Jump to content
alexalghisi

Viruşi informatici ar fi contribuit la prăbuşirea unui avion de pasageri în Spania

Recommended Posts

Potrivit unui raport intern al companiei Spanair, cauza pr?bu?irii una vion de c?l?tori în 2008 a fost infectarea cu un virus al computerului central al Spanair, care înregistra problemele tehnice ale avioanelor. 154 de persoane ?i-au pierdut via?a în accident.

avionspania_49948200.jpg

Viru?i informatici ar fi contribuit la pr?bu?irea unui avion de pasageri al Spanair la Madrid, în 2008, relateaz? El Pais, citat de DPA.

Computerul central al Spanair, care înregistra problemele tehnice ale avioanelor, nu a func?ionat corect, pentru c? fusese infectat cu un virus informatic, potrivit unui raport intern al companiei.

Avionul Boeing MD-82 avea trei probleme tehnice, o situa?ie care, în mod normal, nu i-ar fi permis s? decoleze. Aparatul, care se îndrepta spre insulele Canare, a ie?it de pe pist? ?i a luat foc imediat dup? decolare, în 20 august 2008. 154 de persoane ?i-au pierdut via?a în accident.

Exper?ii ancheteaz? cauzele incidentului, atribuit în special faptului c? flapsurile nu au fost activate pentru a-l ajuta s? decoleze.

Un mecanic ?i ?eful unei echipe de mentenan?? a aeroportului au fost pu?i sub acuzare în acest dosar. Raportul final al comisiei de anchet? urmeaz? s? fie dat publicit??ii în decembrie.

@ Realitatea.net

Edited by alexalghisi
Link to comment
Share on other sites

Iar, eu pot face asta:

laser_eyes.jpg

Nu prea cred asa ceva, nicio defectiune a avionului la partea mecanica?

Computerul central al Spanair, care înregistra problemele tehnice ale avioanelor, nu a func?ionat corect, pentru c? fusese infectat cu un virus informatic, potrivit unui raport intern al companiei.

Si asta a provocat flaps-urile sa nu se activeze? Harneala d-asta faceam cand aveam 8 anisori.

Avionul Boeing MD-82 avea trei probleme tehnice, o situa?ie care, în mod normal, nu i-ar fi permis s? decoleze.

Ohhh, right, avionul avea trei probleme tehnice, dar un virus foarte inteligent si foarte foarte rau a blocat detectarea acestor probleme iar avionul a facut KPOOH, voi credeti asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Traducere:

Cand sa facut verificare sistemelor totul era verde si frumos intelegeti acuma?

E exact ca la o masinam , ramai fara ulei in motor si becul nu se aprinde iar tu continui sa mergi pana futi motorul.

Genii neintelese ce sunteti.

Alea sunt defectiunile tehnice ale avionului, dar de unde pana unde in "computerul central" care inregistra defectiunile tehnice, deci sa inteleg ca avea un fel de conexiune cu avionul si ii detecta, iar implicit avionul se baza pe serverul central? Nu prea cred! Si stii de ce? Din cate am vazut toata abureala asta cu virusii informatici a devenit un trend, ceva la moda prin presa, 'mega virus' distruge toata reteaua de iluminare a lumii, sau mai stiu eu ce... se cred in Matrix astia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...