Jump to content
valcea55

Problema conexiune router

Recommended Posts

Salutare,

 

Spuneti-mi si mie ce am gresit in ceea ce am facut:

 

Avem un router dlink conectat pppoe la internet .

Un laptop cu windows7 conectat prin WIFI la Dlink.

De pe laptop  am facut Bridge intre Adaptorul WIFI si placa de retea LAN(intel gigabit) ,

la placa de retea de la laptop am conectat un al doilea router(cisco small business) (un capat in laptop celalalt in portul Internet al routerului cisco).

 

Ce vreau sa fac?  Vreau ca pe al doilea router sa am conexiune la internet folosind  bridge cu laptop-ul si celalalt router. (pentru wireshark..stiti voi..sa urmaresc traficul de pe routerul cisco , TOT TRAFICUL nu doar cel de pe ip-ul meu.).

 

Dlink-ul (DIR 300) e configurat cu server DHCP ON ..conexiune PPPoE si cam atat..restul sunt default  (ip 192.168.0.1);

Pe cisco am incercat mai multe config-uri.. DHCP on/off etc..cam tot ce se poate am incercat.(ip 192.168.1.1)

 

Am ajuns pana la performanta ca de pe alt laptop(nu cel cu bridge)  conectat la routerul cisco sa dau ping pe ambele routere,adica bridge functioneaza pentru ca pachetele trec prin el si ajung la primul router dar nu si mai departe(in internet).

 

Unde gresesc sau ce ar trebui sa verific?  

 

Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Ai zis ca rulezi Wireshark pe laptop. Ai observat daca CISCO-ul isi ia IP pe DHCP? Cand nu merge sa dai ping in IP-uri de pe Internet (presupun ca ai incercat IP-uri nu DNS) ce zice Wireshark? Ce OS ai pe laptop?

Link to comment
Share on other sites

cisco ia ip-ul laptop-ului cu bridge (192.168.0.101) ,

am incercat ping si pe ip de internet si pe DNS..acelasi rezultat...adica nu merge. 

Laptop-ul cu bridge si pe care e si wireshark e cu windows7,

 

In wireshare imi da multe pachete cu spanning tree (din cate stiu acest protocol este pentru a impiedica o bucla intre pachete) + cereri ARP care sunt normale

 

dar incepuse sa trimita pachete cu  ceva de genul " duplicate MAC address on 192.168.0.101

 

Daca e nevoie mai fac odata captura cu wireshark si o trimit sau fac printscreen.

 

pentru mine e ciudat insa ca de pe un alt laptop conectat la cisco merge sa dau ping pe routerul cu acces la internet (deci conexiunea bridge e ok zic eu) dar pachetele nu ajung si mai departe de acel router adica in internet.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, valcea55 said:

Daca e nevoie mai fac odata captura cu wireshark si o trimit sau fac printscreen.

Da ar fi util daca ai putea sa dai captura Wireshark.

 

22 hours ago, valcea55 said:

incepuse sa trimita pachete cu  ceva de genul " duplicate MAC address on 192.168.0.101

Cine mai exact? Ca la prima lectura a post-ului tau am crezut ca e router-ul care e conectat direct la Internet, dar din cate am inteles, acela este un DLink SOHO deci nu are management pe partea de switch si ca atare nu ar trebui sa il intereseze de MAC-uri dublate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...