Jump to content
LegendKiller

Protectie flood BNC

Recommended Posts

Salut , mai am o intrebare / problema la voi. Exista vreo metoda de a filtra flood-ul care vine din 2 sau mai multe bnc-uri ? Atacurile din supernova, synflood , udp si celelalte le-am blocat cu haproxy , perlbal si iptables dar cand vine din bnc-uri ? Am avut ceva probleme odata si a trebuit sa tai internationalul sau sa blochez efectiv ip-ul sa dea drop la toate pachetele , dar as vrea sa fie functionabil in momentul floodului . Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

atacurile de supernova le-am blocat cu perlbal .

Vezi ca gasesti pe net tutoriale de instalare perlbal , daca il lasi asa default ( tu doar il instalezi ) rezista destul de mult la flood-urile de supernova.

Testat de mine pe un dedicat hostat in datacenter la RDS ( 2 mbps garantat ) din 4 locuri diferite cu supernova 5 ( 4 locatii diferite , 4 provideri - rds , romtelecom , upc , ilink ) si a rezistat cam 30 de minute dupa care a ramas serveru fara ram dadea kernel panic . Pe acel server era doar Parallels Plesk .

Serveru era un Core2Duo la 3,16 cu 4 gbram ddr 2 1066.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Din cate stiu poti face din perlbal sa duca si saptamani intregi fara probleme un atac supernova. Cred ca e vorba doar de setari. La psybnc nu ai ce sa faci daca floodul iti umple toata banda de net. Doar providerul poate lua masuri impotriva unui astfel de atac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...