Jump to content
htw

Probleme Procesor

Recommended Posts

Fratilor dati-mi si mie o idee am o problema cam de 1 sap.Am avut cam de 3 ani un pc placa de baza ecs kt600 -a procesor amd sempron 2600... mi-a murit a draqu placa de baza cand dam drumu la pc il aprindeam dura 5 -10 sec dupa aceea se inchidea singur pc pur si simplu nu mirosea nimic a ars... m-am gandit sa fie ceva de la procesor,sursa nu a fost de acolo a fost de la placa de baza,am cautat prin casa si am gasit alta placa de baza un nume mai ciudat aveam pe ea un procesor amd athlon 1700 +,am pus fostu procesor pe aceasta placa merge totul ok dar problema e alta nu imi recunoaste sempron 2600,imi recunoaste tot acel procesor care il avea aceasta placa athlon si imi vede la 1700... ce pot face sa il recunoasca ca sempron la 2600? e cam complicata povestea sper sa intelegeti... chestia asta mi-a dat batai de cap...

Link to comment
Share on other sites

pai nu te-ai "explicitat" nici tu bine:)

Ai umblat si tu prin Bios?Deobicei dupa ce schimbi vreo componenta hardw,se fac setarile de riguare in Bios.

Ce model de blaca de baza ai acum?

Si eu am avut o problema asemanatoare ca a ta,tot din placa de baza era si la mine,iar eu dupa ce am schimbat-o ,cu acelasi procesor mi l-a recunoscut,doar ca a trebuit sa intru in bios si [aveam o sectiune de genu Hardware changes]si am dat pe AUTO!ca era pe Manual.Uite-te si tu prin Bios:

Daca nu te descuri da-mi un PM cu ID-u tau!

Link to comment
Share on other sites

scuze eram la munca cand am scris si am scris la repezeala ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa zic placa care o am acu este un MSI KM4M-V

http://www1.uk.shopping.com/xPF-MicroStar-KM400-S-462-ATHLONXP-U-ATX-2DDR-400-333FSB-AGP8X-3PCI-IGP-LAN-SATA

in bios sincer nu m-am uitat sa vad daca e pe manual cum ai zis tu am banuit ca toate placile sunt puse pe automat sa recunoasca noul procesor

Link to comment
Share on other sites

da cand ai schimbat procesoru ai umblat la jumperi ceva? verifica in cartea tehnica, vezi voltaje, alea alea, am prieteni care si-au prajit asa procesoarele.

Cand se inchidea singur:

- iti aparea ceva pe ecran inainte? Monitorul reactiona ca si cum primea semnal video?

- Scotea o suita de sunete lungi si/sau scurte?

- Scotea un singur sunet scurt?

In primele 2 cazuri sunt probleme (poate fi placa video, memoria in cele mai dese cazuri - cred ca poti cauta pe google "short long short" etc sa dai de semnificatia semnalului daca exista), iar in al treilea caz un sunet scurt inseamna totul e ok. Nici un sunet este de asemenea o problema. Bine, alte compuri au alte metode de atentionare: iti spun in engleza in boxe daca au probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...