Jump to content
rampart

Caut Designer Front-End Developer

Recommended Posts

Long story short, am prea multe proiecte, prea multe job uri si nu mai fac fata, iar decat sa imi pierd clienti, mai bine caut pe cineva APT si pot sa pasez diferite proiecte.

Cine stie (sa faca):

- front end development

- elemente de usability

- html VALID

- css2/3 (din css 3 ma refer, umbre, insets etc)

- optimizare pentru load time mici si cod curat(un meniu cu 2 imagini si 4 clase in css... nu cum am vazut recent facut de unul 30 poze, 30-40linii css, cookie cutter style)

- cod comentat

- cunostinte de incepator smarty templates, php, lucru cu jquery

- Photoshop, layer based slices sau doar slices, din nou salvat optimizat, adica o tema de wp sa nu depaseasca imaginile din ea 100, max 200kb (toate! nu una separat)

- notepad/dreamweaver, ce vrea muschiuletu vostru, doar sa iasa COD CURAT/COMENTAT calumea

- si bineinteles la nevoie .. creat de chestii de la 0, nu doar implementare

Adica vreau pe cineva care A FACUT deja chestii asemanatoare(quality/coding wise) astora:

- ciocolate.ro

- ejucarii.com

- electric-decotrust.ro

- prestoquartz.hostingpower.nl

Aici e un psd facut de mine:

http://rapidshare.com/files/427644257/Mockup.psd (asta e inca concept, daca il vad pe altundeva[sau si daca nu il vad, si il folositi] ... sa dati o bere macar :) )

Exemplu pentru aranjare, mod de lucru, cum am lucrat cu styles urile, efecte bla bla bla, cine face asa ceva stie la ce ma refer. Am postat asta in ideea in care am aceleasi asteptari de la persoana cu care voi lucra, daca voi lucra.

Va rog sa postati link spre un portofoliu sau un site facut de voi cu un exemplu de psd, un site sau ceva unde e HTML/cSS creat de la 0, sa vad cum structurati si asa.

Am cerintele astea fiindca ... desi nu conteaza in ochii clientului, el vrea site ul sa ii mearga si pa la gara, dar cand vine vorba de modificari si imi prind urechile (intr un meniu facut cu a href uri care float uiesc toate.. cu 30 de backgrounduri si rahat pe batz, cand putea fi facut cu o lista si 4 clase.) imi pun mainile in cap si strig ... iar omul care a facut pagina .. a disparut in Congo..

A da.. am uitat: Atentie la detalii, o personalitate placuta si sa stie sa faca clatite ... lol. scratch that.

Aspectul cel mai important, banii .... PUTINI dom'le ca suntem in Romania, dar cine stie treaba ... realizeaza ca o tema de wordpress nu ii ia mai mult de 2 3 zile, MAX .. asta si cu cateva seriale si belit de ochi juma de zi pe rst, deci cam 100Eur/tema de wp.

Legat de wp, nu ma intereseaza de unde luati tema, cat timp e modificata substantial si indeplineste cerintele :)

Unleash the Fury, Mitch!

Edited by rampart
Link to comment
Share on other sites

1. Cred ca ai gresit thread-ul... sunt foarte asemenatoare. my bad.

2. Eu ma refer la nisa ... clientela romaneasca, sub medie, firme mici, oameni care inca sunt speriati de asa ceva, dar au auzit ca e ok sa aibe si ei un site, pe care il fac si il lasa in paragina, se intreaba de ce dracu sa mai bage ~100-200Eur/luna in SEO daca deja a dat pe el 250... genul asta de persoane, de proiectele mai calumea ma ocup eu, ziceam ca vreau un om pentru asa ceva, inca am clienti de astia, eu nu ma ocup de seo sau marketing, de astea se ocupa altcineva, imi trebuie doar un front end developer, and... let's be honest, 100Eur facuti in 2zile, sau daca strangi azi din buci.. de la 10dim il termini pana la 6 cel tarziu...

LE: Pretul e undeva pe la 250, 100 iau eu pentru photoshopeala, 50 primeste gigi cu hostingul si 100 front-end guy-ul.

Iar acu razand glumind, WP e un tool foarte flexibil, merge pana la proiecte nivel mediu, uita-te la retrocedari.com.

E wordpress, DIN NIMIC, nici un pic de SEO off-site, are 4-5 luni site ul, ~1100 unici/zi, in weekend mai putin.

la categoria de site uri mici si medii trebuie doar sa instalezi modulele de potrivite pentru seo si il las pe dudul cu seo sa ifi faca treaba.

