Jump to content
Nytro

Microsoft vrea sa obtina lapte fara sa cumpere vaca

Recommended Posts

Microsoft vrea sa obtina lapte fara sa cumpere vaca

de Carmen Ivanov | 20 Mai 2008

Microsoft Corp a propus o oferta alternativa companiei Yahoo!, in locul achizitiei integrale a companiei. Aceasta miscare este insa putin probabil sa-l convinga pe miliardarul Carl Icahn, actionar la Yahoo!, a aratat o persoana apropiata discutiilor. Icahn a inceput, de marti, sa faca presiuni pentru inlocuirea conducerii Yahoo! cu directori care vor redeschide negocierile cu Microsoft, precizand ca Yahoo! s-a comportat irational refuzand oferta gigantului software, in valoare de 42,3 miliarde de dolari.

cashcow.jpg

Dupa trei luni de negocieri, Microsoft a renuntat sa mai insiste sa convinga Yahoo! in urma cu doua saptamani, cand conducerea Yahoo! a respins oferta de 33 dolari pe actiune inaintata de grupul software, aratand ca aceasta companie valora cel putin 37 dolari pe actiune.

'Microsoft incearca sa obtina lapte fara sa cumpere vaca si daca ne uitam la trecutul lui Icahn observam ca el nu a fost obisnuit cu asa ceva. Nu doreste sa vada cum Yahoo! este impinsa intr-un joint venture alaturi de Microsoft si nu va fi folosit pentru influentarea Yahoo! sa intre intr-o astfel de afacere', a declarat sursa citata.

Carl_Ichan.JPG

Carl Icahn (n. 1936) - 50 de milioane de actiuni Yahoo! din 13 mai 2007

Al 46-lea cel mai bogat om din lume (valoare neta 14 miliarde USD)

Declaratiile Microsoft de duminica s-au referit la faptul ca firma 'a facut o oferta alternativa companiei Yahoo! care implica o tranzactie cu Yahoo!, dar nu achizitia acesteia'. Publicatia New York Times a titrat ca Microsoft si Yahoo! ar putea sa formeze un parteneriat sau un joint venture pentru segmentul de piata cautare - publicitate, pentru preluarea Google Inc, care domina piata cautarii cu o cota semnificativ mai mare decat Yahoo! si Microsoft impreuna.

Yahoo! continua sa discute cu Google Inc despre un parteneriat, iar rezultatul ar putea aparea in aceasta saptamana, potrivit unei surse apropiata subiectului.

Sursa: Reuters / Wikipedia.org

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles pe deplin articolul...Carl Icahn este deacord cu achizitionarea sau nu?!.

Aceasta miscare este insa putin probabil sa-l convinga pe miliardarul Carl Icahn, actionar la Yahoo!, a aratat o persoana apropiata discutiilor. Icahn a inceput, de marti, sa faca presiuni pentru inlocuirea conducerii Yahoo! cu directori care vor redeschide negocierile cu Microsoft, precizand ca Yahoo! s-a comportat irational refuzand oferta gigantului software, in valoare de 42,3 miliarde de dolari.
--DA
Microsoft incearca sa obtina lapte fara sa cumpere vaca si daca ne uitam la trecutul lui Icahn observam ca el nu a fost obisnuit cu asa ceva. Nu doreste sa vada cum Yahoo! este impinsa intr-un joint venture alaturi de Microsoft si nu va fi folosit pentru influentarea Yahoo! sa intre intr-o astfel de afacere'
--NU

Singurul lucru evident este faptul ca Icahn nu este deacord cu un parteneriat.Daca am inteles bine articolul atunci asta ar putea fi o miscare inteligenta din partea Microsoft+Carl care eventual va duce la cumpararea Yahoo.

Insa nu cred ca se vor lasa batuti usor cei de la Microsoft...au declarat in repetate randuri ca daca Yahoo refuza vor incerca prin alta metode sa puna mana pe ei.Prin actionarii lor ar fi un exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca am sa-i pot intelege niciodata pe acesti oameni

Sunt cei mai bogati oamni de pe pamant

De ce naiba ar vrea sa aiba si mai mult ?

Pur si simplu nu pot sa inteleg asta

eu da.

foarte bine sa nu-l vanda. daca il cumpara microsoft va avea tot dupa cum a mai zis si nytro. Las-o asa.

Link to comment
Share on other sites

Nu tin cu microsoft , dar ceea ce a facut Bill pt lumea nu a mai facut nimeni (cati bani a bagat in sanatate , invatamant , cercetare ......etc...., de ce nu-si pune nimeni intrebarea asta????) Eu sunt deacord cu achizitia yahoo! de catre Microsoft !

bill nu mai e la microsoft. acum pot sa ma pis pe el linistit. ;)

Link to comment
Share on other sites

Microsoft cumpara Yahoo => Yahoo Slow Death....

De ce?

Pai simplu...

Yahoo si Microsoft sunt incompatibile pe fiecare nivel. Yahoo ruleaza pe un sistem BSD si utilizeaza OSS. Microsoft ruleaza Windows si utilizeaza closed source. Microsoft ar trebui sa rescrie fiecare linie de cod pentru a o face compatibila cu standardele lor. Cel mai probabil Microsoft nu va face asta, ceea ce inseamna pa'pa yahoo.

