Jump to content
CODEX

Viata Publica " de hacker "

Recommended Posts

Nush cum sa exprim titlul mai bine sau cum sa il reformulez . Intrebarea principala e : Cum sa fi un "hacker ( cracker ) " si in acelasi timp sa ai si viata publica pe internet .

Desi stiu o gramada de chestii de hacking ..desi am invatat foarte multe de cand am dat de RST , si in continuare invat o gramada de chestii " Underground " , cum poti in acelasi timp sa ai si o viata publica - ca un ziarist sau o persoana juridica , sau un om care a realizat ceva si nu trebuie sa se ascunda de numele lui deoarece il foloseste din ce in ce mai des ,

dar pe langa asta sa fi si "hacker" ( in sensul ala ca spargi conturi ai forum de hacking , promovezi warez , spammer , carder si alte prost :) .

Nush daca cineva s-a lovit pana acum de problema asta dar daca est "hacker" atunci clar ca trebuie sa te ascunzi ( fara poze cu tine , Ip ascuns , fara multe detalii )

Dar in acelasi timp realizezi ceva faci un proiect si mai bine ai folosii numele tau decat niknameul .

Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu, una dintre putinele persoane pe care eu le consider hackeri, muts ( Mati Aharoni ):

"Mati is a network security professional, currently working with various Military and Government agencies. His day to day work involves vulnerability research, exploit development and whitebox / blackbox Penetration Testing. In addition, he is the lead trainer in the "Offensive Security" courses, which focus on attacker tools and methodologies. Mati has been training security and hacking courses for over 10 years and is actively involved in the security arena, and is one of the core developers of the BackTrack live CD."

Dar pot fi multe de spus aici. Un hacker in adevaratul sens al cuvantului poate lucra spre exemplu doar in domeniul IT-ului. Desigur, poate da si la sapa, dar cred ca ar prefera IT-ul deoarece este ceea ce ii place si domeniul in care se descurca cel mai bine.

Un lucru care se poate regasi la hackeri, este faptul ca nu stiu multe alte lucruri in afara de IT. Trebuie sa aiba o multime de informatii IT, nu au timp si de altele, ca sa spun asa.

Mai sunt blackhats, cei care trebuie sa se ascunda spre exemplu, dar totul tine de mentalitate. Dupa parerea mea, nu exista blackhats, se ajunge la un nivel de gandire ridicat, nu numai la cunostinte, si cel putin un om destept ( nu ma refer la cunostinte ), are o constiinta care il impiedica sa faca rau.

Cel putin asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...