Jump to content
!_30

[Tutorial] PC-uri virtuale de la Microsoft suck's

Recommended Posts

O chestie interesanta pe care au facut-o astia de la Microsoft este :

Microsoft Virtual PC 2004

Ce face ? - creaza PC-uri virtuale pe PC-ul deja existent ? adica daca sunteti mai grei de cap si nu intelegeti , instaleaza un windows ( numai dastea suporta , + windows server's ) , care-l poti rula ca un program , peste windowsul deja existent , adica deschizi un program si iti mai merge un windows , pe PC-ul real.Prins ideea.. ca m-am exprimat prosteste pentru a intelege toata lumea.. daca pot o sa bag si o poza.. dar btw , nu va asteptati sa fie perfect , ca doar e Microsoft suck's si are multe bucuri cum ar fi : la RIS instalation ( daca e client PC-ul virtual ) , face figuri , sau la unattended instalation.. in rest merge bine chiar daca se misca mai incet.

Si va trebuie foarte mult RAM , ca si cum ati avea mai multe PC-uri.

Avantaju e ca daca vreti sa faceti un laborator de 3-4 pc-uri , cu un sever windows 2000 sau 2003 , si nu aveti decat unu hai doua maxim , folositi acest program , daca aveti ram cu caru si ati bagat inca 3 PC-uri virtuale+server *doar wingoz stiu ca o sa apara certuri , dar numai windows vrea , daca vreti altceva , bagativa WmVare :P , cred ca i-am pocit putin numele*,

Dacilea il downloadati si vedeti si ce optiuni are e super simplu de folosit , chairdaca la iceput pare cine stie ce

http://www.microsoft.com/windows/virtualpc...pc/default.mspx

cica ar baga si o versiune free de Windows Virtual pc 2007 care sa cuprinda si windows VISTA , ala bun nu ala pe sub mana , BTW nu suporta dastea piratate sau facute de mari smecheri , ci are el o lista predefinita cu produse strict Microsoft.

Suporta configurare AD, DC , DHCP , DNS .. etc si domenii virtuale .. poate m-am exprimat prost , domeni reale pe PC-uri virtuale.

Super tare , deoarece , are si hard virtual ( care se baga pe hardul real ) , Ram virtual si inrterefete virtuale ( LOCALE , NAT .. vedeti voi ).

Daca mai verti tot pe domeniu mai este si :

Virtual Server 2005 R2 Enterprise Edition

te ajuta din 1000 de belele si daca vreti sa cititi mai multe baga ochi acilea :

http://www.microsoft.com/windowsservers ... fault.mspx

btw site-ul se misca greu , doar e microsoft suck's !

puteti lua si un demo de la ei de pe site , daca vreti , ca sa nu baga-ti versiunea cea mare din oprima ( are si documetnare frumose , si tutoraiel video cum va palce , la versiuna full , demo nu am cincercat

na acilea link pemntru versiuena demo :

http://www.microsoft.com/windows/virtualpc...pc/default.mspx cauta pe acolo

sa vedem daca merge sa pun si poza :P

-recomadn minim 128 Mega RAM virtual pentru Windows dekstop gen XP , si minim 256 mega pentru server 2000 sau 2003.

-cand il inchideti suporta save system state , ca ujn fel de hibernare , e destu de tre

Ia vedeti , v-am facut de joaca

Link to comment
Share on other sites

stiu de mult virtual pc ...si dupa cate am vazut ca nu prea am stat asa mult pe el...merge orice.. o nelamurire in schimb: Nu am reusit sa ii fac netul sa mearga ,daca poti si ai timp te rog frumos spune-mi si mie cum pot sas ii dau net

Cateva detalii ca sa imi poti da un raspuns : Instalez Microsoft Virtual Pc pe Windows XP SP 2 ,Am o singura placa de retea,Ip real si cam atata e de spus..Thanks si sper sa imi dai un raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

De abia acum , browsand forumul am observat intrebarea ta.

Normal ca stim de mult de el , e doar din 2004 aparut programu de emulare a sistemelor de operare nu ? Dar daca intrebi 90 la suta din tineri din ziua de azi , nu prea stiu , asa-i ?

Ai uitat sa-mi spui ceva ? Cumva ai Ip asignat dinamic prin DHCP ? Deoarece la mine merge super , routerul meu de acasa e DHCP -ul mici mele retele si am pe un SP2 instalat si Win 2003 server { 1 placa de retea } si am net pe amandoua fara confifg , logic isi ia singur IP. {deoarece routerul face NAT}

-faza este urmtoarea , ca sa dai net , PC-ului virtual iti trebuie inca un IP real {presupun ca si pe PC-ul virtual ai SP2 } sau sa faci NAT pe un router sau direct ICS pe PC-ul virtual sau real { cel pe care ti PC-ul virtual } ca sa folosesti o singura adresa routabila , in caz ca ai doar una. { nu uita sa verifici la setarile PC-ului virtual sa nu cumva sa foloseasca optiunea la placa de retea : local only , e pentru retea interna PC real- PC virtual , da-i sa folsoeasca adaptorul folosit de PC-ul real , asta merge decat pe primul PC virtual , si dupa aceea numai local only , retea interna PC-virtuale -PC real-Pc-virtuale}.

Vezi ce reusesti :@

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...