Microsoft vrea sa achizitioneze Yahoo pentru sectorul de market pe care il detine, pentru ca...let's face it...Microsoft a dat-o in bara big time in materie de web development si asta doar din cauza filosofiei lor. Putini dintre utilizatorii Yahoo se vor indrepta spre Microsoft(world-wide...la romani nu sunt asa sigur). Majoritatea se vor indrepta spre Google, companie ce va castiga suprematia(pe care intr-o oarecare masura o are deja) pe partea de web.

Cu Google si Microsoft ca detinatori ai monopolului...well..they can do just about anything...daca vor sa opreasca serviciile sau sa puna taxa pe ele nu e nimeni care sa-i opreasca pentru ca nu vor avea COMPETITIE!

Cam asa vad eu lucrurile...nu flamati daca am aberat :P

Link to comment
Share on other sites

Nu au competitie pentru ca e gratis

Dar daca Google pune taxa banuiesc ca clientii fideli vor ramane pe Google dar peste 95% din useri vor cauta un nou motor de cautare gratuit si multe motoare de cautare vor rasarii ca ciupercile

Cand Google a fost inventat prima oara avea un algoritm de cautare pe web inovativ...nou ceva ce nimeni nu mai facuse de a a juns atat de bun

Dar acum banuiesc ca acel algoritm nu mai este atat de nou si multe siteuri cu engine de search l-ar putea implementa deci nu cred ca daca decid cei de la google sa puna taxa vor mai detine monopolul

Banuiesc ca tu ai vrut doar sa-ti sustii punctul de vedere dar nu cred ca trebuia sa o spui asha :P

DC spui ca Bill Gates nu mai e la Microsoft?

De cand asta ca nu am mai auzit asta pana acum...

ce a facut Bill pt lumea nu a mai facut nimeni (cati bani a bagat in sanatate , invatamant , cercetare ......etc

Da intradevar a facuto ca la cati bani are nici nu simte lipsa catorva milioane sau miliarde de dolari

Dar asta nu are nici o legatura cu achizitia firmei Yahoo de catre Microsoft

Doar pentru ca e "darnic" nu vad dc aceasta tranzactie sau parteneriat ar trebui sa aiba loc

Link to comment
Share on other sites

Sunt deja zeci de alte motoare de cautare pe net. Dar niciunul nici macar nu se apropie de performantele si serviciile oferite de Google.

Da....vor reusi poate sa implementeze un algoritm similar celui folosit de google, dar Google are in spate multi ani de experienta ce vor fi egalati cu greu, indiferent cat de buni sunt developerii.

Oricum, ideea e ca daca Microsoft pune taxa, Google cel mai probabil n-o va face pentru ca va castiga multi clienti. Dar daca povestea cu Yahoo se va repata si cu Google(putin probabil, dar posibil) atunci obtinem un internet in puterea unei singure companii. Mai vrea cineva sa-si ofere grupa de sange pe tava?

//Off-topic: De cand am auzit de stirea asta serveru de IM de la Yahoo merge ca dracu. Coincidenta?

Link to comment
Share on other sites

Microsoft vrea sa obtina lapte fara sa cumpere vaca

de Carmen Ivanov | 20 Mai 2008

Microsoft Corp a propus o oferta alternativa companiei Yahoo!, in locul achizitiei integrale a companiei. Aceasta miscare este insa putin probabil sa-l convinga pe miliardarul Carl Icahn, actionar la Yahoo!, a aratat o persoana apropiata discutiilor. Icahn a inceput, de marti, sa faca presiuni pentru inlocuirea conducerii Yahoo! cu directori care vor redeschide negocierile cu Microsoft, precizand ca Yahoo! s-a comportat irational refuzand oferta gigantului software, in valoare de 42,3 miliarde de dolari.

cashcow.jpg

Dupa trei luni de negocieri, Microsoft a renuntat sa mai insiste sa convinga Yahoo! in urma cu doua saptamani, cand conducerea Yahoo! a respins oferta de 33 dolari pe actiune inaintata de grupul software, aratand ca aceasta companie valora cel putin 37 dolari pe actiune.

'Microsoft incearca sa obtina lapte fara sa cumpere vaca si daca ne uitam la trecutul lui Icahn observam ca el nu a fost obisnuit cu asa ceva. Nu doreste sa vada cum Yahoo! este impinsa intr-un joint venture alaturi de Microsoft si nu va fi folosit pentru influentarea Yahoo! sa intre intr-o astfel de afacere', a declarat sursa citata.

Carl_Ichan.JPG

Carl Icahn (n. 1936) - 50 de milioane de actiuni Yahoo! din 13 mai 2007

Al 46-lea cel mai bogat om din lume (valoare neta 14 miliarde USD)

Declaratiile Microsoft de duminica s-au referit la faptul ca firma 'a facut o oferta alternativa companiei Yahoo! care implica o tranzactie cu Yahoo!, dar nu achizitia acesteia'. Publicatia New York Times a titrat ca Microsoft si Yahoo! ar putea sa formeze un parteneriat sau un joint venture pentru segmentul de piata cautare - publicitate, pentru preluarea Google Inc, care domina piata cautarii cu o cota semnificativ mai mare decat Yahoo! si Microsoft impreuna.

Yahoo! continua sa discute cu Google Inc despre un parteneriat, iar rezultatul ar putea aparea in aceasta saptamana, potrivit unei surse apropiata subiectului.

Sursa: Reuters / Wikipedia.org

omu are 50 mil din 13 mai 2007 actiuni la 37 usd actiunea asta vine 185 MILIAREDE DOLARI !!!! cum e posibil asa ceva sa refuze????

poate am socotit aiurea..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...