Jump to content
!_30

[Tutorial] Ce drq ii ala proxy

Recommended Posts

Fac acest tutorial , la cererea publicului , si sa inteleaga odata tot prostu , ca nu intra cu proxy pe forum , sau pe altceva , si proxy e serverul care face sa-i apara lui acel IP { al proxy-ului defapt } , face un procedeu de translatare a sursdei pachetului IP-ului tau pentru a aparea chetia de care va vorbeam, prea complicat nu ? Hai sa o luam incet sa inteega si n00bi de 5 ani , bine daca stiu sa citeasca .

Problema ca jargonul "proxy" nu se refera numai la atata chestie , proxy are foarte multe intelesuri , de aceea pot iesi unoeri certuri , ca tu nu tii ce-i ala proxy , dar proxy , va fi intodeauna un "server" asta sa fie clar , care ofera niste servici clientilor de pe net ! Clar ?

Proxy-ul defapt are rolulul de face transmisiuni indirecte pentru user , adica in lc sa ma duc eu la paine si sa ma vada vanzatoarea , dar m-a vazut mama ca am pelcat de acasa , ma duc pana la proxy /adica la un prtieten , si ik zic sa se duca la paine , sa mi-o aduca si ma duc acasa.So vanzatoara nu m-a vazut , mama stie ca am plecat de acasa , totul e securizat nu ? Mai ramane headerul , care daca proxy-ul e nanomnim,vanzatoarea , adica destinatia ar putea sa afle , adica anomni , prietneul e chior si nu stie sa te descrie vanzatoarei , so nu ai probleme esti 100 % securizat sa zicem , cam asta face si un proxy web , cu IP-ul tau , care este painea ... cum ar veni , adresa IP a proxy-ului apare in baza de date a forumuolui , site-ului .Asta daca nu se apeleaza la alti factori sa te afle.

A inteles toata lumea ce ii ala proxy ? { de web }

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...