Jump to content
Gwci

2.5″, dar mai subtire cu 2.5mm

Recommended Posts

15 December 2009 | Scris de Karpat Zoltan

Seagate a anuntat primul hard disc pentru laptop si netbook care masoara doar 7mm in grosime (fata de modele precedente care au 9.5mm).

Acest pas a fost necesar deoarece calculatoarele portabile de azi trebuie sa fie cat mai mici si subtiri, dar sa si coste cat mai putin. Pana acum existau 2 variante destul de scumpe: HDD 1.8? (clasic, mecanic) sau SSD (solid state drive, bazat pe memorie Flash).

Noul tip de hard disk, Seagate Momentus Thin, reprezinta un concurent puternic la celelate harduri de 2.5? din punctul de vedere al consumului de energie cat si al performantei. Sunt disponibile 2 modele: 250GB si 160GB. Ambele au 8MB cache, 5400RPM si interfata S-ATA II (3Gb/s).

Urmeaza sa soseasca la constructorii PC si in magazine PC in ianuarie 2010. Deocamdata nu se stie cat vor costa, dar putem specula ca pretul va trebui sa fie undeva intre HDD 2.5? standard si 1.8?, adica aproximativ cu 30-40% mai mare ca pretul HDD-lui 2.5? standard 9.5mm.

seagatemomentusthin6.jpg

seagatemomentusthinsmal.jpg

Sursa: stiri.it

Link to comment
Share on other sites

cred ca limita ar fi undeva la 3-4 mm ca nu cred ca se pot face mufe mai micute de atat

urmatorul pas ar fii hdd integrate pe placa de baza si se scapa de nevoia de conectori , nu stiu dece nu s-au gandit la asta pana acum , dar nu siguranta nu este prima mea ideie care o sa o vad aplicata peste cativa ani de altii

sa va aduceti totusi aminte ca era unu care postase pe aici ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...