Jump to content
Naaraxi

Debian netinst + Clicknet

Recommended Posts

Ok , voi incerca sa instalez Debian 5.0.4 (netinst) .

Avem la dispozitie : P3 1GHz , 256RAM , 128Mb video blah blah , si 1x modem CDMA AnyData ADU-510L (Facut intr-o oarecare tara din Asia , evident nu ofera suport pentru linux)

Oricum . Sper ca versiunea asta are pachetele necesare instalarii usb-modeswitch (care pare a fi necesar pentru functionarea modemului)

Voi incerca oricum , daca aveti ceva idei , ma intorc dupa ce l-am instalat sau dupa ce am esuat .

Edit: Nu pot lua CD-url 'mare' , daca depasesc traficul alocat imi taie viteza :(

Edit #2: Ok ... Vesti bune si vesti proaste :)

Cele bune .

Am instalat sistemul de baza (fara a fi nevoie de conexiune la internet)

Debian 5.0.4 a recunoscut modemul din prima ca ... modem , nu ca storage device .

Cele proaste .

HD-ul pe care l-am instalat e cam busit (si la propriu , si la fig.) , imi da I/O error destul de des . Nu am putut instala nici un pachet in afara celor de baza .

Probabil ca , daca nu m-ar fi enervat WoW ... pardon , daca n-as fi luat unitatea la box , ar fi mers . Din cate imi dau seama , celalalt HD e in regula (ciudat) , l-as putea repartitiona , dar nu vreau sa risc . Asta e , raman pe windows pana dau de alte conditii .

Edit #3: Aseara am reinstalat Win XP de 2-3 ori (aveam un virus pe stick si nu m-am prins din prima XD) , dupa ce am repartitionat HD-ul relativ 'curat' .

Voi incerca sa instalez Debian in spatiul ramas (vreo 10G)

512 Mb - swap

Rest - /

Asta , cand ma trezesc . Wish me luck x)

Edited by Naaraxi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...