Jump to content
neox

Ubuntu transformation in BT

Recommended Posts

Niste intrebari: :D

1. Zici sa folosim orice verisune vrem (mai vecehe decat 10.04) si inainte de toate sa facem ii facem update si apoi upgrade. Pai daca ii faci upgrade nu se transforma in Ubuntu 10.04 si o sa ai probleme la transformarea in backtrack ?

2. Sa zicem ca facand asa ca mai sus nu se transforma din 9.04 in 10.04.

A. Totusi daca vrei sa il upgradezi la 10.04 nu dispar toate programele de hack din meniu ? Intreb ptr. ca eu asa am patit la Backtrack. Toate sculele de hack au disparut si acuma erau toate la gramada in meniul Lost&Found.

B. Daca se intampla sa patesc as asa cum am zis, este vreo solutie sa le raduci inapoi cum erau in meniu ?

3.Am vazut ca ai folosit comanda aia:

links -dump si ai folosit noul repository. dar de ce ai folosit microverse si nu main ???

Desi ai folosit comanda asta sa iti scrie toate numele de la programele de hack intr-un fisier. Apoi nu ai mai facut nimic cu fisierul ala si ai instalat asa de proba direct din synaptic.

Totusi nu ai aratat daca ti-a aparut programul instalat si in meniu. A aparut sau merge numai din consola ?

4. Zici ca merge cam la toate in afara de 10.04 unde face ceva figuri dar merge si acolo.

Daca ai resuit sa faci asta si in 10.04, nu faci un tutorial sa vedem si noi cum ii dai de capat acolo, cum rezolvi problemele care apar ?

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Niste intrebari: :D

1. Zici sa folosim orice verisune vrem (mai vecehe decat 10.04) si inainte de toate sa facem ii facem update si apoi upgrade. Pai daca ii faci upgrade nu se transforma in Ubuntu 10.04 si o sa ai probleme la transformarea in backtrack ?

2. Sa zicem ca facand asa ca mai sus nu se transforma din 9.04 in 10.04.

A. Totusi daca vrei sa il upgradezi la 10.04 nu dispar toate programele de hack din meniu ? Intreb ptr. ca eu asa am patit la Backtrack. Toate sculele de hack au disparut si acuma erau toate la gramada in meniul Lost&Found.

B. Daca se intampla sa patesc as asa cum am zis, este vreo solutie sa le raduci inapoi cum erau in meniu ?

3.Am vazut ca ai folosit comanda aia:

links -dump si ai folosit noul repository. dar de ce ai folosit microverse si nu main ???

Desi ai folosit comanda asta sa iti scrie toate numele de la programele de hack intr-un fisier. Apoi nu ai mai facut nimic cu fisierul ala si ai instalat asa de proba direct din synaptic.

Totusi nu ai aratat daca ti-a aparut programul instalat si in meniu. A aparut sau merge numai din consola ?

4. Zici ca merge cam la toate in afara de 10.04 unde face ceva figuri dar merge si acolo.

Daca ai resuit sa faci asta si in 10.04, nu faci un tutorial sa vedem si noi cum ii dai de capat acolo, cum rezolvi problemele care apar ?

Multumesc mult !

daca faci update si upgrade ii face numa la system deci in consola

apt-get update

apt-get upgrade

numa daca faci din update din

Update-Notifier acolo iti arat ca o aparut versiune noua 10.4 si schimba din v9.10 in 10.4

acolo in video am arata numa cam cum arata in meniu dar trebuie instalate

eu miam facut versiune o sti ubuntu pentest edition Ubuntu Pentest Edition | Home

am luat versiunea aia ca mio placut cum ii facuta

exact cu acelasi comenzi pe care lei vazut in video si dureaza pina instalezi 5-6 programe si iti apare in meniu sus de tot singure fara nici o problema

la celalante versiuni de ubuntu am incercat asa rapid am vazut ca nu imi da erorii ca merge

la comenzi nu am mai incercat de la cap la coada cu toate programele

dar acuma lucrez la v 10.4 de la cap la coada dar ubuntu pentest edition merge 100% am facut de la cap la coada

Link to comment
Share on other sites

si totusi.....

de ce ar face cineva transformarea asta? Nu e mai simplu sa folosesti BT direct?

