Jump to content
Nytro

RoCSC bootcamp

Recommended Posts

Saptamana aceasta se desfasoara bootcamp-ul de pregatire si de desemnare al echipei Romaniei pentru participarea la ECSC: https://ecsc.eu/

 

Pe scurt, pentru cei care nu stiu despre ce e vorba: tineri cu varsta de pana la 25 de ani participa la concursuri de tip CTF in tara si la final se desemneaza o echipa a tarii care o v reprezenta la etapa finala: ECSC, un concurs pe tari la "security". E un fel de campionat european la fotbal, doar ca pe "security". 

 

Pentru cei cu varsta de pana in 25 de ani, dar nu numai, va recomand sa aruncati un ochi. E frumos sa fii un "Hagi" al Romaniei si sa reprezinti tara. 

 

Detalii: https://www.rocsc.ro/ 

Link to comment
Share on other sites

Unii baieti plecati de acolo au ajuns sa castige bani foarte frumosi. Legal. 

 

2 hours ago, sefu9581 said:

UE care ulterior o sa interzica criptarea e2e in intreaga uniune

 

Conteaza asta, cat timp oricum legile nu se respecta? 

Link to comment
Share on other sites

Ma lasi ? Primul pas e sa interzica criptarea e2e. Peste 10 ani o sa fie ca in Corea de Nord. La fiecare cetatean cu calculator, in fiecare luna o sa vina un baiat cu o geanta (ales pe spranceana desigur) si care studiaza hard disk-ul. Va spun eu asta e viitor-ul si unii contribuie la el. Si asa e Bucurestiul panzit de camere de supraveghere prin fiecare intersectie. Nu e doar o camera de supraveghere, sunt vreo 2-3 camere sa citeasca bine placutele de inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, sefu9581 said:

Nu e doar o camera de supraveghere, sunt vreo 2-3 camere sa citeasca bine placutele de inmatriculare.

 

Nu vreau sa te sperii, dar sunt camere pe elicoptere cu care se pot da amenzi pentru trafic (am vazut asta pe un forum underground de hackeri: Digi24 ii zice). Dar nu inteleg de ce iti e frica, banuiesc ca la Urus ai numere de inmatriculare false. Si ca nu arunci cojile de seminte pe geam. :( 

 

Lasand caterinca la o parte, am cunoscut multi participanti la RoCSC si sunt in top in Romania in materie de technical skills. De hacking. Nu de scamatorii gen alba-neagra. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...