca am primi foarte multe raspunsuri...

nu ne trebuie o copie a pamantului ca sa putem calcula trecutului sau a viitorului (mai ales al viitorului pt ca cum spunea si slick asta ar determina implicit modificarea lui)...

si pt ce sa calculezi viitorul...vrei sa castigi la loto (esti roman sarac),vrei sa fie pace globala,vrei sa salvezi pamantul de la extinctie??? toate astea cred ca le-ai putea face mult mai usor daca ai dezlega misterele creierului uman...

scuze pt modul de exprimare...am obosit

Link to comment
Share on other sites

=

3: Memorarea atator informatii este imposibila. Daca pentru memorarea fiecarui atom real este nevoie de cel putin inca un atom atunci avem nevoie de un hard disk cel putin la fel de mare ca planeta noastra.

=

Daia ii zice Terra-byte :D

Link to comment
Share on other sites

WTF are you talking about?

Ce legatura are experimentul Philadelphia(in care s-a incercat "indoirea" luminii pentru a creea iluzia de invizibilitate) cu toata treaba asta?

Ideea asta(destul de veche de altfel) este practic imposibila din mai multe motive(presupunem ca te referi doar la planeta noastra pentru ca restul universului este in mare parte necunoscut pentru noi):

1: Pamantul nu este un sistem izolat, este influentat intr-o foarte mare masura de factori externi (soare, planete etc)

2: Reproducerea virtuala ar trebui sa dureze doar o cuanta de timp(30 de ani? lol)

3: Memorarea atator informatii este imposibila. Daca pentru memorarea fiecarui atom real este nevoie de cel putin inca un atom atunci avem nevoie de un hard disk cel putin la fel de mare ca planeta noastra.

....

....(sunt prea multe si mi-e prea lene sa scriu)

....

Presupunand totusi ca am reusi sa facem o copie virtuala a pamantului am avea doua utilizari(de fapt trei, dar calcularea trecutui implica un cu totul alt sistem care sa afle cauza cunoscand efectul):

1: Vom putea calcula matematic viitorul exact(practic imposibil pentru ca nu cunoastem cum functioneaza si reactioneaza fiecare sistem in parte)

2: Vom putea calcula cu un anumit grad de probabilitate un viitor posibil(un infinit de variante)

In oricare din aceste doua variante simpla cunoastere a viitorului va duce inevitabil la modificarea acestuia.

Daca ai creea un cerc virtual de porti logice vei avea un flux circular(la fel de virtual) de electroni, dar nu vor fi aceeasi. Curentul electric va circula tot liniar si chiar daca vei avea un cerc de electroni acesta va fi format din electronii care se deplaseaza intre doua porti.

Despre aberatiile cu "globalizarea comenzilor" si "unificarea instructiunilor" nici nu ma obosesc pentru ca nici tu nu sti ce ai vrut sa spui.( "Select All" nu e nici macar o comanda sau o intructiune, este o utilitate a shell'ului si nu are treaba cu DOS'ul)

Asa este ai dreptate...declar subiect inchis !

END TOPIC! SE POATE STERGE MUTA LA TRASH!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...