Jump to content
DuTy^

Two Romanian Hackers Extradited to the U.S. Over $18 Million Vishing Scam

Recommended Posts

Two Romanian hackers have been extradited to the United States to face 31 criminal charges including computer fraud and abuse, wire fraud conspiracy, wire fraud, and aggravated identity theft.

Described as "international computer hackers" by the United States Department of Justice, Teodor Laurentiu Costea, 41, and Robert Codrut Dumitrescu, 40, allegedly rob Americans of more than $18 million in an elaborate phishing scheme.

Costea and Dumitrescu were named in the 31-count federal grand jury indictment on August 16 last year and were accused last week in the Northern District of Georgia following their extradition.

 

 

https://thehackernews.com/2018/05/romanian-hackers-extradited.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheHackersNews+(The+Hackers+News+-+Security+Blog)&_m=3n.009a.1739.qs0aof3tt2.1267

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu aveau 18 milioane, asa umfla astia "preturile", sa para arestarea mai pompoasa si sa isi justifice si ei resursele..acum vreo 2 saptamani citeam ca olandezii, sau nu mai stiu care, au dat jos un webstresser, erau niste pusti de 19 ani care se laudau pe Facebook de ce grozavie fac. Atat se umflau in pene, de parca au prins spioni rusi.

Pe de alta parte, daca in hartii sunt  trecuti 18 milioane, 2-3 tot au facut pe bune,  era suficient sa isi vada de treaba, dar romanul lacom... :))

Edited by usrnm
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Treaba e ca ei furau conturile din cate am inteles eu, si le vindeau sau scoteau ei banii.

 

Prejudiciul ala de 18 milioane este total, adica daca au furat un card/cont etc. si avea 18 milioane de dolari in el si ei l-au vandut cu 10$ la cineva care a scos aia 18 milioane, cand ii prind pe aia care au furat contul, prejudiciul provocat de ei este de 18 milioane de $. Chiar daca ei au beneficiat decat de 10$.

 

La fel se intampla si daca ala care scoate aia 18 milioane $ "angajeaza" 18 persoane sa ii scoata banii (cate 1 milion fiecare) si il prinde pe unu, prejudiciul adus este decat de cat poate dovedi FBI ca a scos. Adica daca il prinde cu 500$ la el sau au dovezi ca a scos decat 500$, ala este prejudiciul pentru care il condamna, chiar daca el a scos 500.000$ inainte fara sa il prinda nimeni.

 

Nu o sa faca asa multa inchisoare, in ochii justitiei banii sunt cei mai putin protejati (depinde de cati sunt). Daca sunteti in trend si ati auzit de General Data Protection Regulation (GDPR) care intra in vigoare acum in luna mai, numerele de conturi, carduri, pinuri si alte informatii de genul sunt clasificate ca si date de low risk, in schimb datele medicale ale unei persoane sunt high risk si datele personale (nume, adresa, CNP, cazier, telefon etc.) in functie de cat de multe sunt, sunt clasate ca si medium.

 

Oricum acum pot sa faca istorii din alea pe instagram facebook sa le arate la pustoaicele din satul lor cum e prin america, ca nu multa lume ajunge cu lanturi si jmekereala si mafiotisme in america :D 

 

 

Have fun xD

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 9:17 PM, kinderheim511 said:

Tre' sa-ti pui intrebarea aia "Am 18 milioane, n-ar fi cazul sa ma opresc?"

 

18 milioane e estimarea americanilor, daca au facut 1 milion e bine. Si de tinut minte sa nu vizitezi vreodata vreo tara care e sluga americanilor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...