Jump to content
DeathCom

De ce am nevoie pt a face un bot pt un MMORPG?

Recommended Posts

Buna!

As vrea sa stiu de unde sa incep..de ce instrumente am nevoie, cum se face reverse engineering, cum interpretez(se decripteaza/se manipuleaza) pachetele trimise de catre server la client si viceversa, etc.

Orice sugestie este bine venita.

PS : Botul va fi facut in C++

Link to comment
Share on other sites

Intai, un sniffer (Wireshark). Trebuie sa vezi cum comunica clientul cu serverul: ce port, in ce fel sunt construite pachetele... Posibilitatea e mare ca textul trimis sa fie criptat cu un algoritm destul de simplu, greu insa e sa iti dai seama cum e acest algoritm. :) Nu trebuie sa manipulezi nimic, doar sa vezi ce si cum se intampla. De exemplu (nu am jucat nici un mmorpg, dar presupun)... mergi la un shop si vinzi un item, un exemplu de pachet ar contine user-ul jucatorului, un id al shopului, si un id al itemului. E logic, dar specificatiile protocolului sunt de obicei necunoscute. Nu iti recomand, pentru ca o sa iti storci creierii destul de mult, si cu putine rezultate. O sa ai de calculat valori hex, inversat, schimbari de baza, etc... Mult. Prea mult ca sa merite.

Si daca tot esti la C++, incearca Qt. O sa iti fie mult mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

Ai intrebat niste chestii pentru care trebuie luni-ani de documentatie ca sa le stapanesti .

E normal sa incepi cu o analiza a jocului ce se intampla cand se intampla ,ce vine ,ce pleaca .

Daca prin mmorpg intelegi un joc ca WoW, io m-as lasa pagubas pentru moment cel putin :)

Link to comment
Share on other sites

OK. Am pierdut doua zile incercand sa decriptez pachetele dar nu am reusit. :(

M-am gandit la o alteranativa..se poate vedea cumva functiile pe care le executa jocul cand mergi,ataci etc..? Stiu ca vazuse-m ceva acum 3-4 luni..Un program cu ajutorul caruia puteai vedea functiile dllurilor incarcate de joc, numai ca am uitat cum se cheama..

Daca da totul ar fi foarte simplu :D

Link to comment
Share on other sites

daca vrei bot de wow

http://www.piroxafkbot.de/

l-am folosit e bunicel, daca nu te intereseaza pe unde mergi

incearca-l e interesant, nu il tine prea mult si sa nu ma injuri daca primesti ban

Nu e vorba de wow ci de Rohan Online. Sunt deja niste baieti care au facut un bot dar in curand va trebui sa platesti pentru al utiliza.

LE: Ops .. nu mi-am dat seama ca am facut double post..sry

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...