Jump to content
SympleBoy22

Intrebari Logice

Recommended Posts

apropo, pe asta a mea o rezolva cineva? Repet contextul:

1) Avem 3 insi, unu zice adevarul, unul minte si unu raspunde la intamplare (cateodata minte, cateodata zice adevarul, deci un raspuns pe care nu te poti baza). Cum aflam cine e fiecare punandu-le numai 3 intrebari. Puteti repeta intrebarea, dar aveti 3 incercari indiferent pe cine intrebati.

2) O versiune mai complicata:

Cei 3 indivizi sunt canibali si raspund cu OG si UG, un raspuns inseamna da si un raspuns e nu. Din 3 intrebari aflati care raspuns inseamna da si care nu, nu e obligatoriu sa aflati exact cine spune adevarul, cine minte si cine raspunde la intamplare.

e o dezvoltare a problemei lui kestor care se rezolva cum am zis mai sus. Pe net nu am gasit spoilere cu raspunsul simplu si corect. Indiciu: ultima intrebare e solutia de la problema asta.

problema similara e link intr-un post de-al meu din topicul asta. "daca te-as intreba daca asta e drumu cel bun ai raspunde da" iar daca drumu e bun va raspunde da, daca nu, nu.

kestor, tu tre sa stii!

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...