Jump to content
alin_maka

Optimizare video [Mozilla Firefox]

Recommended Posts

Salut,

Mai jos veti gasi cateva modificari care aplicate, ajuta la redarea video in Mozilla.

1.Deschidem un tab nou si scriem in address bar "about:config"->ENTER-> "i'll be careful,i promise!"

2.Cautam cu ajutorul casutei "Filter" urmatorul parametru:"browser.sessionstore.interval"->ENTER->schimbam parametrul avut in "180000"

Acest mic tweak schimba intervalul in care Mozilla isi face un mic "back-up".Acesta este folosit in cazul in care Mozilla cedeaza,ca utilizatorul sa-si poata relua navigarea de la ultimele pagini accesate (e partea cu "restore sesion" cand Mozilla nu este oprit normal)

Practic o solutie de compromis dar eficienta in ceea ce priveste vizualizarea videoclipurilor in Mozilla.

3.Urmeaza inca cateva optimizari pentru conexiunea Mozilla-Internet:

Cautam cu ajutorul casutei "Filter" urmatorul parametru:"network.dns.disableIPv6"->ENTER iar in coloana "value" trebuie sa se schimbe parametrul din "false" in "TRUE"

Sunt putine ISP-uri care folosesc IPv6,iar prin setarea valorii "TRUE" veti observa o imbunatatire a vitezei de incarcare a unei pagini web/videoclip.

Urmeaza 2 modificari pe care majoritatea utilizatorilor Mozilla ar trebui sa le faca:

Cautam cu ajutorul casutei "Filter" urmatoarele:

network.http.pipelining -->modificam valoarea in "TRUE"

network.http.pipelining.maxrequests -->modificam valoarea la "30"

Pentru o intelegere mai buna a acestor termeni va rog sa va documentati aici: Knowledge Base - MozillaZine Knowledge Base

Toate aceste modificari se pot gasi cu usurinta pe google,eu doar le-am strans intr-un mic tutorial.Sper sa va fie de folos,mie mi-a fost!

Bineinteles ca motivele pentru care redarea video in mozilla este incetinita pot fii multiple,dar presupunand ca nu sunt probleme de software,OS,virusi aceste modificari aduc un oarecare plus.

Edited by alin_maka
...
Link to comment
Share on other sites

Suna bine! am facut si eu candva asta, dar dupa un timp in care a mers intr-adevar mult mai bine, am fost nevoit sa dezinstalez si sa instalez din nou mozila pentru ca incepuse sa mearga ca naiba! deci din cate am observat eu merge pentru o perioaada scurta! nu pot sa-mi explic de ce!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...