Jump to content
yo9gjx

Cosmetizare Ubuntu

Recommended Posts

Am vazut aici multe posturi cu privire la probleme soft, drivere, codecuri etc. dupa instalarea Linux Ubuntu. Desi eu folosesc un Debian homemade am sa explic cum se poate adauga soft aditional non free si non opensource in distributie. Nu stiu daca a mai fost postat asa ca imi cer scuze daca repet. Dupa instalare daca totul merge ok, primul lucru care trebuie facut e sa mergeti in System - Administration si clic pe Synaptic Package manager sau tastati Alt+F2 si introduceti synaptic. Acesta este managerul de pachete si o unealta extraordinara pentru instalare, update, dezinstalare soft. Butonati pana ce il invatati la baza si la Settings - repository faceti modificarile de rigoare, recte bifati source si canonical non free. Inchideti Synapticul apoi; Mergeti la urmatoarea adresa: Medibuntu , deschideti o consola si faceti exact ce spune acolo. Folositi consola cu Copy si Paste din pagina, merge fara probleme. Asta inseamna ca ati adaugat un depozit de soft cu multe programe non free, codecuri, drivere grafice, etc. Si pentru ceva programe suplimentare mergeti la adresele: GetDeb si jocuri PlayDeb Cititi si faceti ce se spune in pagina si totul va fi ok. Acum dispuneti de o baza de soft completa la care aveti acces oricand folositi Synaptic. Puteti adauga mult mai mult soft sunt mii de repository pentru Debian dar majoritatea apartin de universitati, observatoare astronomice, centre meteo, seismice facultati de fizica, matematica etc. iar cam toate programele de acolo sunt la nivel profesional si cam greu de utilizat. Dupa care deschideti synaptic si primul lucru instalati ubuntu-tweak Il gasit in Aplications-System Tools. Butonati programul si o sa aveti alte surprize plus soft aditional. Apoi activati driverele grafice cu OpenGl si instalati si compiz extra efects. Mergeti mai departe cu w32 codecs, aveti programe de rip DVD si decriptare DVD. Incercati radiotray excelent pentru radio online si mananca putine resurse si un excelent program de recuperat date de pe CD-uri defecte dvdisaster , abia l-am descoperit si merge excelent plus multe altele ce nici macar nu vi le imaginati. Nu stiu daca am fost de folos cuiva dar cel putin sper.

Link to comment
Share on other sites

daca gasesc drivere ati esti bun

ati nu prea se impaca cu linux

eu am o placa

lspci |grep VG

04:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV505 CE [Radeon X1550 64-bit]

si de la kernel 2.6.27 xi xorg 7.3 la revedere drivere

pentru drivere pt kernel si xorg mai mare merge si radeonHD

lsmod |grep rad

radeon 674824 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...