1. ;)) am citit 1st topicul asta apoi l-am vazut again(de fapt era celalalt) la new posts si am zis hai sa raspund, gata am corectat.

2. E mai eficient sa te adresezi clientilor premium, si cum sunt sincer cu clientul, ii explic din start, "prietene pt ce iti trebuie site? vrei sa ai o carte de vizita online sau vrei sa vinzi, daca vrei sa vinzi trebuie sa iei si mentenanta seo, marketing online si usability de la mine sau de la altu, dar nu recomand pusti care se trezesc peste noapte ca arunci banii pe fereastra chiar daca dai mai putin (iar firmele care fac treaba au preturi mai mari), daca vrei sa ai un alt site care sa umple netu iti fac dar nu o sa intre nimeni pe el..."

Intr-adevar wp e f bine vazut dar un site de calitate in care implementezi diferite trikuri se poate ridica peste.

Ce sa zic in rest, sper sa iti gasesti oameni, chiar te rog sa postezi de curiozitate daca gasesti la banii astia.

Eu ma feresc de siteuri sub niste standarde personale ca pana la urma tin de portofoliu.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma feresc de siteuri sub niste standarde personale ca pana la urma tin de portofoliu.

Stiu ce spui, eu am renuntat la portofoliu de ceva vreme, de 4 ani incoace cred ca as pune in el un maxim de 10 site-uri, dar asta este, legat de clienti premium, am avut si cativa de astia, proiect de 2000E in care EI VROIAU sa fie stapanii proiectului, adica "vreau acolo culoarea asta si culoarea asta si culoarea asta", si a iesit o mare varza la final, cu foarte putini clienti am reusit sa pun piciorul in prag sa zic, Prietene, eu sunt webdesignerul/graficianul aici, eu stiu ce fac, stiu ce culori/tema/etc se potrivec afacerii tale, lasa ma sa imi fac treaba. Problema e ca toti suntem niste romani, toti suntem buni la toate, asta e marea prostie in randul patronilor de IMM-uri si chiar firme mai mari, eu sunt ferm convins ca se lucreaza altfel in proiecte externe, am avut cateva si de alea, si da... ai frau liber la imaginatie, fara sa transforme papagalul in rahat.

hehe, How a Web Design Goes Straight to Hell - The Oatmeal ... check this. Perfect Example.

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum e, am patit la un site pt un client m-a inebunit ca vrea niste flori pe care sa fie linkuri i-am zis ca n-au ce cauta acolo, omu tot flori vroia, i-am pus flori si l-am calmat.

Oricum nu mai avea ce zice ca il intrebam periodic daca e oki, si aveam mailurile cu raspunsurile asa ca daca se trezea la sfarsit sa zica ca nu ii place aveam dovada pt instanta cum ca e facut exact cum mi-a cerut. Oricum clientii care au ceva in cap vin cu propunerea si eu o validez, invalidez sau adaptez, inteleg ca exista un motiv pt fiecare obiect de e asezat unde am hotarat in pagina si la final se vede diferenta.

Alta chestie din ce m-am lovit se merge f greu discutia cu clientii care n-au avut niciodata un site, parca unii sunt batuti in cap nu inteleg care e diferenta intre mine si aia care fac site-uri la 200 ron oricat le-as explica...dar daca au avut cel mai de 2 lei site inainte merge foarte frumos.

Link to comment
Share on other sites

Eu te pot ajuta cu clatitele ;)

Pe lespede! Da!?!? Si cu marar :))

Stiu cum e, am patit la un site pt un client m-a inebunit ca vrea niste flori pe care sa fie linkuri i-am zis ca n-au ce cauta acolo, omu tot flori vroia, i-am pus flori si l-am calmat.

Oricum nu mai avea ce zice ca il intrebam periodic daca e oki, si aveam mailurile cu raspunsurile asa ca daca se trezea la sfarsit sa zica ca nu ii place aveam dovada pt instanta cum ca e facut exact cum mi-a cerut. Oricum clientii care au ceva in cap vin cu propunerea si eu o validez, invalidez sau adaptez, inteleg ca exista un motiv pt fiecare obiect de e asezat unde am hotarat in pagina si la final se vede diferenta.

Alta chestie din ce m-am lovit se merge f greu discutia cu clientii care n-au avut niciodata un site, parca unii sunt batuti in cap nu inteleg care e diferenta intre mine si aia care fac site-uri la 200 ron oricat le-as explica...dar daca au avut cel mai de 2 lei site inainte merge foarte frumos.

TRUE!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...