Daca vreti sa fiti masochisti (stare direct proportionala cu perioada de vacanta ce sta inainte) faceti un ubuntu from scrach. Apoi transformati-l in mac si, cand v-ati plictisit, pentru ca Apple sux, il faceti Windows7, ca doar starcraft 2 nu merge cu BT....

Link to comment
Share on other sites

acolo in video am arata numa cam cum arata in meniu dar trebuie instalate

[...]

dar acuma lucrez la v 10.4 de la cap la coada dar ubuntu pentest edition merge 100% am facut de la cap la coada

Am facut exact asa ca in tutorialul tau. Nu apare nimic in meniu. Am instalat din syanptic asa cum ai spus.

Am facut totul exact asa cum ai zis si nu apar nimic in meniu. Am dat si restart si tot nimic. Am folosit Ubuntu 9.10. cel recomandat de tine, si Virtual Box.

Link to comment
Share on other sites

Aveam 10.4 si mi-am bagat 9.10 numai ca sa incerc asta:)) revin cu un edit daca merge.

L.E. fisierele alea pe care le tot deschizi tu " Bt-transformation" etc si dai copy din ele eu de unde le iau? ca in arhiva ta e doar filmuletul.

Install BackTrack 4 Tools in Ubuntu Mick's Mix

Vezi cu atentie ca el face diferit de ce scrie pe blog !

Scriptul si ce mai foloseste neox, poti lua de pe blog. Citeste cu atentie ce scrie acolo pe blog.

Link to comment
Share on other sites

root@ellimist-desktop:~# wget http://repo.offensive-security.com/dist/bt4/binary/public-key && sudo apt-key add public-key && sudo aptitude update

--2010-08-04 15:41:23-- http://repo.offensive-security.com/dist/bt4/binary/public-key

Resolving repo.offensive-security.com... 208.68.239.28

Connecting to repo.offensive-security.com|208.68.239.28|:80...

sta asa de 30 minute.

Link to comment
Share on other sites

Am facut exact asa ca in tutorialul tau. Nu apare nimic in meniu. Am instalat din syanptic asa cum ai spus.

Am facut totul exact asa cum ai zis si nu apar nimic in meniu. Am dat si restart si tot nimic. Am folosit Ubuntu 9.10. cel recomandat de tine' date=' si Virtual Box.[/quote']

sa stii ca ai dreptate acuma am opservat si eu cint am luato de la capat inseamna ca am dat

alte comenzi de o schimbat dar de atita incercare nu mai stiu exact dar incerc acuma

si eu mam uita pe blogul ala dar nu o mers cum scrie acolo si am incercat singur

problema ii din /etc/xdg/menus acolo sint mai multe meniu configurat eu am incercat la kde

acuma incerc iara

ia incerca il loc de comanda asa

sudo geany /etc/xdg/menus/applications.menu

asta

sudo geany /etc/xdg/menus/applications.menu.original

in /etc/xdg/menus/ ii problema de nu apare la menu accolo sint mai multe ce apartin de menu

daca nu astepta ca acuma incerc si iti pun solutia aicia

scuze de gramatica si scris

am pus comenzile si scriptul sus scuze am uitat prima data

Ellimist

root@ellimist-desktop:~# wget http://repo.offensive-security.com/d...ary/public-key && sudo apt-key add public-key && sudo aptitude update

--2010-08-04 15:41:23-- http://repo.offensive-security.com/d...ary/public-key

Resolving repo.offensive-security.com... 208.68.239.28

Connecting to repo.offensive-security.com|208.68.239.28|:80...

cu problema asta dute in sistem software sources ---third-party software si sterge tot de acolo si am pus la download unde ii si video comenzile si scriptul si fa asa

eu am instalat ubuntu in vmware si am facut o copie dupa sistem in caz ca il bulesti ca sa nu tot instalezi si sa tot faci update

