Jump to content
DanYeL17

SSD vs HDD

Recommended Posts

De curand ma gandesc sa imi achizitionez un SSD , din cate am citit e bine sa ai un SSD unde sa se instaleze sistemul de oprerare si un HDD pentru stocare in masa ..
Intrebarea mea este :
Daca imi cumpar un SSD de 1TB  , mai are rost sa imi achizitionez si un HDD ?

Exista un setup anume pentru performanta maxima ( SSD + HDD  //  SSD   //  SSD + HDD (instalate programele folosite pe SSD si restul pe HDD ) ) ?
Setup-ul actual :  GTX 970 4GB Reference Nvidia 256bit

                          AMD Vishera FX-8350 4.0GHz

                          16 GB RAM ( HyperX Savage DDR4 2400MHz)
(Il folosesc pentru multitasking , rareori editari photo , iar cand am timp pentru jocuri..)
Astept pareri ..

Edited by DanYeL17
Link to comment
Share on other sites

Just now, n3Oh said:

Eu zic ca nu se merita sa iti mai iei  hdd daca iti iei un ssd de 1 tb.

la asta ma gandeam si eu , dar am citit unele articole in care se spunea ca nu e nici ok sa instalezi tot pe SSD , nu prea inteleg de ce..
poate e mai bine sa iau un ssd pentru sistemul de operare (un ssd mai mic bineinteles ) si un hdd ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sandu said:

SSD-ul are un numar limitat de read/write. Cumpara un ssd de ~256Gb pentru windows and stuff. Pentru stocare brută (fisiere mari, videoclipuri, etc.) cumpara un SSHD.

Multumesc , cam la ideea asta ajunsesem si eu , am mai citit niste articole si cam asta era cea mai buna varianta ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep prea bine dar din cate stiu un hdd classic se bazeaza pe platane/discuri pe cand un ssd e complet electronic nu are discuri. Daca da crash hdd-ul ai sanse sa recuperezi informatia de pe el dar de pe un ssd daca crapa integratele ce faci? ( Nu is expert...zic si eu...!!). Cred ca ptr viteza de boot si speed la OS e bun ssd dar ptr stocare informatii personale un hdd!:lol:

Link to comment
Share on other sites

eu doar ssd-uri folosesc de 5 ani... nu m-as mai intoarce la hdd niciodata

 

In toti acesti ani am mers pe samsung evo si sunt extrem de multumit, viteze intre 510 write si 530 read, eu sunt foarte multumit...producatorul spune ca durata sa de viata e de 1000TB eu zic ca este destul, in 4 ani cu download filme etc etc si abia am facut 40TB

Edited by alezu2000
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...