Jump to content
altul

Cum poti ecrana electromagnetic o arie de 2km?

Recommended Posts

Intrebarea in care am nevoie de ajutor este cum sa ecranezi o suparafata de 2 km de pasune, padure contra radiatilor EM.Ceva de gen cum sunt ecranate in spitale camerele de EEG ,Tomograf, RMN..etc sau studiouri ceva idei?Si ma refer in lungimea de banda a infrasunetelor 0 Hz ~ 10Hz !!!

Daca putei puneti intrebarea pe mai multe site-uri, cine stie rusa este binevenit sa posteze pe site-uri din federatie.

P.S: O idee ar fi folosirea vanturilor EM de inalta frecvanta folosite si in proiectele de gen lifter dar sunt inca necunoscute si necesita surse de alimentare costisitoare...si infrastructura ar trebui sa foloseasca o forma geometrica special calculata de proportii pe post de antene..asta ar duce la constructia primului tip de "shield energetic"

Edited by altul
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea in care am nevoie de ajutor este cum sa ecranezi o suparafata de 2 km de pasune, padure contra radiatilor EM.Ceva de gen cum sunt ecranate in spitale camerele de EEG ,Tomograf, RMN..etc sau studiouri ceva idei?Si ma refer in lungimea de banda a infrasunetelor 0 Hz ~ 10Hz !!!

Daca putei puneti intrebarea pe mai multe site-uri, cine stie rusa este binevenit sa posteze pe site-uri din federatie.

P.S: O idee ar fi folosirea vanturilor EM de inalta frecvanta folosite si in proiectele de gen lifter dar sunt inca necunoscute si necesita surse de alimentare costisitoare...si infrastructura ar trebui sa foloseasca o forma geometrica special calculata de proportii pe post de antene..asta ar duce la constructia primului tip de "shield energetic"

Pentru o raza de 2 km orice solutie este foarte costisitoare

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_shielding

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nu ma pricep la telecomunicatii f mult, dar din cunostiintele mele, ercranarea se poate face prin straturi de garduri metalice, in conditiile date de u e aproape imposibil, pentru ca ar trebui sa aibe lungimi ffffff mari, si ar ceda sub propria greutate sa nu zic de costuri. Teoretic forma finala ar trebui sa fie cea a unui borcan...

Cauta un inginer in telecomunicatii de varsta a III-a, si te poate ajuta, cum il gasesti? nuj, speri sa dai de unul, e singurul care iti poate da un sfat realist. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...