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca ai dreptate acuma am opservat si eu cint am luato de la capat inseamna ca am dat

alte comenzi de o schimbat dar de atita incercare nu mai stiu exact dar incerc acuma

si eu mam uita pe blogul ala dar nu o mers cum scrie acolo si am incercat singur

problema ii din /etc/xdg/menus acolo sint mai multe meniu configurat eu am incercat la kde

acuma incerc iara

ia incerca il loc de comanda asa

sudo geany /etc/xdg/menus/applications.menu

asta

sudo geany /etc/xdg/menus/applications.menu.original

in /etc/xdg/menus/ ii problema de nu apare la menu accolo sint mai multe ce apartin de menu

daca nu astepta ca acuma incerc si iti pun solutia aicia

scuze de gramatica si scris

am pus comenzile si scriptul sus scuze am uitat prima data

Ellimist

root@ellimist-desktop:~# wget http://repo.offensive-security.com/d...ary/public-key && sudo apt-key add public-key && sudo aptitude update

--2010-08-04 15:41:23-- http://repo.offensive-security.com/d...ary/public-key

Resolving repo.offensive-security.com... 208.68.239.28

Connecting to repo.offensive-security.com|208.68.239.28|:80...

cu problema asta dute in sistem software sources ---third-party software si sterge tot de acolo si am pus la download unde ii si video comenzile si scriptul si fa asa

eu am instalat ubuntu in vmware si am facut o copie dupa sistem in caz ca il bulesti ca sa nu tot instalezi si sa tot faci update

Nu o sa iti vina sa crezi dar cand nu era inca aparut Ubuntu 10.04 si ultima versiune era doar cea de pe blogul ala, am facut (la vremea respectiva, nu acuma) exact asa cum zice ala pe bloag si mi-a mers.

Ma gandesc ca totul o fi de la updaturi. Poate ca nu trebuie sa ii faci update si upgarde inainte de toate...

Nu am mai incercat sa fac asa cum zici acuma ptr. ca deja am facut cum zici tu cu comenzile astea si nu merge.

Ma gandesc ca problema ar fi nu numai de la updaturi ci si poate ca mai este vreun script de structura a meniului asa cum este asta , dar printr-un alt director si nu ii dai de urma.

Nu ai putea totsui sa incerci sa iti iasa treaba asta dar folosind Ubuntu 10.04 ?

... ca oricum o sa trebuiasca sa ii faci upgarde distro in caz ca faci pe unul mai vechi...

Plus de asta, pe Ubuntu asta nou mai apare o problema si la exacutarea acelui script in perl si poate tu o poti rezolva ca eu am cautat pe net (atunci cand am mai incercat) dar nu am gasit nici o rezolvare.

btw, cand resusesti sa iti iasa, sa nu uiti sa scrii toate comenzile plus cum ai facut ca sa poti sa postezi aici. :D

Multumesc !

Edited by Krisler12™
Link to comment
Share on other sites

root@ellimist-desktop:~# wget http://repo.offensive-security.com/dist/bt4/binary/public-key && sudo apt-key add public-key && sudo aptitude update

--2010-08-04 15:41:23-- http://repo.offensive-security.com/dist/bt4/binary/public-key

Resolving repo.offensive-security.com... 208.68.239.28

Connecting to repo.offensive-security.com|208.68.239.28|:80...

sta asa de 30 minute.

IMPORT ARCHIVE GPG KEY IN YOUR SYSTEM:

# wget -q http://archive.offensive-security.com/backtrack.gpg -O- | sudo apt-key add -

ADD THE MAIN REPOSITORY:

# sudo echo "deb http://archive.offensive-security.com pwnsauce main microverse macroverse restricted universe multiverse" > /etc/apt/sources.list

Sursa: http://moon.backtrack-linux.org/README.txt

Spor la treaba.:-)

Edited by cla1992
Link to comment
Share on other sites

am ajuns la concluzia ca am vb aiurea numai sa schimbi in sources.list si sa instalezi tools din synaptic nu merge corect multe programe merg numai functile standard fie care progra trebuie instalat separat si configurat pe sistemul respectiv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...